Zaraďovanie zamestnancov

1. Zaraďovanie zamestnancov do platových tried

Ak chce zamestnávateľ určiť zamestnancovi tarifný plat, najprv ho musí zaradiť do príslušnej platovej triedy, pedagogických a odborných zamestnancov aj do pracovnej triedy, a následne zistiť započítanú prax na účely zaradenia do platového stupňa. Pedagogickí a odborní zamestnanci sa však nezaraďujú do platových stupňov, ale aj im sa zisťuje započítaná prax podľa § 6 zákona č. 553/2003 Z. z., a to na účely zvýšenia platovej tarify, ktorá sa určuje rovnakým spôsobom, ako sa určuje započítaná prax nepedagogickým zamestnancom.

Nepedagogickí zamestnanci sa naďalej zaraďujú do platových tried podľa § 5 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z. Podľa uvedeného ustanovenia zákona zamestnávateľ zaradí zamestnanca do platovej triedy podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti z hľadiska jej zložitosti, zodpovednosti, fyzickej záťaže a psychickej záťaže, ktorú má vykonávať podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov, ktoré sú potrebné na jej vykonávanie. Pritom aj naďalej platí, že pri zaradení nepedagogického zamestnanca do platovej triedy zamestnávateľ neprihliada na dosiahnutý vyšší stupeň vzdelania alebo na iný druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ako je stupeň vzdelania alebo druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ktoré sú v katalógu alebo v osobitnom predpise ustanovené pre ním vykonávanú najnáročnejšiu pracovnú činnosť.

Z uvedeného ustanovenia zákona vyplýva, že zamestnávateľ zaradí každého nepedagogického zamestnanca do tej platovej triedy, v ktorej sú v katalógu pracovných činností uvedené najnáročnejšie činnosti, ktoré bude u zamestnávateľa vykonávať podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve a na ktorých vykonávanie spĺňa ustanovený kvalifikačný predpoklad.

Pritom platí, že zvýšenie si stupňa vzdelania zamestnanca nie je dôvodom na preradenie zamestnanca do vyššej platovej triedy. Zmena platovej triedy, resp. preradenie do vyššej platovej triedy je možné len v prípade, že sa zmení náročnosť pracovnej činnosti, ktorú bude zamestnanec vykonávať, t. j. ak sa zamestnancovi zmení dohodnutý druh práce v pracovnej zmluve, a zároveň bude spĺňať kvalifikačný predpoklad požadovaného stupňa vzdelania ustanovený katalógom pracovných činností na jej vykonávanie.

Napr. zamestnanec zabezpečujúci komplexné zabezpečovanie účtovníckych agend (účtovník), ako aj mzdový účtovník (samostatné zabezpečovanie náročnej mzdovej agendy) v škole alebo v školskom zariadení sa môže od 01. 01. 2019 zaradiť najvyššie do 5. platovej triedy, a to aj v prípade, že získal vysokoškolské vzdelanie prvého alebo druhého stupňa. To isté platí aj pre vedúcu školskej jedálne, ktorá môže byť podľa katalógu zaradená od 1. januára 2019 najvyššie do 5. platovej triedy. Teda aj v prípade, že by mala vedúca školskej jedálne vysokoškolské vzdelanie prvého alebo druhého stupňa, môže sa zaradiť najvyššie do 5. platovej triedy, ak zároveň nevykonáva
pracovné činnosti zaradené vo vyššej platovej triede.

Poznamenávam, že v súčasnosti žiadny právny predpis neukladá zamestnávateľom povinnosť vypracovávať pracovné náplne zamestnancov.

Zamestnávateľ rovnako nemôže dať zamestnancovi vykonávať pracovnú činnosť, na ktorej vykonávanie podľa katalógu nespĺňa ustanovený kvalifikačný predpoklad.

Napr. personalistovi s úplným stredným vzdelaním nemôže dať zamestnávateľ vykonávať pracovné činnosti zaradené v 5., resp. v 6. platovej triede, ak sa na ich vykonávanie podľa katalógu vyžaduje vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

Vzhľadom na to, že náročnosť vykonávania pracovných činností vykonávaných v školách, napr. účtovníckych prác, prác personalistu, mzdára, kuchárok, rozpočtára alebo ekonóma školy, je rôzna a z uvedeného dôvodu sú tieto činnosti v katalógu pracovných činností uvedené vo viacerých platových triedach a v niektorých prípadoch aj s inými kvalifikačnými predpokladmi stupňa vzdelania požadovaného na ich vykonávanie, ako aj so zohľadnením skutočnosti, že činnosti, ktoré bude zamestnanec vykonávať, určuje zamestnávateľ, a nie každý zamestnávateľ týmto kategóriám zamestnancov určuje vykonávanie rovnakých činností, nemožno v tomto článku uviesť, v ktorej konkrétnej platovej triede majú byť títo zamestnanci vykonávajúci uvedené pracovné činnosti v školách alebo v školských zariadeniach zaradení.

Pri posudzovaní ich zaradenia do platových tried je zamestnávateľ povinný zohľadniť:

  • nimi vykonávanú najnáročnejšiu pracovnú činnosť podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve,
  • spĺňanie kvalifikačného predpokladu vzdelania ustanoveného v katalógu na jej vykonávanie a následne
  • určiť platovú triedu, a zaradiť zamestnanca do tej platovej triedy, v ktorej je zaradená v katalógu táto najnáročnejšia ním vykonávaná pracovná činnosť.

Takýmto spôsobom postupuje zamestnávateľ pri zaraďovaní zamestnanca do platovej triedy aj v prípade, že tento zamestnanec vykonáva kumulované činnosti. Pri posudzovaní náročnosti pracovnej činnosti vykonávanej zamestnancom môžu zamestnávatelia vychádzať z analytického listu príslušnej pracovnej činnosti, v ktorom sú uvedené aj ostatné činnosti, ktoré má tento zamestnanec vykonávajúci pracovnú činnosť, podľa ktorej je zaradený do platovej triedy, vykonávať.

Analytické listy časti 01. Spoločné pracovné činnosti prílohy č. 1 nariadenia vlády č. 341/2004 Z. z. sú zverejnené na webovom sídle Úradu vlády SR www.vlada.gov.sk v záložke Sekcia štátnej služby a verejnej služby_ Verejná_služba_ Analytické listy.

Zákon č. 553/2003 Z. z. ustanovuje, že zamestnancov vykonávajúcich pracovné činnosti s prevahou duševnej práce zamestnávateľ zaradí do niektorej z platových tried 2 až 11.

V školách sa však administratívne činnosti zaradené do 8. až 11. platovej triedy spravidla nevykonávajú a z uvedeného dôvodu sa nepedagogickí zamestnanci škôl nezaraďujú do týchto platových tried. Zamestnanci vykonávajúci remeselné, manuálne alebo manipulačné pracovné činnosti s prevahou fyzickej práce sa môžu zaradiť do niektorej z platových tried 1 až 4.

Zamestnanca, ktorý dosiahol úplné stredné vzdelanie, môže zamestnávateľ zaradiť do 6. platovej triedy len vtedy, ak má podľa druhu práce vykonávať pracovnú činnosť zaradenú v katalógu do tejto platovej triedy a spĺňa osobitný kvalifikačný predpoklad podľa osobitného predpisu ustanovený na jej vykonávanie. To znamená, že nepedagogického zamestnanca školy s úplným stredným vzdelaním možno zaradiť najvyššie do 5. platovej triedy, a to vzhľadom na to, že na vykonávanie žiadnej z administratívnych pracovných činností, ktoré sa vykonávajú v školách, nie je právnym predpisom na jej vykonávanie ustanovený osobitný kvalifikačný predpoklad.

Od 1. decembra 2024 bol článkom II zákona č. 295/2024 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony do § 5 zákona č. 553/2003 Z. z. vložený nový odsek 9, podľa ktorého zamestnávateľ môže zaradiť opatrovateľa v sociálnych službách, ktorý absolvoval akreditovaný kurz opatrovania podľa osobitného predpisu, 11aaa) podľa
najnáročnejšej vykonávanej pracovnej činnosti do 2. platovej triedy, aj keď pre túto platovú triedu nespĺňa kvalifikačný predpoklad.

Odvolávka 11aaa je § 84 ods. 8 písm. e) zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.

Vzhľadom na uvedené sa doterajšie odseky 9 až 11 označujú ako odseky 10 až 12. Teda novelou sa § 5 ods. 9 zákona, ktorý ustanovuje podmienky zaradenia zamestnanca s úplným stredným vzdelaním do 6. platovej triedy označuje od 01. 12. 2024 ako odsek 10.

A z uvedeného dôvodu sa v § 6 ods. 6 zákona, podľa ktorého zamestnancovi, ktorý bol do platovej triedy výnimočne zaradený podľa § 5 ods. 10 zákona, zamestnávateľ z dĺžky započítanej praxe odpočíta dva roky, sa slová „§ 5 ods. 10“ nahrádzajú slovami „§ 5 ods. 11“.

Podľa novooznačeného odseku 11 zamestnanca, ktorý má vykonávať remeselné, manuálne alebo manipulačné pracovné činnosti s prevahou fyzickej práce, môže zamestnávateľ výnimočne od 1. januára 2019 zaradiť do 4. platovej triedy, podľa ním vykonávanej najnáročnejšej pracovnej činnosti, ak na jej vykonávanie podľa rozhodnutia zamestnávateľa stačí stredné vzdelanie v príslušnom učebnom odbore a najmenej päť rokov odbornej praxe. Okruh týchto pracovných činností je zamestnávateľ povinný uviesť v pracovnom poriadku. Toto ustanovenie rieši zaradenie zamestnanca so stredným vzdelaním, ktorý nespĺňa kvalifikačný predpoklad vzdelania o jeden stupeň, v nadväznosti na možnosť uzatvorenia pracovnej zmluvy s takýmto zamestnancom, do platovej triedy.

