Ospravedlňovanie neprítomnosti dieťaťa a žiaka

1. Úvod

Právna úprava ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa a žiaka zo školského vyučovania v poslednom období prešla niekoľkými zmenami. Pôvodná právna regulácia, ktorá umožňovala rodičovi ospravedlniť neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia najviac počas troch po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, platila od účinnosti zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Dôvod na zmenu prinieslo obdobie mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19. Legislatívna úprava v § 150 ods. 8 školského zákona, reagujúca na aktuálne vzniknutú situáciu, umožnila ministrovi školstva určiť počas trvania mimoriadnej situácie iné termíny.

S ohľadom na eliminovanie kontaktu v čase prebiehajúcej pandémie sa na základe rozhodnutia ministra školstva počas mimoriadnej situácie lehota na ospravedlňovanie zákonným zástupcom predĺžila z 3 na 5 dní. To znamenalo, že zákonný zástupca mohol bez potvrdenia lekára ospravedlniť neprítomnosť žiaka v škole najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní; ak išlo o dieťa v povinnom predprimárnom vzdelávaní, rodič mohol ospravedlniť najviac 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní.

V nadväznosti na znižovanie administratívnej záťaže pediatrov, z rezortu zdravotníctva vzišla požiadavka, aby táto dočasná úprava ospravedlňovania neprítomnosti neplatila len počas mimoriadnej situácie, ale by sa generálne premietla do školského zákona.

2. Zákon č. 183/2023 Z. z.

Po odborných diskusiách vzišla zmena § 144 ods. 10 školského zákona, zavedená novelou č. 183/2023 Z. z., ktorá predĺžila počet dní, keď z dôvodu ochorenia ospravedlňuje neprítomnosť žiaka zákonný zástupca z troch na päť dní s cieľom debyrokratizácie pri ospravedlňovaní žiakov z neúčasti na vyučovaní. Podľa tejto právnej úpravy:

  • neprítomnosť dieťaťa alebo neplnoletého žiaka ospravedlňovala škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola mohla vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti,
  • ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvala najviac päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, neprítomnosť ospravedlňoval zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvala viac ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, vyžadovalo sa aj predloženie potvrdenia od lekára,
  • ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, z dôvodu ochorenia trvala najviac sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, neprítomnosť ospravedlňoval zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; ak neprítomnosť takého dieťaťa z dôvodu ochorenia trvala viac ako sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, vyžadovalo sa aj predloženie potvrdenia od lekára.

3. Zákon č. 120/2024 Z .z.

Aplikácia tohto ustanovenia v praxi sa však ukázala ako problematická z hľadiska zneužívania tohto inštitútu a bolo nevyhnutné pristúpiť k úpravám. Výsledkom je kompromisné riešenie, ktoré priniesla novela č. 120/2024 Z. z. účinná od 1. júna 2024.

Podľa aktuálne účinnej právnej úpravy platí:

  • Neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu.
  • Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára.
  • Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.
  • Ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, z dôvodu ochorenia trvá najviac 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 14 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára.
  • Ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, z dôvodu ochorenia trvá viac ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 14 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.
  • Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti, najmä pri opakovanej neprítomnosti; pričom škola môže vyžadovať doklad odôvodňujúci neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka aj v iných prípadoch, t. j. nielen ak ide o neprítomnosť z dôvodu ochorenia.

Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Vo všeobecnosti sa za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka uznáva najmä

  • choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy,
  • mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,
  • náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov,
  • mimoriadne udalosti v rodine alebo
  • účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.

Pre správnu aplikáciu ustanovení o ospravedlňovaní neprítomnosti je dôležitá tiež skutočnosť, že sa v nich uvádza slovo „mesiac“ a nie „kalendárny mesiac“. Teda mesiacom, počas ktorého môže základná škola ospravedlniť neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia súhrnne najviac 10 dní bez predloženia lekárskeho potvrdenia, sa rozumie obdobie od prvého dňa neprítomnosti žiaka po deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom toho kalendárneho mesiaca, keď sa začala neprítomnosť žiaka, napríklad od 5. septembra do 5. októbra bez ohľadu na to, či sú medzi týmito dňami víkendy, dni pracovného pokoja alebo prázdniny.

Nejde o 28/30/31 kalendárnych dní ani o kalendárny mesiac.

Ak mesiac nemá deň, ktorý zodpovedá dňu, keď začala lehota plynúť, lehota končí v posledný deň tohto mesiaca, napríklad od 30. januára do 28. februára. Obdobie ďalšieho príslušného mesiaca sa určuje začiatkom nasledujúcej neprítomnosti. Avšak, ak nasledujúca neprítomnosť trvá napríklad už od 3. októbra do 10. októbra, v súvislosti so sledovaným mesiacom od 5. septembra do 5. októbra, obdobie od 6. októbra sa sleduje ako nový mesiac.

Po sebe nasledujúcimi vyučovacími dňami sa rozumie aj následnosť prerušená dňami, počas ktorých sa výchova a vzdelávanie v škole neuskutočňuje, t. j. víkendy, dni pracovného pokoja alebo prázdniny

  • v prípade víkendu sú piatok a pondelok dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni,
  • v prípade prázdnin sú posledný vyučovací deň pred prázdninami a prvý vyučovací deň po prázdninách dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni.

Interné pravidlá ospravedlňovania, ako napr. dôvody neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka, ako aj príslušné doklady odôvodňujúce neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka v škole, je vhodné mať upravené v školskom poriadku.