Školské ovocia a zelenina. Školské mlieko.

1. Úvod

Školské programy sú určené na distribúciu ovocia, zeleniny, mlieka a výrobkov z nich pre deti a žiakov v školách. Nariadenie vlády SR č. 200/2019 Z. z. o poskytovaní pomoci na dodávanie a distribúciu ovocia, zeleniny, mlieka a výrobkov z nich pre deti a žiakov v školách z 3. júla 2019 o poskytovaní tejto pomoci bolo naposledy aktualizované 21. augusta 2024, a to nariadením vlády SR č. 223/2024 a účinné od 1. septembra 2024. Jeho aktualizácia priniesla niekoľko zmien, ktoré sú účinné od školského roka 2024/2025.

Predpokladáme, že žiadosť o pridelenie maximálnej výšky pomoci na školský rok 2024/2025 žiadateľ (škola/zariadenie) podali v termíne určenom na predkladanie žiadostí, a to do 15. októbra 2024. Všetky potrebné informácie a dokumenty nájdete na linku https://www.apa.sk/skolske-ovocie-a-zelenina. Ak ste v uvedenom termíne žiadosť nepodali, žiaľ, podanie po termíne nie je možné a bude možné požiadať až v ďalšom roku na nasledujúci školský rok.

2. Aké sú zmeny účinné od 1. septembra 2024?

V nariadení vlády SR č. 200/2024 účinnom od 01.09.2024 je zavedená možnosť schváliť subjekty (včelárske zväzy) na vykonávanie sprievodných vzdelávacích opatrení. Medzi sprievodné opatrenia možno zaradiť:

  • exkurziu u chovateľa včiel medonosných,
  • vzdelávaciu aktivitu o včelárstve a produkcii medu,
  • súťaže propagujúce spotrebu včelárskych výrobkov.

V rámci sprievodných aktivít budú môcť deti a žiaci dostať ochutnávku medu.

Treba však upozorniť, že uvedené sprievodné opatrenia nebudú môcť vykonávať všetky včelárske združenia, ale iba tie, ktoré podajú žiadosť o schválenie na vykonávanie takýchto opatrení v termíne do 31.05.2025 na Pôdohospodársku platobnú agentúru.

Sprievodné vzdelávacie opatrenia súvisiace so včelárskymi výrobkami bude možné vykonávať až od školského roka 2025/2026.

Vykonávanie týchto sprievodných aktivít pre deti a žiakov bude možné v praxi iba schváleným žiadateľom na ich vykonávanie a budú nimi iba včelárske združenia, ktoré budú zároveň žiadať o poskytnutie pomoci na vykonávanie týchto činností.

Vykonávať ochutnávky však budú môcť samotní členovia združení, ktorých žiadosť bola schválená, prípadne iné osoby, ktoré sa na tom s včelárskym združením dohodnú.

Ochutnávkové činnosti môže vykonávať iba včelár, ktorého prevádzkareň je registrovaná regionálnou veterinárnou a potravinovou správou na činnosti zahŕňajúce produkciu včelárskych výrobkov.

Kde nájdete zoznam medov?
Tento zoznam je uvedený v NV SR č. 200/2019 účinnom od 1. septembra.2024 v prílohe č. 2a.

Aj prostredníctvom doplneného medu do Školského programu možno u detí a žiakov budovať vzťah k poľnohospodárstvu. Pôvodné činnosti boli rozšírené o činnosti súvisiace práve s medom. Hoci boli činnosti s medom doplnené, netreba si ich využívanie nesprávne vykladať.

Nejde však o dodávanie a distribúciu medu deťom a žiakom prostredníctvom Školských programov. Ide len o rozšírenie činností sprievodných vzdelávacích opatrení.