Skutočnosť, že pri zaradení zamestnanca do platovej triedy zamestnávateľ neprihliada na dosiahnutý vyšší stupeň vzdelania alebo na iný druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ako je stupeň vzdelania alebo druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ktoré sú v katalógu alebo v osobitnom predpise ustanovené pre ním vykonávanú najnáročnejšiu pracovnú činnosť, neplatí pre pedagogického zamestnanca, odborného zamestnanca, vedúceho pedagogického zamestnanca a vedúceho odborného zamestnanca.

Tieto skupiny zamestnancov sa zaraďujú do platových tried podľa získaného kariérového stupňa.

Pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci sa do platovej triedy zaraďujú v súlade s § 5 ods. 11 zákona č. 553/2003 Z. z. podľa dosiahnutého kariérového stupňa podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon č. 138/2019 Z. z. Pri ich zaraďovaní do platových tried sa v niektorých prípadoch prihliada aj na dosiahnutý vyšší stupeň vzdelania. Najčastejšie je to v prípadoch, keď pedagogický zamestnanec spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon svojej pracovnej činnosti získaným úplným stredným vzdelaním a vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa získal v inom ako požadovanom študijnom odbore na výkon pracovnej činnosti, ktorú vykonáva. Je to najmä u učiteľov MŠ, vychovávateľov alebo majstrov odbornej výchovy, ktorí získali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v inom ako požadovanom študijnom odbore na výkon svojej pracovnej činnosti a kvalifikačný predpoklad na výkon svojej vykonávanej pracovnej činnosti spĺňajú na úrovni úplného stredného vzdelania. Títo zamestnanci sa zaraďujú do 6. platovej triedy.

1.1 Kariérové stupne a zaraďovanie do kariérových stupňov

Vzhľadom na to, že pedagogickí a odborní zamestnanci sa zaraďujú do platovej triedy podľa dosiahnutého kariérového stupňa podľa osobitného predpisu, v získanom stupni vzdelania, v tejto časti článku si vysvetlíme zaraďovanie tejto skupiny zamestnancov do kariérových stupňov. Aké kariérové stupne môžu pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci dosiahnuť a za akých podmienok, ustanovuje § 28 až 30 zákona č. 138/2019 Z. z.

Podľa uvedeného ustanovenia zákona sa pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec zaradí do týchto kariérových stupňov:

  • začínajúci pedagogický zamestnanec alebo začínajúci odborný zamestnanec,
  • samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec,
  • pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou,
  • pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou.

Pedagogického asistenta a zahraničného lektora bolo možné do 31. 08. 2023 zaradiť najvyššie do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec, to znamená, že tieto kategórie pedagogického zamestnanca nemohli vykonávať atestácie. Od 1. septembra 2023 pedagogického asistenta možno zaradiť najvyššie do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou. To znamená, že od 01. 09. 2023 pedagogický asistent môže vykonávať a budú sa mu uznávať prvé atestácie.

Zahraničného lektora aj po 01. 09. 2023 možno zaradiť stále najvyššie do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec.

V názve kariérového stupňa je zamestnávateľ povinný zohľadniť zaradenie pedagogického zamestnanca do príslušnej kategórie a podkategórie alebo zaradenie odborného zamestnanca do príslušnej kategórie.

Vzhľadom na to, že názvy kariérového stupňa sa spravidla uvádzajú v oznámení o výške a zložení funkčného platu zamestnanca, osobitne upozorňujem na znenie ustanovenia zákona č. 138/2019 Z. z., podľa ktorého v názve kariérového stupňa zamestnávateľ zohľadňuje zaradenie pedagogického zamestnanca do príslušnej kategórie a podkategórie alebo zaradenie odborného zamestnanca do príslušnej kategórie odborného zamestnanca. Teda do oznámenia o výške a zložení funkčného platu sa uvádza u učiteľa materskej školy napr. „samostatný učiteľ
materskej školy“ a nie všeobecne „samostatný pedagogický zamestnanec“ a pod.

Do kariérového stupňa začínajúci pedagogický zamestnanec alebo začínajúci odborný zamestnanec sa zaradí pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec pri nástupe do prvého pracovného pomeru, v ktorom bude vykonávať pracovnú činnosť pedagogického alebo odborného zamestnanca, alebo ten, ktorý zmení zamestnávateľa pred ukončením adaptačného vzdelávania.

To znamená, že do kariérového stupňa „začínajúci“ je zaradený zamestnanec až do ukončenia adaptačného vzdelávania, t. j. do dňa uvedeného v protokole o ukončení adaptačného vzdelávania ako deň ukončenia adaptačného vzdelávania. Po ukončení adaptačného vzdelávania sa zamestnanec, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, ktorú vykonáva, alebo mu plynie doba na ich získanie ustanovená v § 83 ods. 1 až 3 zákona č. 138/2019 Z. z., zaradí do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, a to bez ohľadu na skutočnosť, v akej kategórii alebo podkategórii pedagogického zamestnanca alebo kategórii odborného zamestnanca bol zaradený, keď absolvoval adaptačné vzdelávanie, a v akej kategórii alebo podkategórii pedagogického zamestnanca alebo kategórii odborného zamestnanca vykonáva pracovnú činnosť po ukončení adaptačného vzdelávania.

Adaptačné vzdelávanie absolvuje pedagogický zamestnanec len raz počas celého výkonu pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca bez ohľadu na skutočnosť, v akej kategórii a podkategórii pedagogického zamestnanca vykonával pracovnú činnosť, keď absolvoval adaptačné vzdelávanie. To isté platí aj u odborného zamestnanca.

Odborný zamestnanec absolvuje adaptačné vzdelávanie len raz počas celého výkonu pracovnej činnosti odborného zamestnanca bez ohľadu na skutočnosť, v akej kategórii odborného zamestnanca vykonával pracovnú činnosť, keď absolvoval adaptačné vzdelávanie.

Do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec sa zaradí pedagogický a odborný zamestnanec, ak

  • úspešne ukončil adaptačné vzdelávanie,
  • vykonal prvú atestáciu pre inú kategóriu pedagogického zamestnanca alebo pre inú kategóriu odborného zamestnanca ako tú, v ktorej je zaradený,
  • vykonal prvú atestáciu pre iný stupeň vyžadovaného vzdelania pre príslušnú kategóriu, v ktorej je zaradený,
  • vykonával najmenej päť rokov činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou alebo
  • vykonával činnosť vysokoškolského učiteľa alebo výskumného pracovníka najmenej päť rokov v študijnom odbore, ktorý súvisí s
    • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
    • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
    • obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.

Od 1. januára 2025 sa v § 29 ods. 2 písm. d) zákona slová „päť rokov“ nahrádzajú slovami „dva roky“ a v § 29 ods. 2 písm. e) zákona úvodnej vete sa slová „päť rokov“ nahrádzajú slovami „tri roky“. Teda do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec sa zaradí pedagogický a odborný zamestnanec aj v prípade, ak vykonával najmenej dva roky činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou alebo ak vykonával činnosť vysokoškolského učiteľa alebo výskumného pracovníka najmenej tri roky
v študijnom odbore, ktorý súvisí s

  • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
  • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
  • obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.

Pedagogický zamestnanec sa zaradí do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec aj vtedy, ak

  • vykonával pracovnú činnosť v kategórii odborného zamestnanca a bol zaradený najmenej do kariérového stupňa samostatný odborný zamestnanec a
  • spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti v kategórii, do ktorej má byť zaradený.

Všetky uvedené podmienky musia byť splnené súčasne. To znamená, že pedagogický zamestnanec, ktorý bol odborným zamestnancom a bol zaradený najmenej do kariérového stupňa samostatný odborný zamestnanec, a je preradený do kategórie pedagogického zamestnanca, a spĺňa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca, ktorú bude vykonávať, sa zaradí do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec napriek tomu, že neabsolvoval adaptačné vzdelávanie ako pedagogický zamestnanec, a v takomto prípade teda ani nemusí absolvovať adaptačné vzdelávanie ako pedagogický zamestnanec.

Od 1. januára 2022 sa z uvedeného ustanovenia zákona vypustila podmienka vykonávania pracovnej činnosti v kategórii odborného zamestnanca najmenej päť rokov na zaradenie pedagogického zamestnanca, ktorý vykonával pracovnú činnosť odborného zamestnanca, do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec bez absolvovania adaptačného vzdelávania ako pedagogický zamestnanec.

To isté platilo aj u odborného zamestnanca. Aj odborný zamestnanec, ktorý vykonával pracovnú činnosť pedagogického zamestnanca ako učiteľ, vychovávateľ alebo majster odbornej výchovy najmenej päť rokov a bol preradený do kategórie odborného zamestnanca, a spĺňal uvedené podmienky, sa zaradil do kariérového stupňa samostatný odborný zamestnanec napriek tomu, že neabsolvoval adaptačné vzdelávanie ako odborný zamestnanec a ani nemusí absolvovať adaptačné vzdelávanie ako odborný zamestnanec.

