Voľby do rady školy

1.Úvod

Jeden zo zástupcov pedagogických zamestnancov v rade školy bol zvolený do rady školy zdvihnutím ruky. Samotného pedagóga, ako aj opísaný postup volieb navrhol riaditeľ školy.

Ďalšia kolegyňa, ktorá tiež bola zvolená do rady školy zdvihnutím ruky, odstúpila z funkcie predsedu rady školy.

Vo vyhláške Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 291/2004 Z. z., ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení, § 1 ods. 7 stanovuje: Kandidáta na voleného člena rady školy môže po jeho súhlase navrhnúť ktorýkoľvek z voličov. Voľby sa uskutočnia tajným hlasovaním. Platný hlasovací lístok je ten, na ktorom je označený určený alebo nižší počet kandidátov ustanovený pre túto skupinu voličov v rade školy.

Možno pedagogického zamestnanca zvoleného zdvihnutím ruky považovať za oprávneného člena rady školy alebo je potrebné vzhľadom na uplatnený postup voľbu opakovať?

2.Rada školy

Poslanie a funkcie rady školy definuje zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v § 25 ods. 1: „Rada školy, obecná školská rada a územná školská rada sú iniciatívne a poradné samosprávne orgány, ktoré vyjadrujú a presadzujú verejné záujmy, záujmy žiakov, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania. Plnia funkciu verejnej kontroly, posudzujú a vyjadrujú sa k činnosti škôl, školských zariadení, orgánov miestnej štátnej správy, orgánov obcí a samosprávnych krajov z pohľadu školskej problematiky.“

Funkčné obdobie rady školy je 4 roky.

Podľa § 2 vyhlášky č. 291/2004 Z. z. Ministerstva školstva Slovenskej republiky, ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení v znení vyhlášky č. 230/2009 Z. z. (ďalej len „vyhláška č. 291/2004 Z. z.“), radu školy v základných školách, v špeciálnych základných školách, v materských školách, v špeciálnych materských školách, v základných umeleckých školách, v školských internátoch a v centrách voľného času tvoria:

  1. dvaja zástupcovia pedagogických zamestnancov zvolení vo voľbách pedagogickými zamestnancami školy alebo školského zariadenia,
  2. jeden zástupca nepedagogických zamestnancov zvolený vo voľbách nepedagogickými zamestnancami školy alebo školského zariadenia,
  3. štyria zástupcovia rodičov zvolení vo voľbách rodičmi školy alebo školského zariadenia a
  4. štyria delegovaní zástupcovia zriaďovateľa.

Podľa § 1 vyhlášky č. 291/2004 Z. z. sa rada školy alebo rada školského zariadenia (ďalej len „rada školy“) v základných školách ustanovuje na svojom ustanovujúcom zasadnutí.

Výzvu na voľby členov rady školy vykoná a zverejní zriaďovateľ.

Voľby členov rady školy z pedagogických zamestnancov, nepedagogických zamestnancov, rodičov žiakov školy alebo školského zariadenia a žiakov príslušných stredných škôl zabezpečí riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia najneskôr 30 dní pred termínom určeným na ustanovenie obecnej školskej rady alebo územnej školskej rady alebo najneskôr v termíne skončenia funkčného obdobia rady školy. Zároveň deleguje svojich zástupcov do rady školy zriaďovateľ.

Podľa § 1 ods. 11 vyhlášky č. 291/2004 Z. z. členom rady školy nemôže byť:

  • riaditeľ školy,
  • zástupca riaditeľa školy,
  • riaditeľ školského zariadenia
  • ani zástupca riaditeľa školského zariadenia.

Podľa § 1 ods. 5 vyhlášky č. 291/2004 Z. z. riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia zvyčajným spôsobom zvolá pedagogických zamestnancov, osobitne nepedagogických zamestnancov a v spolupráci so zástupcami rodičov zvolá rodičov žiakov školy alebo školského zariadenia (ďalej len „volič“). Takisto vyzve žiacku školskú radu príslušnej strednej školy na uskutočnenie voľby zástupcu žiakov do rady školy (iba na strednej škole).

Voľby členov rady školy sa uskutočňujú podľa § 1 ods. 7 vyhlášky č. 291/2004 Z. z. tajným hlasovaním.

Z uvedeného vyplýva, že riaditeľ školy, i keď vyzýva na voľby do rady školy pedagogických, nepedagogických zamestnancov a aj rodičov školy, nemá kompetenciu navrhovať spôsob volieb do rady školy, vzhľadom na to, že spôsob volieb je explicitne daný v spomínanej vyhláške.

Keďže podľa § 1 ods. 7 vyhlášky č. 291/2004 Z. z. sa voľby uskutočňujú tajným hlasovaním, spôsob hlasovania zdvihnutím ruky je v rozpore so znením vyhlášky, preto voľby neprebehli v súlade s vyhláškou a sú neplatné.

Je potrebné pripomenúť, že za uskutočnenie volieb zodpovedá riaditeľ školy v súčinnosti s volebnou komisiou a mandátovou komisiou.

Poznanie legislatívy je základným predpokladom správneho realizovania volieb.

Je potrebné si aj uvedomiť, či ozrejmiť skutočnosť, že zdvihnutie ruky bol zo strany pedagogického zamestnanca:

  • prejav jeho slobodnej vôle, a potom chýba samotná voľba člena do rady školy za pedagogických zamestnancov, teda voľby neprebehli, alebo
  • bol pedagogický zamestnanec zvolený zdvihnutím ruky. V tomto prípade bola porušená legislatíva (§ 1 ods. 7 vyhlášky č. 291/2004 Z. z.) a absentoval súhlas s kandidatúrou a aj kandidátska listina, na ktorej mal byť kandidát uvedený.

