Správny pitný režim detí

1. Úvod

Odborná verejnosť, najmä zo školských jedální, ale aj z materských škôl, bije na poplach. Upozorňuje na rastúci zlozvyk u rodičov, ktorý vo veľkej miere prispieva k nárastu nadváhy až obezity u detí predškolského veku.

Ide o nesprávny pitný režim, ktorý spočíva v konzumácii sladených sýtených nápojov s nadmerným energetickým príjmom.

Deti pijú viac sódy a sladených nápojov (vrátane 100 % štiav, džúsov s vysokým obsahom pridaného cukru) ako kedykoľvek predtým – nápojov, ktoré prispievajú k riziku obezity, zdravotným problémom zubov a nesprávnej výžive.

Odborníci zo školstva apelujú na skutočnosť, že pokiaľ v rámci pitného režimu v materskej škole alebo v rámci školského stravovania sa významne dbá na vhodný a správny pitný režim, tak rodičia deťom nakupujú a učia ich na konzumáciu sladených sýtených nápojov, dokonca energetických nápojov s obsahom kofeínu. Nasledovný postup by tento pretrvávajúci problém u rodičov mohol riešiť.

2. Legislatívne východiská

Hygienické podmienky na školách a školských stravovacích zariadeniach upravuje na úseku verejného zdravotníctva zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a príslušné vykonávacie predpisy k tomuto zákonu.

Základné školy zaraďujeme v zmysle legislatívy verejného zdravotníctva medzi zariadenia pre deti a mládež, ktoré majú oprávnenie uskutočňovať výchovu a vzdelávanie (§ 24 ods. 1 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov).

Zákon č. 355/2007 Z. z. stanovuje základné požiadavky na priestorové usporiadanie, funkčné členenie a vybavenie základnej školy, ako aj náležitosti prevádzkového poriadku školy. Citovaný zákon definuje aj základné povinnosti prevádzkovateľa základnej školy medzi ktoré patrí okrem iného aj zabezpečiť zásobovanie zariadenia tečúcou pitnou vodou a tečúcou teplou vodou.

Podrobnosti o požiadavkách na priestorové usporiadanie, funkčné členenie, vybavenie, prevádzku, režim dňa, režim stravovania a pitný režim, činnosti vedúce k výchove a vzdelávaniu a náležitosti prevádzkového poriadku školy sú bližšie upravené vo vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR č. 75/2023 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež.

Vyhláška MZ SR č. 75/2023 Z. z. stanovuje hygienické podmienky na školách s ohľadom na vhodené zásobovanie pitnou vodou, vykurovanie, vetranie. Škola musí byť zásobovaná pitnou vodou z verejného vodovodu alebo z vlastného zdroja tak, aby bolo zabezpečených na jedného žiaka najmenej 60 l vody na jeden deň.

Problematiku pitnej vody a zásobovania zariadení pitnou vodou upravuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 91/2023 Z. z., ktorou sa ustanovujú ukazovatele a limitné hodnoty kvality pitnej vody a kvality teplej vody, postup pri monitorovaní pitnej vody, manažment rizík systému zásobovania pitnou vodou a manažment rizík domových rozvodných systémov.

3. Zdravý pitný režim

Správnou voľbou na zabezpečenie pitného režimu je pitná voda. Ak deti pravidelne pijú nealkoholické nápoje, je u nich väčšie riziko mnohých zdravotných problémov vrátane slabších kostí. Mnoho detí konzumuje príliš veľa týchto nezdravých nápojov namiesto toho, aby pili vodu ako hlavný nápoj.

Okrem toho, keď mladí ľudia konzumujú nealkoholické nápoje, majú tendenciu piť menej mlieka, čo znamená, že neprijímajú dostatok vápnika. Toto je závažný problém, ako zabezpečiť správny a zdravý vývin detského organizmu počas kľúčového obdobia pre rast a vývoj kostí.
Aby telo dieťaťa zostalo zdravé a plné energie, potrebuje každý deň dostatok zdravých tekutín. Voda je perfektnou voľbou, pretože hydratuje bez pridania zbytočných cukrov a kalórií.

Naše telá vodu používajú na transport kyslíka do buniek, reguláciu teploty, boj proti infekcii, odstraňovanie odpadu a odpruženie našej miechy a kĺbov. Voda je tekutina – nápoj, ktorý dieťa potrebuje každý deň najviac. Je dôležité, aby sme povzbudzovali deti, aby si zvykli
piť vodu. Priamo z kohútika, ak je voda pitná a zdravotne je v poriadku (fľaškové vody nie sú potrebné).

V závislosti od veku a úrovne aktivity dieťaťa sa odporúča, aby pilo 5 – 8 šálok vody každý deň.