Aké sú sprievodné opatrenia účinné od 1. septembra 2024?
Uvedené sú v § 1 ods. c) a sú takéto:

  1. exkurzia žiakov u pestovateľa ovocia a zeleniny, na miesto určené na produkciu ovocia a zeleniny, do podniku, v ktorom sa spracúva ovocie a zelenina, do chovu hospodárskych zvierat, v ktorom sa produkujú mliečne výrobky, do podniku, v ktorom sa spracúvajú mliečne výrobky, alebo u chovateľa včiel medonosných,
  2. vzdelávacia aktivita alebo obstaranie vzdelávacích materiálov pre žiakov súvisiacich s cieľmi Školského programu,
  3. súťaž propagujúca pred žiakmi spotrebu mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny alebo včelárskych výrobkov,
  4. výsadba rastlín určených na produkciu ovocia a zeleniny v priestoroch školy podľa písmena a) za účasti žiakov, obhospodarovanie týchto rastlín alebo starostlivosť o tieto priestory školy za účasti žiakov, alebo
  5. dodávanie alebo distribúcia školských mliečnych výrobkov, školského ovocia a zeleniny alebo včelárskych výrobkov uvedených v prílohe č. 2a (ďalej len „školské včelárske výrobky“) pre žiakov, kombinované s niektorou z činností podľa prvého až štvrtého bodu (ďalej len „ochutnávkové činnosti“).

Povinnosťou školy je informovať o plánovanej i uskutočnenej aktivite rodičov, deti, verejnosť, a to prostredníctvom Edupage alebo na webovej stránke školy so zdôraznením, že aktivita bola realizovaná v rámci Školského programu.

Povinnosťou školy je vedenie evidencie o distribúcii výrobkov.

§ 6 ods. 20 NV SR č. 200/2019 účinnom od 1.septembra 2024 je povinnosťou každej školy zapojenej do Školského programu viesť písomnú evidenciu. Evidencia obsahuje:

  • informáciu o dodaných množstvách,
  • uvedené merné jednotky,
  • vedie sa osobitne za jednotlivé výrobky
  • a osobitne najmenej za jednotlivé mesiace školského roka.

Distribúciu výrobkov získaných v rámci Školského programu možno realizovať iba v rámci toho istého školského roka.

Aké dôsledky budú vyplývať zo zistení neevidovania?

  • Ak škola neviedla povinnú evidenciu v školskom roku 2024/2025 a kontrolou na mieste sa to zistí počas školského roka 2025/2026, nebude možné žiadateľovi na deti tejto školy prideliť maximálnu výšku pomoci na školský rok 2027/2028.
    • Toto však môže nastať už aj počas školského roka 2026/2027, ak kontrola na mieste zistí, že škola nevedie evidenciu, zverejnenú na webovom sídle Pôdohospodárskej platobnej agentúry už počas školského roka 2025/2026.
    • V takomto prípade by sa nepridelenie pomoci vzťahovalo iba na školský rok 2026/2027, pretože toto ustanovenie sa viaže na zverejnenie daného zistenia z kontroly na mieste počas posledného uplynulého školského roka (teda za školský rok 2025/2026).

Podľa § 6 ods. 10 nariadenia vlády SR č. 200/2019 účinného od 1. septembra 2024 je škola povinná zabezpečiť:

  • zverejnenie informačného plagátu pri hlavnom vchode do školy
  • alebo prostredníctvom elektronickej informácie o zapojení sa do Školského programu na webovom sídle školy alebo jej zriaďovateľa.

Je nutné, aby bolo označené i výdajné miesto a automat, ale tu od 1. septembra 2024 k zmene nedochádza.

Aký je podiel porcií mlieka a mliečnych výrobkov?
Podiel porcií mliečnych výrobkov iných ako konzumné mlieko alebo jeho bezlaktózové variácie na celkovom množstve porcií oprávnených mliečnych výrobkov, ktoré schválený žiadateľ v rámci zabezpečovania činností podľa § 1 písm. a) v realizačnom období dodáva alebo distribuuje, nesmie prekročiť 40 %, a to podľa § 6 ods. 16 NV SR č. 200/2019 účinného od 01.09.2024.

Z uvedeného vyplýva, že prišlo k navýšeniu z 30 % na 40 %. Dôvodom tohto limitu je prioritizácia konzumácie konzumného mlieka a jeho bezlaktózových variácií, čo vyplýva z legislatívy Európskej únie.

Na zjednodušenie práce je pre žiadateľov, t. j. školy/školské zariadenia, k dispozícii Príručka pre školy a školské jedálne. Zverejnená je na https://www.skolskyprogram.sk/sk/skoly.

Treba však pamätať na to, že Školský program nenahrádza ovocie, zeleninu a mlieko podávané v školských jedálňach, ale, naopak, dopĺňa ich.