Z toho vyplýva, že voľby do rady školy vôbec neprebehli, pretože:

  • nebola menovaná mandátová a volebná komisia,
  • nebol získaný súhlas kandidáta,
  • nebola zostavená kandidátska listina,
  • voľby neprebehli tajným hlasovaním.

Mandátová komisia je menovaná riaditeľom školy. Je zložená z dvoch až troch členov a zriaďuje sa v škole s cieľom zistenia účasti oprávnených voličov. Je v právomoci riaditeľa vymenovať jednu mandátovú komisiu pre všetky voľby alebo osobitne mandátové komisie pre jednotlivé voľby.

Mandátová komisia:

  • zistí počet všetkých oprávnených voličov jednotlivých volieb,
  • pred konaním volieb zistí počet zúčastnených voličov,
  • zistí, či počet zúčastnených voličov je nadpolovičnou väčšinou všetkých oprávnených voličov,
  • výsledok svojho zistenia oznámi riaditeľovi školy.

Volebná komisia je menovaná riaditeľom školy. Je zložená z dvoch až troch členov a je zriadená s cieľom prípravy, organizácie, kontroly a vyhodnotenia volieb. Za jej činnosť je zodpovedný predseda volebnej komisie.

Volebná komisia pred konaním volieb:

  • v spolupráci s riaditeľom školy zabezpečí vytlačenie hlasovacích lístkov pre jednotlivé voľby a prezenčných listín, skontroluje pripravenosť volebnej miestnosti a hlasovacej urny.

Volebná komisia počas konania volieb:

  • na základe poverenia riaditeľa školy predseda volebnej komisie otvorí voľby a stanoví dĺžku trvania volieb,
  • pred vydaním hlasovacieho lístka voličovi zabezpečí jeho zapísanie do prezenčnej listiny (poradové číslo, meno a priezvisko, podpis), pri voľbách zástupcov rodičov sú prípustné i viaceré prezenčné listiny;
  • riešenie sporných prípadov je v kompetencii volebnej komisie.

Volebná komisia po vykonaní volieb:

  • bezprostredne po ukončení volieb zistí počet právoplatných hlasovacích lístkov,
  • pri sčítaní hlasovacích lístkov sú prítomní len členovia volebnej komisie,
  • vykoná sčítanie hlasov pre jednotlivých kandidátov,
  • z priebehu volieb zabezpečí vyhotovenie zápisnice, ktorú podpíšu všetci členovia volebnej komisie,
  • zápisnicu z volieb spolu s prílohou a hlasovacími lístkami odovzdá predseda volebnej komisie riaditeľovi školy bezprostredne po ukončení sčítania hlasov, a tým ukončí činnosť volebnej komisie.

Úlohy riaditeľa školy pred konaním volieb:

  • zabezpečí vhodné priestory na konanie volieb s možnosťou tajného hlasovania a volebnú urnu,
  • v spolupráci s volebnou komisiou zabezpečí vytlačenie prezenčných listín voličov a hlasovacích lístkov pre jednotlivé voľby,
  • zabezpečí oboznámenie voličov so spôsobom hlasovania (osobne, prostredníctvom triednych učiteľov…),
  • na základe oznámenia mandátovej komisie o počte zúčastnených voličov:
    • v prípade účasti nadpolovičnej väčšiny oprávnených voliteľov poverí predsedu volebnej komisie otvorením volieb,
    • v prípade nižšej ako nadpolovičnej účasti oprávnených voličov vyhlási uskutočnenie opakovaných volieb (opakované voľby je možné uskutočniť v ten istý deň) a poverí predsedu volebnej komisie ich otvorením.

Riaditeľ školy po vykonaní volieb:

  • zabezpečí nerušený priebeh sčítania hlasov volebnou komisiou,
  • prevezme od predsedu volebnej komisie zápisnicu z volieb spolu s prezenčnou listinou a všetkými hlasovacími lístkami a starostlivo ich uschová,
  • oznámi zvoleným členom rady školy výsledok volieb a termín konania ustanovujúcej schôdze rady školy, ktorý dohodne so zriaďovateľom.

Voľby do rady školy, v ktorých boli členovia navrhnutí riaditeľom školy a zvolení zdvihnutím ruky, neboli realizované podľa vyššie uvedeného postupu a boli v rozpore s legislatívou. Takéto voľby sú podľa nášho názoru neplatné.

Z uvedeného vyplýva aj to, že predsedníčka rady školy, ktorá bola tiež zvolená zdvihnutím ruky a vzdala sa funkcie predsedkyne rady, sa nemala čoho vzdať, keďže voľby do rady školy neprebehli v súlade s platnou legislatívou.

Odporúčame voľby do rady školy za pedagogických zamestnancov uskutočniť opäť – v súlade s legislatívou a následne, v súlade so štatútom rady školy, si členovia zvolia spomedzi seba na prvom zasadnutí nadpolovičnou väčšinou členov predsedu rady školy.

Vo vyhláške č. 291/2004 Z. z. sú podrobne popísané voľby do rady školy, ak sa ustanovuje rada školy.

Voľby do rady školy môžu však byť aj doplnkové, t. j. ak niektorý člen prestal byť členom rady školy a je potrebné ho nahradiť. Spôsob volieb členov do rady školy – ako náhradníkov – by mal byť upravený v štatúte rady školy.