Aj z tohto ustanovenia sa od 01. 01. 2022 vypustila podmienka vykonávania pracovnej činnosti v kategórii učiteľ, vychovávateľ alebo majster odbornej výchovy najmenej päť rokov.

To znamená, že od 01. 01. 2022 sa odborný zamestnanec zaradí do kariérového stupňa samostatný odborný zamestnanec aj vtedy, ak

  • bol zaradený najmenej do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec bez ohľadu na kategóriu a podkategóriu,
  • spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti v kategórii, do ktorej má byť zaradený, a to aj bez absolvovania adaptačného vzdelávania ako odborný zamestnanec.

Vzhľadom na to, že do tzv. pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca, t. j. bývalej pedagogickej praxe pedagogického zamestnanca, sa nezapočítava pedagogická prax učiteľa vysokej školy ani pedagogická prax vykonávaná v školách a školských zariadeniach v zahraničí, zákon umožňuje v tejto skupine zamestnancov „preskočiť“ kariérový stupeň „začínajúci“ a bez absolvovania adaptačného vzdelávania možno zaradiť týchto zamestnancov za podmienok ustanovených v tomto ustanovení zákona do kariérového stupňa „samostatný“.

Od 1. septembra 2019 sa uvedené vzťahuje na vysokoškolského učiteľa alebo výskumného pracovníka, ktorý najmenej päť rokov (od 1. januára 2025 tri roky) vykonával činnosť vysokoškolského učiteľa alebo výskumného pracovníka v študijnom odbore, ktorý súvisí s

  • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
  • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
  • obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa,
  • ako aj na takého pedagogického a odborného zamestnanca, ktorý najmenej päť rokov (od 1. januára 2025 dva roky) vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou, ktorú bude vykonávať v škole alebo v školskom zariadení v SR.

To znamená, že takýto zamestnanec, ktorý prvýkrát začne vykonávať pracovnú činnosť pedagogického alebo odborného zamestnanca v regionálnom školstve a mal by byť teda zaradený do kariérového stupňa „začínajúci“, ak spĺňa uvedené podmienky, sa nezaradí do kariérového stupňa „začínajúci“, ale bez absolvovania adaptačného vzdelávania sa zaradí do kariérového stupňa „samostatný“.

Do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou sa do 31. 12. 2021 zaradil pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, ak

  • vykonal prvú atestáciu pre príslušný stupeň vyžadovaného vzdelania a príslušnú kategóriu, v ktorej je zaradený,
  • vykonal druhú atestáciu pre inú kategóriu ako tú, v ktorej je zaradený, alebo
  • získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s
    • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
    • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca, alebo
    • obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.

Od 1. januára 2022 došlo k zmene tohto ustanovenia zákona a do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou sa od 01. 01. 2022 zaradil pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, ak

  • vykonal prvú atestáciu pre príslušný stupeň vyžadovaného vzdelania a príslušnú kategóriu, v ktorej je zaradený,
  • vykonal druhú atestáciu pre inú kategóriu ako tú, v ktorej je zaradený,
  • vykonal rigoróznu skúšku a obhájil rigoróznu prácu v študijnom odbore, ktorý súvisí s
    • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
    • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
    • obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa, alebo
    • bol zaradený do kategórie učiteľ profesijného rozvoja a vykonal prvú atestáciu
    • pre vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a pre kategóriu učiteľ, vychovávateľ, majster odbornej výchovy alebo školský špeciálny pedagóg, alebo
    • v niektorej z kategórií odborných zamestnancov.

Z uvedeného ustanovenia zákona bolo vypustené ako uznanie prvej atestácie získanie vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.

Ale od 1. januára 2022 sa do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou zaradil aj pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej  päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, ak vykonal rigoróznu skúšku a obhájil rigoróznu prácu v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa, alebo ten, kto bol zaradený do kategórie učiteľ profesijného rozvoja a vykonal prvú atestáciu pre vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa pre kategóriu učiteľ, vychovávateľ, majster odbornej výchovy alebo školský špeciálny pedagóg, alebo v niektorej z kategórií odborných zamestnancov.

V uvedenom prípade ide o vykonanie rigoróznej skúšky aj pred 1. januárom 2022, ako aj tej, za ktorej vykonanie zamestnanec získal podľa predpisov účinných do 31. 08. 2019 60 kreditov, za ktoré poberal kreditový príplatok, od 01. 09. 2019 príplatok za profesijný rozvoj podľa § 32g zákona č. 553/2003 Z. z. Podstatou uznania rigoróznej skúšky ako prvej atestácie bolo, že rigorózna skúška bola vykonaná a rigorózna práca bola obhájená v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.

Od 1. septembra 2022 sa do § 30 odsek 1 zákona č. 138/2019 Z. z., ktorý ustanovuje podmienky zaradenia zamestnanca do kariérového stupňa s prvou atestáciou, doplnilo písmeno e), podľa ktorého sa pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, zaradí do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou aj vtedy, ak pôsobil ako športovec najmenej tri roky v najvyššej celoštátnej súťaži SR, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR, ak ide o

  • učiteľa prvého stupňa základnej školy,
  • učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo
  • školského trénera.

Od 1. septembra 2023 došlo aj k zmene ustanovenia § 30 ods. 1 písm. e) zákona. Od 01. 09. 2023 sa zaradí do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou aj pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, ktorý najmenej tri roky úspešne pôsobil v oblasti

  • športovej činnosti alebo trénerskej činnosti, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera,
  • umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória.

To znamená, že zaradenie do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou sa od 01. 09. 2023 rozšírilo aj o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória za najmenej tri roky úspešného pôsobenia v oblasti umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu učiteľa.

§ 30 ods. 1 zákona upravujúci podmienky zaradenia pedagogického a odborného zamestnanca do kariérového stupňa s prvou atestáciou po novele od 1. januára 2025 znie:
„ (1) Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, sa zaradí do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak

  1. vykonal prvú atestáciu pre príslušný stupeň vyžadovaného vzdelania a príslušnú kategóriu, v ktorej je zaradený,
  2. vykonal druhú atestáciu pre inú kategóriu ako tú, v ktorej je zaradený,
  3. vykonal rigoróznu skúšku a obhájil rigoróznu prácu v študijnom odbore, ktorý súvisí s
    1. výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
    2. výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
    3. obsahom najmenej jedného vyučovacieho predmetu úväzku učiteľa, na ktorého vyučovanie učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady, ak učiteľ získal vyžadovaný stupeň vzdelania v inom ako príslušnom študijnom odbore a príslušnom študijnom programe,
  4. je zaradený do kategórie učiteľ profesijného rozvoja a vykonal prvú atestáciu
    1. pre vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a pre kategóriu učiteľ, vychovávateľ, majster odbornej výchovy alebo školský špeciálny pedagóg alebo
    2. v niektorej z kategórií odborných zamestnancov,
  5. pôsobil ako športovec alebo ako tréner najmenej tri roky v najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky dospelých alebo mládeže, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii Slovenskej republiky, ak ide o
    1. učiteľa prvého stupňa základnej školy,
    2. učiteľa predmetu zameraného na telesnú výchovu alebo na športovú výchovu v základnej škole alebo v strednej škole alebo
    3. školského trénera, alebo
  6. pôsobil ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebo v kreatívnom priemysle najmenej tri roky v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu a získal ocenenie za umeleckú činnosť najmenej na celoštátnej úrovni, štátne vyznamenanie za umeleckú činnosť alebo obdobné zahraničné ocenenie, ak ide o
    1. učiteľa prvého stupňa základnej školy,
    2. učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra,
    3. učiteľa predmetu zameraného na osvojenie si výchovno-vzdelávacieho jazyka, alebo ak ide o bilingválne vzdelávanie alebo o vzdelávanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny, predmetu zameraného na osvojenie si slovenského jazyka,
    4. učiteľa základnej umeleckej školy,
    5. učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu,
    6. učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória alebo
    7. korepetítora.“

Teda terajšie znenie § 30 ods. 1 písm. c) bod tretí zákona „vykonal rigoróznu skúšku a obhájil rigoróznu prácu v študijnom odbore, ktorý súvisí s obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa“ sa nahrádza znením „obsahom najmenej jedného vyučovacieho predmetu úväzku učiteľa, na ktorého vyučovanie učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady, ak učiteľ získal vyžadovaný stupeň vzdelania v inom ako príslušnom študijnom odbore a príslušnom študijnom programe“.

Novelizovaným znením sa „zjemnila“ podmienka uznania rigoróznej skúšky ako prvej atestácie za vykonanie rigoróznej skúšky a obhájenie rigoróznej práce v študijnom odbore, ktorý súvisí s obsahom aprobačných predmetov učiteľa. Od 01. 01. 2025 bude stačiť, aby rigorózna skúška a rigorózna práca súvisela s obsahom najmenej jedného vyučovacieho predmetu úväzku učiteľa, na ktorého vyučovanie učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady, ak ide o učiteľa, ktorý získal vyžadovaný stupeň vzdelania v inom ako príslušnom študijnom odbore a príslušnom študijnom programe, teda, ak ide o nekvalifikovaného učiteľa, alebo aby súvisela s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, alebo výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca.

Taktiež sa opätovne od 01. 01. 2025 mení znenie § 30 ods. 1 písm. e) zákona, ktoré sa zároveň rozdeľuje na písm. e) a písm. f).