Deti od 2 rokov veku môžu piť mlieko s nižším obsahom tuku. Do 2 rokov veku sa odporúča plnotučné mlieko.
Podávajte:

  • pre deti do 8 rokov veku dve šálky denne,
  • pre staršie deti tri šálky denne
  • (1 šálka = 1,5 až 2 dcl).

Ak dieťa nemá rado mlieko, dobrou voľbou je napr. smoothie, ktoré pomáha, aby dieťa bolo hydratované, a zároveň poskytuje nevyhnutné ovocie a vápnik. Vyvarujte sa ochuteného alebo sladeného mlieka s pridaným cukrom.

Pre tých, ktorí kvôli intolerancii laktózy a alergii na kazeínový proteín nemôžu jesť mliečne výrobky, sú k dispozícii sójové, mandľové, konopné, ryžové a ovsené mlieka. Majú tiež vysoký obsah vápnika a bielkovín a mnohé sú obohatené o vitamíny a minerály, aby boli nutrične podobné kravskému mlieku.

Najlepšia je 100-percentná ovocná šťava – skontrolujte štítok, pretože ovocné nápoje môžu obsahovať cukry a sú energeticky výdatné. Ovocná šťava má určité nevýhody. Hoci sa 100 % ovocná šťava počíta ako jedna z denných porcií ovocia dieťaťa, neobsahuje vlákninu ako celé ovocie. Ovocná šťava je tiež dosť sladká a môže spôsobiť, že dieťa dostane chuť na sladké. Aj 100 % ovocnú šťavu treba obmedziť a vždy ju zrieďte vodou.

Predaj nealkoholických nápojov našim deťom je obrovský priemysel, niet divu, že sú bombardované reklamami na tieto produkty.
Čomu sa vyhnúť:

  • sóda – plná cukru a iných prísad,
  • tzv. športové nápoje, ktoré sú plné pridaného cukru,
  • energetické nápoje, ktoré sú plné cukru a s vysokým obsahom kofeínu.

4. Ako správne nastaviť pitný režim?

Dieťa môže potrebovať viac vody počas dňa, keď je vonku horúco, keď je choré alebo sa zotavuje z choroby. Odporúča sa, aby dieťa pilo päť až osem šálok vody každý deň.

Kde začať:

  • Ako rodič buďte vzorom a pite vodu, majte ju stále poruke s opakovane použiteľnou fľašou, ktorú je možné kedykoľvek doplniť.
  • Počas jedla a občerstvenia podávajte vodu a nízkotučné mlieko.
  • Sladké nápoje nekupujte.
  • Namiesto ovocnej šťavy ponúknite dieťaťu čerstvé ovocie. Ovocie je bohaté na vlákninu a je ideálnym občerstvením. Skúste džbány vody s plátkami čerstvého ovocia.

5. Nezabúdajte na hydratáciu

Vedeli ste, že vaše telo tvorí z dvoch tretín voda? Voda je skutočne dôležitou súčasťou nášho tela. Počas cvičenia strácame vodu ešte rýchlejšie a je celkom bežné, že deti sú trochu dehydrované – najmä keď sa v teplom počasí intenzívne hrajú a zabávajú.

Vodu, samozrejme, nahrádzame neustále, keď pijeme. Preto je dôležité, aby deti zostali hydratované a aby sme im poskytli zdravý pitný režim a návyky (ako napríklad povzbudzovať ich, aby pili čistú pitnú vodu a vyhýbali sa sladeným nápojom).

Deti sú náchylnejšie na dehydratáciu ako dospelí. Mierna dehydratácia môže spôsobiť únavu, zápchu, sucho v ústach a smäd. Dehydratácia môže dokonca ovplyvniť krátkodobú pamäť dieťaťa a jeho schopnosť riešiť jednoduché príklady z matematiky. Mierna dehydratácia sa dá ľahko napraviť pitím vody.

Najlepšie tipy na hydratáciu:

  • Zabezpečte, aby mali deti prístup k pitnej vode – nechajte džbán alebo fľašu vody na stole počas jedla a povzbudzujte ich, aby pili, kedykoľvek budú mať chuť.
  • Ponúkajte vodu z vodovodu. Hydratuje rovnako dobre ako kupovaná a je oveľa lacnejšia.
  • Ak vaša voda z vodovodu nemá príjemnú chuť, skúste použiť filter.
  • Pitná voda z vodovodu chutí lepšie, keď je vychladená, takže môžete naplniť fľaše alebo džbány a nechať ich v chladničke.
  • Ak ste na výlete v prírode, prineste si vlastnú fľašu naplnenú z vodovodu.
  • Nekupujte deťom šumivé nápoje, športové ani energetické nápoje.
  • Povzbudzujte deti, aby pili menej, ale často.