Podľa novelizovaného znenia § 30 ods. 1 písm. e) a f) zákona sa do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou zaradí aj pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, ak

  1. pôsobil ako športovec alebo ako tréner najmenej tri roky v najvyššej celoštátnej súťaži SR dospelých alebo mládeže, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR, ak ide o
    1. učiteľa prvého stupňa základnej školy,
    2. učiteľa predmetu zameraného na telesnú výchovu alebo na športovú výchovu v základnej škole alebo v strednej škole alebo
    3. školského trénera alebo
  2. pôsobil ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebo v kreatívnom priemysle najmenej tri roky v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o
    1. učiteľa prvého stupňa základnej školy,
    2. učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra,
    3. učiteľa predmetu zameraného na osvojenie si výchovno-vzdelávacieho jazyka alebo ak ide o bilingválne vzdelávanie alebo o vzdelávanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny, predmetu zameraného na osvojenie si slovenského jazyka,
    4. učiteľa základnej umeleckej školy,
    5. učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu,
    6. učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória alebo
    7. korepetítora.

Touto novelou sa znova upravili športové a trénerské činnosti na pôsobenie v zaradení športovca a trénera a rozšírili sa, konkretizovali a upravili sa umelecké činnosti na pôsobenie umelca, za vykonávanie ktorých sa zaradí pedagogický zamestnanec do kariérového stupňa s prvou atestáciou. Pritom sa zákon pri určení umelca v divadle odvoláva na § 2 ods. 4 zákona č. 103/2014 Z. z. o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 40/2015 Z. z. a pri určení umelca v hudobnej inštitúcii sa odvoláva na § 2 ods. 5 zákona č. 103/2014 Z. z. v znení zákona č. 40/2015 Z. z. Od 1. januára 2025 možno v súlade s uvedeným znením zákona do kariérového stupňa s prvou atestáciou zaradiť aj korepetítora, ak pôsobil ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebov kreatívnom priemysle najmenej tri roky v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu.

Pri označení „učiteľa predmetu zameraného na osvojenie si výchovno-vzdelávacieho jazyka“ na uvedené účely sa zákon prostredníctvom odvolávky 24b) odvoláva na § 12 ods. 1 až 3 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení zákona č. 415/2021 Z. z. Podľa uvedených ustanovení zákona výchovno-vzdelávacím jazykom podľa tohto zákona je vyučovací jazyk a výchovný jazyk. Vyučovacím jazykom v školách a výchovným jazykom v školských zariadeniach je štátny jazyk, ak tento zákon neustanovuje inak. Vyučovacím jazykom v škole s medzinárodným
programom alebo výchovným jazykom v školskom zariadení s medzinárodným programom je štátny jazyk a na základe súhlasu ministerstva školstva aj iný jazyk. Deťom a žiakom občanov patriacim k národnostným menšinám a etnickým skupinám sa zabezpečuje okrem práva na osvojenie si štátneho jazyka aj právo na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny za podmienok ustanovených týmto zákonom. Súčasťou výchovy a vzdelávania v základných školách a stredných školách s iným vyučovacím jazykom, ako je štátny jazyk, je aj povinný vyučovací predmet slovenský jazyk a literatúra v rozsahu vyučovania potrebného na jeho osvojenie alebo vyučovací predmet slovenský jazyk a slovenská literatúra, ktorý sa vyučuje metódami a formami výchovy a vzdelávania ako cudzí jazyk.

Do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou sa do 31. 12. 2021 zaradil pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec, ktorý mal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak

  • vykonal druhú atestáciu pre príslušnú kategóriu, do ktorej je zaradený, alebo
  • získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v ďalšom študijnom odbore, ktorý súvisí s
    • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
    • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
    • obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.

Aj uvedené ustanovenie zákona bolo od 1. januára 2022 novelizované. Od 1. januára 2022 sa do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou zaradil pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec, ktorý mal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak

  • vykonal druhú atestáciu pre príslušnú kategóriu, do ktorej je zaradený,
  • bol zaradený do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou podľa odseku 1 písm. a) alebo písm. b) a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s
    • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
    • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
    • obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa, alebo
  • bol zaradený do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou podľa odseku 1 písm. c) a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s
    • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
    • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
    • obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.

V tomto odseku sa presunulo získanie vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa, za získanie druhej atestácie. Ide o pedagogického a odborného zamestnanca, ktorý získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa, a ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a bol zaradený najmenej päť rokov do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou podľa § 30 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo písm. c) zákona, t. j. pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak vykonal prvú atestáciu pre príslušný stupeň vyžadovaného vzdelania a príslušnú kategóriu, v ktorej je zaradený, alebo vykonal druhú atestáciu pre inú kategóriu ako tú, v ktorej je zaradený, alebo vykonal rigoróznu skúšku a obhájil rigoróznu prácu v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.

Od 01. 01. 2022 sa teda do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou zaradí aj pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s

  • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
  • výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
  • obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.

V tomto prípade je rozhodujúce, aby vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa bolo získané v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.

A do § 30 odsek 2 zákona, ktorý ustanovuje podmienky zaradenia pedagogického a odborného zamestnanca do kariérového stupňa s druhou atestáciou, sa od 1. septembra 2022 doplnilo písmeno d), podľa ktorého pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, sa zaradí do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pôsobil ako športovec najmenej päť rokov v najvyššej celoštátnej súťaži SR, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR, ak ide o

  • učiteľa prvého stupňa základnej školy,
  • učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo
  • školského trénera.

Od 1. septembra 2023 došlo k novele aj tohto ustanovenia zákona. Od 01. 09. 2023 sa zaradil do kariérového stupňa s druhou atestáciou aj pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak najmenej päť rokov úspešne pôsobil v oblasti

  • športovej činnosti alebo trénerskej činnosti, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera,
  • umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória.

Teda zaradenie do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou sa od 01. 09. 2023 rozšírilo aj o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória za najmenej päť rokov úspešného pôsobenia v oblasti umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu učiteľa.

Zároveň sa od 01. 01. 2022 do zákona vložilo ustanovenie, podľa ktorého riaditeľ školy alebo školského zariadenia môže pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, zaradiť do

  • kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec najmenej tri roky pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa,
  • kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec najmenej osem rokov pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa, alebo
  • kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou, alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec vykonal prvú atestáciu, najmenej päť rokov pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa.

V uvedených prípadoch nie je rozhodujúce, v akom študijnom odbore pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa. Rozhodujúce je, aby spĺňal kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, ktorú vykonáva, a spĺňal ustanovený počet rokov pôsobenia na vysokej škole.

Aj do ustanovenia § 30 zákona sa od 01. 09. 2022 vložili ďalšie ustanovenia, a to odseky 4 a 5, týkajúce sa činnosti športovca a zaradenia do kariérového stupňa.

Od 1. septembra 2022 riaditeľ školy a riaditeľ školského zariadenia mohol školského trénera, ktorý spĺňal kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec pôsobil ako športovec najmenej sedem rokov v najvyššej celoštátnej súťaži SR, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR.

Taktiež mohol riaditeľ školy a riaditeľ školského zariadenia učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo príslušnú podkategóriu pedagogického zamestnanca, zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec pôsobil ako športovec najmenej sedem rokov v najvyššej celoštátnej súťaži SR, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR.

Od 1. septembra 2023 boli ustanovenia § 30 ods. 4 a 5 zákona novelizované a po novele znejú: „Riaditeľ môže zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou pedagogického zamestnanca, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti a ktorý najmenej sedem rokov úspešne pôsobil v oblasti

  • športovej činnosti alebo trénerskej činnosti, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera,
  • umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória.

A podľa odseku 5 § 30 zákona riaditeľ môže zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou pedagogického zamestnanca, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti a ktorý najmenej sedem rokov úspešne pôsobil v oblasti

  • športovej činnosti alebo trénerskej činnosti, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo príslušnú podkategóriu pedagogického zamestnanca,
  • umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo príslušnú podkategóriu pedagogického zamestnanca, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória.“

Aj možnosť riaditeľa školy a školského zariadenia zaradenia do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo pedagogický zamestnanec druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, resp. odborný zamestnanec s druhou atestáciou sa od 01. 09. 2023 rozšírila aj o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória za úspešné pôsobenie najmenej sedem rokov v oblasti umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu učiteľa.

Upozorňujem, že takéto zaradenie do kariérového stupňa je len možnosťou, nie povinnosťou riaditeľa školy alebo riaditeľa školského zariadenia.

Podľa splnomocňovacieho ustanovenia zákona Ministerstvo školstva, vedy, výskum a športu SR vydá všeobecne záväzný právny predpis, ktorým ustanoví podrobnosti o preukazovaní úspešného pôsobenia pedagogického zamestnanca v oblasti športovej činnosti alebo trénerskej činnosti a umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu. Uvedený právny predpis doteraz nebol vydaný. A vzhľadom na zmenu uvedených ustanovení zákona od 01. 01. 2025, ani vydaný nebude z dôvodu, že uvedené splnomocňovacie ustanovenie zákona bolo, tak ako už je v článku uvedené, nahradené novým znením.

Na zaradenie do kariérového stupňa „s prvou atestáciu“ a „s druhou atestáciou“, ako aj na vykonanie atestácií je naďalej ustanovená podmienka, ktorou je päť rokov zaradenia v zákone uvedenom príslušnom kariérovom stupni. Poznamenávam, že zákon vyžaduje dobu zaradenia v príslušnom kariérovom stupni, nie dobu vykonávania pracovnej činnosti v tomto kariérovom stupni, teda do tejto doby sa započítava aj doba materskej a rodičovskej dovolenky, ak pracovný pomer zamestnanca počas doby starostlivosti o dieťa trval. Do podmienky zaradenia najmenej päť rokov v kariérovom stupni „samostatný“ sa však nezapočítava doba zaradenia do kariérového stupňa začínajúci ani doba, počas ktorej zamestnanec nebol zaradený v kariérovom stupni, resp. nevykonával pracovnú činnosť pedagogického alebo odborného zamestnanca. Na možnosť riaditeľa školy zaradenia zamestnanca do kariérového stupňu s prvou alebo druhou atestáciou sa podľa § 30 ods. 3 až 5 zákona nevyžaduje päťročná doba zaradenia v príslušnom kariérovom stupni, vyžaduje sa len spĺňanie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti a požadovaný počet rokov
výkonu úspešnej športovej činnosti alebo umeleckej činnosti, alebo pôsobenia na vysokej škole.

Novelizovaný § 30 ods. 2 zákona upravujúci podmienky zaradenia do kariérového stupňa s druhou atestáciou od 1. januára 2025 znie: „(2) Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec,
ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, sa zaradí do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak

  1. vykonal druhú atestáciu pre príslušnú kategóriu, do ktorej je zaradený,
  2. bol zaradený do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou podľa odseku 1 písm. a) alebo písm. b) a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s
    1. výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
    2. výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
    3. obsahom najmenej jedného vyučovacieho predmetu úväzku učiteľa, na ktorého vyučovanie učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady, ak učiteľ získal vyžadovaný stupeň vzdelania v inom ako príslušnom študijnom odbore a príslušnom študijnom programe,
  3. bol zaradený do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou podľa odseku 1 písm. c) a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s
    1. výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
    2. výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
    3. obsahom najmenej jedného vyučovacieho predmetu úväzku učiteľa, na ktorého vyučovanie učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady, ak učiteľ získal vyžadovaný stupeň vzdelania v inom ako príslušnom študijnom odbore a príslušnom študijnom programe,
  4. pôsobil ako športovec alebo ako tréner najmenej päť rokov v najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky dospelých alebo mládeže, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii Slovenskej republiky, ak ide o
    1. učiteľa prvého stupňa základnej školy,
    2. učiteľa predmetu zameraného na telesnú výchovu alebo na športovú výchovu v základnej škole alebo v strednej škole alebo
    3. školského trénera, alebo
  5. pôsobil ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebo v kreatívnom priemysle najmenej päť rokov v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu a získal ocenenie za umeleckú činnosť najmenej na celoštátnej úrovni, štátne vyznamenanie za umeleckú činnosť alebo obdobné zahraničné ocenenie, ak ide o
    1. učiteľa prvého stupňa základnej školy,
    2. učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra,
    3. učiteľa predmetu zameraného na osvojenie si výchovno-vzdelávacieho jazyka, alebo ak ide o bilingválne vzdelávanie alebo o vzdelávanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny, predmetu zameraného na osvojenie si slovenského jazyka,
    4. učiteľa základnej umeleckej školy,
    5. učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu,
    6. učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória alebo
    7. korepetítora.“

Aj v tomto prípade sa novelizovaním znením „zjemnila“ podmienka uznania vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa ako druhej atestácie, za získanie vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa, na podmienku „za vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa získané v študijnom odbore, ktorý súvisí s obsahom najmenej jedného vyučovacieho predmetu úväzku učiteľa, na ktorého vyučovanie učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady, ak učiteľ získal vyžadovaný stupeň vzdelania
v inom ako príslušnom študijnom odbore a príslušnom študijnom programe“.

Aj v tomto prípade sa novelou opätovne upravili športové a trénerské činnosti na pôsobenie v zaradení športovca a rozšírili sa, konkretizovali a upravili umelecké činnosti na pôsobenie umelca, za vykonávanie ktorých sa zaradí pedagogický zamestnanec do kariérového stupňa s druhou atestáciou za najmenej päť rokov pôsobenia ako športovec, tréner alebo umelec.

Podľa tohto ustanovenia zákona možno od 1. januára 2025 do kariérového stupňa s druhou atestáciou zaradiť aj korepetítora, ak pôsobil najmenej päť rokov ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebo v kreatívnom priemysle v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu.

Podľa novelizovaného znenia § 30 ods. 3 zákona riaditeľ môže pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, zaradiť do

  1. kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec
    najmenej

    1. 3 roky pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo
    2. 7 rokov vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou,
  2. kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec najmenej
    1. 8 rokov pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo
    2. 12 rokov vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou, alebo
  3. kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec vykonal prvú atestáciu a najmenej
    1. 5 rokov pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo
    2. 7 rokov vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou.

Novelou sa rozšírili možnosti riaditeľa školy a riaditeľa školského zariadenia zaradiť pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca, ktorý získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa a ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, ktorú vykonáva

  • do kariérového stupňa s prvou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec najmenej 3 roky pôsobil na vysokej škole aj v prípade, ak 7 rokov vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou,
  • a do kariérového stupňa s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec najmenej 8 rokov pôsobil na vysokej škole aj v prípade, ak 12 rokov vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou, alebo, ak vykonal prvú atestáciu a najmenej 5 rokov pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo aj ak 7 rokov vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou.

Taktiež sa zmenil § 30 ods. 4 zákona, ktorý umožňoval riaditeľovi zaradiť pedagogického zamestnanca o odborného zamestnanca do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou za pôsobenie v oblasti športovej činnosti a umeleckej činnosti, ako aj § 30 ods. 5 zákona, ktorý umožňoval riaditeľovi zaradiť pedagogického zamestnanca o odborného zamestnanca do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou za pôsobenie v oblasti športovej činnosti a umeleckej činnosti.

§ 30 ods. 4 zákona po novele znie: „(4) Riaditeľ môže zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou pedagogického zamestnanca, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti a ktorý najmenej sedem rokov

  1. pôsobil ako športovec alebo ako tréner v najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky dospelých alebo mládeže, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii Slovenskej republiky, ak ide o
    1. učiteľa prvého stupňa základnej školy,
    2. učiteľa predmetu zameraného na telesnú výchovu alebo na športovú výchovu v základnej škole alebo v strednej škole alebo
    3. školského trénera, alebo
  2. pôsobil ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebo v kreatívnom priemysle v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o
    1. učiteľa prvého stupňa základnej školy,
    2. učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra,
    3. učiteľa predmetu zameraného na osvojenie si výchovno-vzdelávacieho jazyka podľa § 12 ods. 1 až 3 zákona č. 245/2008 Z. z. v znení zákona č. 415/2021 Z. z, alebo ak ide o bilingválne vzdelávanie alebo o vzdelávanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny, predmetu zameraného na osvojenie si slovenského jazyka,
    4. učiteľa základnej umeleckej školy,
    5. učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu,
    6. učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória alebo
    7. korepetítora.“

A novelizovaný § 30 ods. 5 zákona od 01. 01. 2025 znie: „(5) Riaditeľ môže zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou pedagogického zamestnanca, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti a ktorý najmenej desať rokov

  1. pôsobil ako športovec alebo ako tréner v najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky dospelých alebo mládeže, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii Slovenskej republiky, ak ide o
    1. učiteľa prvého stupňa základnej školy,
    2. učiteľa predmetu zameraného na telesnú výchovu alebo na športovú výchovu v základnej škole alebo v strednej škole alebo
    3. školského trénera, alebo
  2. pôsobil ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebo v kreatívnom priemysle v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o
    1. učiteľa prvého stupňa základnej školy,
    2. učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra,
    3. učiteľa predmetu zameraného na osvojenie si výchovno-vzdelávacieho jazyka podľa § 12 ods. 1 až 3 zákona č. 245/2008 Z. z. v znení zákona č. 415/2021 Z. z., alebo ak ide o bilingválne vzdelávanie alebo o vzdelávanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny, predmetu zameraného na osvojenie si slovenského jazyka,
    4. učiteľa základnej umeleckej školy,
    5. učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu,
    6. učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória alebo
    7. korepetítora.“

Teda v obidvoch odsekoch sa aj v tomto prípade opätovne zmenila požiadavka úspešného pôsobenia v oblasti športovej činnosti na požiadavku výkonu činnosti športovca alebo trénera a pôsobenie v oblasti umeleckej činnosti sa nahradilo výkonom činnosti v niektorých kategóriách umelca. A aj tomto prípade sa zákon odvoláva na § 2 ods. 4 a ods. 5 zákona č. 103/2014 Z. z. o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 40/2015 Z. z.

V tej súvislosti sa § 34a zákona dopĺňa odsekmi 3 až 5, ktoré upravujú spôsob preukazovania pôsobenia športovca, trénera alebo umelca, a ktoré znejú:
„(3) Pôsobenie športovca alebo trénera na účely § 30 ods. 1 písm. e), ods. 2 písm. d), ods. 4 písm. a) alebo ods. 5 písm. a) v najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky alebo v športovej reprezentácii Slovenskej republiky sa preukazuje dokladom, ktorý na žiadosť pedagogického zamestnanca vydá príslušný národný športový zväz.

(4) Pôsobenie umelca na účely § 30 ods. 1 písm. f), ods. 2 písm. e), ods. 4 písm. b) alebo ods. 5 písm. b) sa preukazuje dokladom o ocenení za umeleckú činnosť najmenej na celoštátnej úrovni alebo dokladom o štátnom vyznamenaní za umeleckú činnosť; k týmto dokladom sa prikladá aj doklad o pôsobení v

  1. divadle alebo v hudobnej inštitúcii, ktorý na žiadosť pedagogického zamestnanca vydá divadlo alebo hudobná inštitúcia, alebo
  2. kreatívnom priemysle, ktorý na žiadosť pedagogického zamestnanca vydá právnická osoba, s ktorou mal pedagogický zamestnanec zmluvný vzťah.

(5) Pôsobenie športovca alebo trénera v zahraničí v súťaži obdobnej k najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky sa preukazuje dokladom o tejto skutočnosti vydaným v zahraničí a jeho úradným prekladom. Pôsobenie umelca v zahraničí sa preukazuje dokladom o tejto skutočnosti vydaným v zahraničí a jeho úradným prekladom.“

Zároveň podľa prechodného ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2025 uvedenom v § 90 g ods. 2 zákona „zaradenie pedagogického zamestnanca do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou a do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou z dôvodu úspešného pôsobenia v oblasti športovej činnosti, trénerskej činnosti alebo umeleckej činnosti podľa predpisov účinných do 31. decembra 2024 zostáva zachované do 31. augusta 2025.

Podľa novelizovaného § 85 c zákona podrobnosti o doklade, ktorým sa preukazuje činnosť športovca, trénera a umelca na účely zaraďovania do vyššieho kariérového stupňa, druhy činnosti umelca a podrobnosti o spôsobe preukazovania výkonu činnosti umelca vydá ministerstvo školstva vo všeobecne záväznom právnom predpise. Uvedený právny predpis MŠVVaM SR ešte nevydalo.

V súvislosti s atestáciami treba uviesť, že atestácia sa vykonáva pre

  • príslušnú kategóriu, príslušnú podkategóriu, príslušný stupeň vzdelania a príslušný odbor vzdelania pedagogického zamestnanca alebo
  • príslušnú kategóriu a príslušný odbor vzdelania odborného zamestnanca.

Vykonaná atestácia platí pre

  • príslušnú kategóriu a príslušný stupeň vzdelania pedagogického zamestnanca, v ktorom atestáciu vykonal,
  • príslušnú kategóriu odborného zamestnanca, v ktorej atestáciu vykonal.

Teda prvá atestácia aj druhá atestácia vykonaná ku kategórii učiteľ platia pre všetky kategórie učiteľa, na ktorých vykonávanie spĺňa učiteľ kvalifikačné predpoklady. Pri zmene kategórie pedagogického zamestnanca vykonaná atestácia neplatí. Takisto neplatí atestácia pri zmene získaného stupňa vzdelania.

Z uvedených ustanovení zákona vyplýva, že aj keď sa atestácia vykonáva pre príslušnú kategóriu, príslušnú podkategóriu, príslušný stupeň vzdelania a príslušný odbor vzdelania pedagogického zamestnanca alebo príslušnú kategóriu a príslušný odbor vzdelania odborného zamestnanca, pri posudzovaní platnosti atestácie sa posudzuje len príslušná kategória a príslušný stupeň
vzdelania pedagogického zamestnanca, v ktorom atestáciu vykonal, resp. príslušná kategória odborného zamestnanca, v ktorej atestáciu vykonal. Nezohľadňuje sa príslušný odbor vzdelania pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca, v ktorom atestáciu vykonal.

Druhá atestácia vykonaná v kategórii učiteľ profesijného rozvoja platí pre každú kategóriu pedagogického zamestnanca a kategóriu odborného zamestnanca, v ktorej spĺňa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti.

1.2 Zaraďovanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov do platových tried v nadväznosti na získaný kariérový stupeň

Tak ako bolo už uvedené, pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci sa do platovej triedy zaraďujú podľa dosiahnutého kariérového stupňa v dosiahnutom stupni vzdelania. Pritom pedagogickí a odborní zamestnanci zaradení do kariérového stupňa „začínajúci“ s rovnakým stupňom získaného vzdelania sa zaraďujú do tej istej platovej triedy ako pedagogickí zamestnanci s iným ako požadovaným vzdelaním na výkon svojej pedagogickej činnosti, teda do tej istej platovej triedy ako „nekvalifikovaní“ pedagogickí zamestnanci a „nekvalifikovaní“ odborní zamestnanci.

Od 1. septembra 2019 sa pedagogickí a odborní zamestnanci, ktorí nespĺňajú kvalifikačný predpoklad na výkon svojej pracovnej činnosti a neplynie im ani lehota na jeho získanie ustanovená v § 83 ods. 1 až 3 zákona č. 139/2019 Z. z., nezaraďujú do kariérových stupňov.

Do platovej triedy sa táto skupina zamestnancov zaraďuje podľa príslušného príkladu pracovnej činnosti časti 17. Školstvo a šport prílohy č. 1 nariadenia vlády SR č. 341/2004 Z. z. uvedeného v príslušnej platovej triede, v ktorej je uvedený aj začínajúci zamestnanec, textom „zamestnanec do splnenia podmienok podľa osobitného predpisu“ so zohľadnením príslušného stupňa získaného vzdelania zamestnanca. Tento text je uvedený v každom príklade pracovnej činnosti v príslušnej platovej triede uvedenej časti katalógu pracovných činností, v ktorom je uvedená pracovná činnosť pedagogického a odborného zamestnanca zaradeného do kariérového stupňa „začínajúci“ v tom istom stupni získaného vzdelania.

Napr. vychovávateľ s iným ako požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa na výkon pracovnej činnosti vychovávateľa sa zaradí do 6. platovej triedy, teda do tej istej platovej triedy, do ktorej sa zaradí začínajúci vychovávateľ s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa.

Zákon č. 138/2019 Z. z. zároveň ustanovoval, že pedagogického asistenta a zahraničného lektora bolo možno do 31. 08. 2023 zaradiť najvyššie do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec. Teda uvedené kategórie pedagogického zamestnanca nemohli vykonávať atestácie. Od 01. 09. 2023 pedagogického asistenta možno zaradiť najvyššie do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou. Z dôvodu, že podľa vyhlášky č. 1/2020 Z. z. bol a od 01. 09. 2023 podľa vyhlášky č. 173/2023 Z. z. je najvyšším stupňom požadovaného vzdelania pre pedagogického asistenta vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa, pedagogický asistent zaradený do kariérového stupňa „samostatný“ mohol byť do 31. 08. 2023 zaradený najvyššie do 6. platovej triedy. Od 01. 09. 2023 môže byť pedagogický asistent s prvou atestáciou zaradený najvyššie do 7. platovej triedy, a to aj v prípade, že získal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Ak získal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, ktoré je získané v inom ako požadovanom študijnom odbore na výkon pracovnej činnosti pedagogického asistenta, zaradí sa do 5. platovej triedy. A zahraničný lektor s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa môže byť zaradený najvyššie do 7. platovej triedy a naďalej môže byť zaradený najvyššie do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec.

1.3 Pracovné triedy a zaraďovanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov do pracovných tried

Zaradenie zamestnanca do pracovnej triedy sa vzťahuje len na pedagogických a odborných zamestnancov. Pred určením platu pedagogického a odborného zamestnanca je zamestnávateľ povinný, okrem zaradenia do platovej triedy, zaradiť tohto zamestnanca aj do pracovnej triedy. Zákon č. 553/2003 Z. z. v § 5a rozlišuje dve pracovné triedy, a to pracovnú triedu jeden a pracovnú triedu dva.

Pracovná trieda vyjadruje stupeň náročnosti vykonávanej pracovnej činnosti pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom v príslušnom druhu školy alebo školského zariadenia, v zariadení sociálnych služieb, v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v zariadení pre pracovnú rehabilitáciu, a splnenie kvalifikačných predpokladov potrebných na jej vykonávanie, ustanovených osobitným predpisom.

Do pracovnej triedy dva sa zaradí pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva pedagogickú činnosť v špeciálnej škole, špeciálnej triede, špeciálnom výchovnom zariadení alebo v školskom výchovno-vzdelávacom zariadení pre deti so zdravotným znevýhodnením, školský špeciálny pedagóg a pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva pedagogickú činnosť v zariadení sociálnych služieb, v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v zariadení pre pracovnú rehabilitáciu.

Od 1. septembra 2019 sa v nadväznosti na preradenie kategórie školský špeciálny pedagóg z kategórie odborných zamestnancov do kategórie pedagogických zamestnancov doplnil do znenia ustanovenia § 5 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. aj školský špeciálny pedagóg.

Od 01. 09. 2019 uvedené ustanovenie zákona znie: „Do pracovnej triedy dva sa zaradí pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva pedagogickú činnosť v špeciálnej škole, špeciálnej triede, špeciálnom výchovnom zariadení alebo v školskom výchovno-vzdelávacom zariadení pre deti so zdravotným znevýhodnením, školský špeciálny pedagóg a pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva pedagogickú činnosť v zariadení sociálnych služieb, v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v zariadení pre pracovnú rehabilitáciu.“

Ako vyplýva zo znenia uvedeného ustanovenia zákona, výkon pracovnej činnosti školského špeciálneho pedagóga na účely určenia platu z pracovnej triedy dva nie je viazaný na druh školy a školského zariadenia, v ktorom pôsobí, ako sú viazaní ostatní pedagogickí zamestnanci. Teda školský špeciálny pedagóg nemusí vykonávať pracovnú činnosť v špeciálnej škole, špeciálnej triede, špeciálnom výchovnom zariadení alebo v školskom výchovno-vzdelávacom zariadení pre deti so zdravotným znevýhodnením na to, aby mal plat určený z pracovnej triedy dva. To znamená, že plat školského špeciálneho pedagóga sa určoval do 31. 08. 2019 z pracovnej triedy dva ako odbornému zamestnancovi, a plat sa mu určuje z pracovnej triedy dva aj od 01. 09. 2019 ako pedagogickému
zamestnancovi bez ohľadu na to, v akej škole alebo školskom zariadení pôsobí, teda aj keď pôsobí v škole, ktorá nie je špeciálnou školou, napr. ako školský špeciálny pedagóg základnej školy, a to aj v prípade, že v nej nie sú zriadené špeciálne triedy ani integrovaní žiaci.

A do pracovnej triedy dva sa zaradí každý odborný zamestnanec, ktorý vykonáva odbornú činnosť podľa zákona č. 138/2019 Z. z. Teda do pracovnej triedy dva sa zaradia všetci odborní zamestnanci škôl, školských zariadení a poradenských zariadení, teda aj odborný zamestnanec školy, ktorá nie je špeciálnou školou, napr. školský psychológ v škole, a to aj v prípade, že v nej nie sú zriadené špeciálne triedy. Teda do pracovnej triedy dva sa zaradí každý odborný zamestnanec, ktorý podľa druhu práce podľa pracovnej zmluvy vykonáva pracovné činnosti odborného zamestnanca podľa zákona č. 138/2009 Z. z., školského špeciálneho pedagóga aj pedagogického zamestnanca školy, triedy a školského zariadenia uvedeného v § 5a zákona č. 553/2003 Z. z.

U pedagogického zamestnanca, napr. učiteľa základnej školy, v ktorej sú zriadené špeciálne triedy, a tento učiteľ vyučuje aj v špeciálnych triedach, pri určovaní toho, či má mať plat určený z pracovnej triedy jeden alebo z pracovnej triedy dva, odporúčam využiť ustanovenie zákona, podľa ktorého požiadavka absolvovania štúdia špeciálnej pedagogiky sa nevzťahuje na učiteľa, ktorý v triede pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť v rozsahu najviac desať hodín týždenne. Teda ak učiteľ, ktorý napr. v špeciálnej triede základnej školy vyučuje maximálne 10 hodín týždenne, nie je povinný absolvovať štúdium špeciálnej pedagogiky, v takom prípade sa mu plat určí z pracovnej triedy jeden. A učiteľovi, ktorý v špeciálnej triede základnej školy vyučuje 11 a viac hodín týždenne, ktorý je povinný absolvovať štúdium špeciálnej pedagogiky, sa plat určí z pracovnej triedy dva.

Pedagogickým zamestnancom škôl pre nadané deti sa určuje plat z pracovnej triedy jeden, pretože nepatria medzi školy vymedzené v § 5a zákona č. 553/2023 Z. z.

Plat z pracovnej triedy dva sa určuje pedagogickým zamestnancom uvedených druhov škôl, tried, školských zariadení, školskému špeciálnemu pedagógovi a všetkým odborným zamestnancom aj v prípade, že nespĺňajú kvalifikačné predpoklady na výkon svojej činnosti, ako aj v prípade, že nemajú absolvované štúdium špeciálnej pedagogiky.

1.4 Zaraďovanie vedúcich zamestnancov do platových tried a určovanie ich platu

Vedúci nepedagogický zamestnanec sa zaradí do platovej triedy podľa najnáročnejšej ním vykonávanej pracovnej činnosti, najmenej do tej platovej triedy, do ktorej je zaradená najnáročnejšia pracovná činnosť vykonávaná v ním riadenom organizačnom útvare. Rovnako sa postupuje, ak ide o vedúceho zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom zamestnávateľa. To
znamená, že vedúci nepedagogický zamestnanec sa zaradí najmenej do tej platovej triedy, v ktorej je zaradený jeho podriadený zamestnanec, a to aj v prípade, že tento vedúci zamestnanec nespĺňa kvalifikačný predpoklad ustanovený katalógom pracovných činností na zaradenie do tejto platovej triedy.

Napr. ak vedúci ekonomického úseku s úplným stredným vzdelaním v škole vykonáva pracovné činnosti zaradené do 5. platovej triedy, ale jeho podriadený zamestnanec je zaradený do 6. platovej triedy, aj tento vedúci zamestnanec sa zaradí do 6. platovej triedy, a to aj v prípade, že získal len úplné stredné vzdelanie.

Ustanovenie zákona o zaraďovaní vedúcich zamestnancov do platových tried uvedené v § 5 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. sa nevzťahuje na vedúcich pedagogických a vedúcich odborných zamestnancov. Vedúci pedagogickí a vedúci odborní zamestnanci sa doplatovej triedy takisto zaraďujú podľa dosiahnutého kariérového stupňa, podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon č. 138/2019 Z. z.

Teda v prípade, že je napr. riaditeľka materskej školy s úplným stredným vzdelaním a prvou atestáciou zaradená do 6. platovej triedy a v tejto škole je učiteľka materskej školy s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa a druhou atestáciou zaradená do 9. platovej triedy, riaditeľka materskej školy sa nezaradí do 9. platovej triedy, ale zostáva zaradená v 6. platovej triede podľa kariérového stupňa, ktorý dosiahla, a získaného stupňa vzdelania.

Vedúcemu zamestnancovi sa určuje tarifný plat podľa stupnice platových taríf, podľa ktorej sa určuje tarifný plat jemu podriadeným zamestnancom. Rovnako sa postupuje, ak ide o vedúceho zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom. Ak sa tarifný plat podriadeným zamestnancom určuje podľa rôznych stupníc platových taríf, tarifný plat vedúcemu zamestnancovi sa určí podľa tej stupnice platových taríf, ktorá je preňho výhodnejšia.

Ani toto ustanovenie zákona č. 553/2003 Z. z. sa nevzťahuje na vedúcich pedagogických a vedúcich odborných zamestnancov vrátane riaditeľov škôl, ktorí sú štatutárnymi orgánmi, ktorým sa tarifný plat určuje vždy z platových taríf pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov podľa nimi dosiahnutého kariérového stupňa. Teda v prípade, že by sa u zamestnávateľa uplatňovali viaceré stupnice platových taríf, vedúcemu zamestnancovi sa určí plat z tej stupnice, ktorá je pre neho výhodnejšia. Nemôže to však byť zo stupnice, ktorou sú určené platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov.

 

2. Platové stupne a zaraďovanie do platových stupňov

Novelou zákona č. 553/2003 Z. z. sa od 1. januára 2019 zvýšil aj počet rokov praxe, ktoré sa započítavajú do započítanej praxe z dovtedajších 32 rokov na 40 rokov. V nadväznosti na to sa od 1. januára 2019 zvýšil počet platových stupňov, do ktorých možno zaradiť zamestnanca v závislosti od dĺžky započítanej praxe z 12 platových stupňov na 14 platových stupňov.

V nadväznosti na uvedené je zamestnávateľ naďalej povinný určiť dĺžku započítanej praxe zamestnanca a v závislosti od nej ho zaradiť do jedného zo 14 platových stupňov. Do platových stupňov sa však zaraďujú len nepedagogickí zamestnanci, a to podľa započítanej praxe zistenej podľa ustanovenia § 6 zákona č. 553/2003 Z. z.

Pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom sa započítaná prax určuje na účely zvýšenia platovej tarify a v nadväznosti na jej dĺžku sa im poskytuje zvýšenie platovej tarify. Aj pri určení započítanej praxe pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom sa postupuje takým istým spôsobom ako pri určení započítanej praxe nepedagogickým zamestnancom,
ustanoveným v § 6 zákona č. 553/2003 Z. z.

Od 1. septembra 2019 sa platová tarifa pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom zvyšuje o 0,25 % za každý celý rok započítanej praxe dosiahnutej k 31. decembru bežného kalendárneho roka až do osem rokov započítanej praxe a od deväť rokov až do 40 rokov sa platová tarifa zvyšuje o 0,5 %. Teda maximálne zvýšenie platovej tarify pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov je od 1. septembra 2019 o 18 %.

Podľa uvedeného ustanovenia zákona započítaná prax je odborná prax a prax pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa; túto prax zamestnávateľ započíta v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, najviac v rozsahu dvoch tretín. To neznamená, že zamestnávateľ započíta zamestnancovi prax získanú pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa vždy v rozsahu dvoch tretín, ale započíta ju v rozsahu od nuly do dvoch tretín v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, ktorú bude u zamestnávateľa vykonávať.

Od 1. januára 2023 sa § 6 zákona doplnil novým odsekom 8, podľa ktorého na účely odseku 2 písm. b) zákona, t. j. pri krátení praxe, sa výsledná prax pri vykonávaní pracovných činností zaokrúhli na celý deň nahor. Ak sa pri postupe podľa odseku 2 písm. b) zákona, t. j. pri krátení praxe, započítava prax z viacerých pracovných činností, najskôr sa výsledná prax za každú pracovnú činnosť zaokrúhli na dve desatinné miesta nahor a až súčet praxí sa zaokrúhli na celý deň nahor.

Odbornou praxou je súhrn znalostí a skúseností získaných pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú rovnaký alebo obdobný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa. Do odbornej praxe sa pedagogickým a odborným zamestnancom započítava v plnom rozsahu každá pracovná činnosť vykonávaná v ktorejkoľvek kategórii pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca.

Od 01. 01. 2025 sa zákonom č. 291/2024 Z. z., ktorým sa novelizuje zákon č. 138/2019 Z. z., § 82 zákona doplnil o odsek 9, podľa ktorého ak ide o učiteľa druhého stupňa základnej školy alebo o učiteľa strednej školy, do výkonu pracovnej činnosti podľa § 6 ods. 1 sa na účel určenia započítanej praxe započítava aj obdobie výkonu činnosti vysokoškolského učiteľa alebo štandardná dĺžka štúdia študijného programu tretieho stupňa v dennej forme štúdia. Tým sa ustanovilo, že učiteľom druhého stupňa základnej školy a učiteľom strednej školy sa účely určenia započítanej praxe ako odborná prax, započítava obdobie výkonu činnosti vysokoškolského učiteľa alebo štandardná dĺžka štúdia študijného programu tretieho stupňa v dennej forme štúdia, t. j. dennej formy doktorandského štúdia, v plnom rozsahu.

Zároveň sa prechodným ustanovením účinným k 01. 01. 2025 ustanovuje, že výkon pracovnej činnosti učiteľa druhého stupňa základnej školy alebo učiteľa strednej školy sa na účel určenia započítanej praxe započítava od 01. 01. 2025 aj obdobie výkonu činnosti vysokoškolského učiteľa alebo štandardná dĺžka štúdia študijného programu tretieho stupňa v dennej forme štúdia, t. j. dĺžka denného doktorandského štúdia, získané do 31. decembra 2024. Tým sa ustanovilo, že pri určovaní platu učiteľom druhého stupňa a učiteľom strednej školy od 1. 1. 2025 treba podhodnotiť prax a započítať aj prax učiteľa vysokej školy a dobu denného doktorandského štúdia získanú do 31. 12. 2004, ak im ju zamestnávateľ do praxe nezapočítal.

Započítanie praxe je v kompetencii zamestnávateľa. Pri jej započítavaní však musí zamestnávateľ postupovať v súlade s uvedeným ustanovením zákona. Taktiež je v kompetencii zamestnávateľa rozhodnúť, v akom rozsahu započíta do praxe prax získanú vykonávaním pracovných činností, ktoré majú iný charakter, ako sú činnosti, ktoré bude u zamestnávateľa vykonávať, pretože len zamestnávateľ vie najlepšie posúdiť mieru využitia týchto pracovných činností na vykonávanie pracovných činností, ktoré bude zamestnanec u zamestnávateľa vykonávať. Zamestnávateľ
si nemôže vo vnútornom predpise plošne určiť, že prax, ktorú zamestnanec získal pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa, započíta každému zamestnancovi v rozsahu dvoch tretín alebo iným plošným spôsobom. U každého zamestnanca je povinný v takomto prípade posudzovať prax individuálne vzhľadom na to, že prax, ktorú zamestnanec získal pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa, sa započítava do započítanej praxe v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, ktorú bude u zamestnávateľa vykonávať.

Do započítanej praxe sa okrem odbornej praxe a praxe získanej pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa, ďalej započítava čas

  • skutočného vykonávania základnej služby alebo náhradnej služby, najviac v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom platným v čase jej vykonávania,
  • civilnej služby v rozsahu jej skutočného vykonávania, najviac v rozsahu 18 mesiacov,
  • starostlivosti o dieťa,
    • ktorý zodpovedá dĺžke materskej dovolenky, ďalšej materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ustanovenej osobitnými predpismi v čase jej vykonávania, pričom na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky,
    • s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť ustanovenú osobitnými predpismi, čo je v súčasnosti možné do šesť rokov veku dieťaťa,
  • hodnotený ako čas zamestnania na účely dôchodkového zabezpečenia podľa osobitných predpisov, t. j. čas, za ktorý bol zamestnanec rehabilitovaný,
  • doktorandského štúdia, t. j. štúdia, ktorým zamestnanec získal tretí stupeň vysokoškolského vzdelania, v rozsahu zodpovedajúcom miere využitia zamerania odboru štúdia na úspešné vykonávanie požadovanej pracovnej činnosti,
  • vykonávania funkcie podľa osobitného predpisu, napr. vykonávania funkcie starostu, primátora, predsedu VÚC a pod.

Čas starostlivosti o dieťa sa do započítanej praxe započítava len vtedy, ak sa rodič v tom čase súčasne v dennom štúdiu nepripravoval na povolanie, teda len v prípade, že nebol študentom denného štúdia strednej alebo vysokej školy. V prípade, že bol zamestnanec študentom denného štúdia len časť z času starostlivosti o dieťa, do započítanej praxe sa započíta čas odo dňa ukončenia denného štúdia do troch rokov veku dieťaťa. Zo všetkých časov starostlivosti o dieťa však možno započítať čas najviac šesť rokov. Teda aj v prípade, že mal zamestnanec viac detí alebo mal jedno dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, s ktorým bol na rodičovskej dovolenke šesť rokov, do započítanej praxe možno započítať maximálne šesť rokov.

Pri reťazových pôrodoch sa započítava čas starostlivosti o dieťa od nástupu na materskú dovolenku s prvým dieťaťom, resp. do dňa narodenia prvého dieťa maximálne do troch rokov veku dieťaťa, teda najviac možno započítať tri roky, resp. do dňa nástupu na materskú dovolenku s druhým dieťaťom alebo do dňa narodenia druhého dieťaťa, tiež najdlhšie do troch rokov veku dieťa, najviac takisto možno započítať len tri roky, resp. do dňa nástupu na materskú dovolenku s tretím dieťaťom alebo do dňa narodenia tretieho dieťaťa tak, aby všetky tieto časy v súhrne nepresiahli šesť rokov.

Všetky uvedené časy sú časy, ktoré je zamestnávateľ povinný zamestnancovi do započítanej praxe započítať. Čas starostlivosti o deti sa započítava do započítanej praxe v zákone uvedenom rozsahu bez ohľadu na to, akú pracovnú činnosť zamestnanec v pracovnom pomere vykonával, a započítava sa aj v prípade, že v čase čerpania rodičovskej a materskej dovolenky zamestnanec nebol zamestnaný. A v prípade, že zamestnanec bol na materskej alebo rodičovskej dovolenke v čase, keď vykonával pracovné činnosti, za ktoré mu zamestnávateľ započítanú prax kráti, čas čerpania materskej a rodičovskej dovolenky započíta v plnom rozsahu ustanovenom zákonom a kráti len časy, ktoré nespadajú do času čerpania materskej a rodičovskej dovolenky. Povinnosť započítať v zákone uvedené časy do započítanej praxe platí aj o ostatných v zákone uvedených časoch, ktorou je civilná služba, vojenská služba, výkon funkcie a pod.

Zamestnancovi, ktorý bol do platovej triedy výnimočne zaradený podľa § 5 ods. 10 (od 01. 01. 2025 podľa § 5 ods. 11) zákona č. 553/2003 Z. z., t. j. zamestnanec vykonávajúci práce s prevahou fyzickej práce, ktorý je od 1. januára 2019 zaradený do 4. platovej triedy a ktorý získal len stredné vzdelanie, zamestnávateľ z dĺžky započítanej praxe odpočíta dva roky.

Aj keď sa nepedagogickí zamestnanci zaraďujú do platových stupňov podľa dĺžky započítanej praxe, zamestnávateľ môže zamestnancovi určiť tarifný plat podľa príslušnej stupnice platových taríf v rámci rozpätia najnižšej platovej tarify a najvyššej platovej tarify platovej triedy, do ktorej ho zaradil, nezávisle od dĺžky započítanej praxe. Takto určený tarifný plat nesmie byť nižší, ako by bol tarifný plat určený podľa zaradenia zamestnanca do platového stupňa. Podmienkou na zaradenie zamestnanca do platového stupňa bez ohľadu na započítanú prax je, že okruh pracovných činností vykonávaných zamestnancami, ktorým sa tarifný plat určí bez ohľadu na dĺžku započítanej praxe, dohodne zamestnávateľ v kolektívnej zmluve alebo ich vymedzí vo vnútornom predpise.

V uvedených ustanoveniach zákona nedošlo k zmene. Teda naďalej môže zamestnávateľ nepedagogickým zamestnancom školy určovať plat aj z najvyššieho platového stupňa bez ohľadu na skutočnú dĺžku započítanej praxe zamestnanca. To znamená, že zamestnávateľ môže nepedagogickým zamestnancom školy určovať plat aj zo 14. platového stupňa aj vtedy, ak ešte nedosiahli viac ako 40 rokov započítanej praxe v prípade, že si zamestnávateľ okruh týchto pracovných činností vykonávaných zamestnancami, ktorých zaradí do platového stupňa nezávisle od dĺžky započítanej praxe, dohodne v kolektívnej zmluve alebo ich vymedzí vo vnútornom predpise. Nemusí to však byť len zo 14. stupňa, môže to byť aj z nižšieho platového stupňa. V takom prípade však takto určený tarifný plat nesmie byť nižší, ako by bol tarifný plat určený podľa zaradenia do platového stupňa, ktorý zamestnancovi patrí na základe skutočnej dĺžky započítanej praxe. Uvedená možnosť sa však týka len nepedagogických zamestnancov, a to v obidvoch skupinách, teda aj u zamestnancov vykonávajúcich práce s prevahou duševnej práce, aj u zamestnancov vykonávajúcich práce s prevahou fyzickej práce. U pedagogických a odborných zamestnancov sa táto možnosť nedá využiť vzhľadom na to, že títo zamestnanci sa nezaraďujú do platových stupňov.