1. Úvod
V článku sa budeme zaoberať odmeňovaním zamestnancov škôl a školských zariadení, určovaním ich platu, jeho jednotlivými zložkami a ich nárokovateľnosťou, zaraďovaním do platových tried a ostatnými náležitosťami súvisiacimi s odmeňovaním zamestnancov škôl a školských zariadení podľa jednotlivých skupín zamestnancov, ktorí pôsobia v školách a školských zariadeniach. Zameriame sa na zamestnancov škôl a školských zariadení, ktoré pri odmeňovaní zamestnancov postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorý je základným právnym predpisom upravujúcim odmeňovanie niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, medzi ktorých patria aj zamestnanci škôl a školských zariadení.
V článku sú zapracované zmeny v odmeňovaní, ktoré nastali po nadobudnutí účinnosti novely zákona č. 553/2003 Z. z. od 1. januára 2019, ktorou sa znížil počet platových tried zo 14 platových tried na 11 platových tried a zvýšil počet rokov započítanej praxe z 32 na 40 rokov, novelou uvedeného zákona účinnou od 1. januára 2022, ktorá sa dotkla osobného príplatku a poskytovania náhradného voľna za prácu nadčas, ako aj zmenami ovplyvňujúcimi uvedenú oblasť po nadobudnutí účinnosti zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorým sa s účinnosťou od 1. septembra 2019 menil a dopĺňal aj zákon č. 553/2003 Z. z. a ktorým sa menili a dopĺňali ďalšie zákony, a jeho novelami účinnými v roku 2022 a aj od 30. mája 2023 a od 1. septembra 2023. Spomenieme aj zmenu zákona č. 138/2019 Z. z. ustanovenú novelou zákona účinnou od 1. septembra 2029.
Reagujeme teda aj na zmeny v odmeňovaní pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov po novele zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorá nadobudla účinnosť 30. mája 2023, po novele uvedeného zákona účinnej od 1. septembra 2023 a aj novele účinnej od 1. januára 2025, ako aj na zmeny zákona č. 553/2003 Z. z. realizované novelami zákona č. 138/2019 Z. z., ktorým sa s účinnosťou od 30. mája 2023 menil a dopĺňal aj zákon č. 553/2003 Z. z.
2. Právne predpisy platné pre uvedenú oblasť
- Zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 553/2003 Z. z.“).
- Zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len
„zákon č. 138/2019 Z. z.“). - Nariadenie vlády SR č. 341/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a dopĺňaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „katalóg pracovných činností“).
- Vyhláška MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.
3. Niektoré zmeny zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov po novele účinnej od 1. januára 2022 a od 1. septembra 2022, ako aj po novele účinnej od 30. mája 2023, 1. septembra 2023 a od 1. januára 2025
V tejto časti uvedieme niektoré zmeny zákona č. 138/2019 Z. z., ktoré boli realizované jeho novelami účinnými v roku 2022, v roku 2023 a v roku 2025.
Zmeny od 1. januára 2022
Do § 2 ods. 5 zákona, ktorý vymenúva ustanovenia zákona č. 138/2019 Z. z., ktoré sa na pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca, ktorý vykonáva pracovnú činnosť na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, nevzťahujú, sa novelou zákona realizovanou zákonom č. 414/2021 Z. z. s účinnosťou od 1. januára 2022 doplnilo ustanovenie § 11 ods. 1 písm. a), ktoré ustanovuje, že vyžadovaným stupňom vzdelania učiteľa základnej školy, učiteľa strednej školy, učiteľa jazykovej školy, učiteľa profesijného rozvoja, školského špeciálneho pedagóga, školského digitálneho koordinátora a odborného zamestnanca je najmenej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. To znamená, že učitelia základnej školy, strednej školy, jazykovej školy, učitelia profesijného rozvoja, školskí špeciálni pedagógovia, školskí digitálni koordinátori a odborní zamestnanci, ktorí budú vykonávať pracovnú činnosť na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, nemusia mať od 1. januára 2022 získané najmenej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
Touto novelou zákona č. 138/2019 Z. z. sa nanovo upravila definícia pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca, definícia práce nadčas pedagogických zamestnancov, ako aj kvalifikačné predpoklady tejto skupiny zamestnancov uvedené v § 10 a 12 zákona. Zároveň sa ustanovilo, že pracovnú činnosť môže vykonávať pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec len na základe pracovnoprávneho vzťahu, t. j. buď v pracovnom pomere na základe pracovnej zmluvy, alebo na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Touto novelou zákona sa od 01. 01. 2022 zaviedla nová kategória pedagogického zamestnanca, ktorým je školský digitálny koordinátor, a v tejto súvislosti sa v § 10 zákona osobitne uviedli kvalifikačné predpoklady potrebné na vykonávanie tejto pracovnej činnosti a do ustanovenia zákona upravujúceho vyžadované vzdelanie pre jednotlivé kategórie a podkategórie pedagogického zamestnanca a kategórie odborného zamestnanca sa doplnila kategória školského digitálneho koordinátora, na ktorej vykonávanie sa ustanovilo takisto najmenej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
Od 1. januára 2022 zákon umožňuje dopĺňať si základný úväzok aj pedagogickému asistentovi, a to pracovnou činnosťou učiteľa, vychovávateľa alebo majstra odbornej výchovy. Zákon zároveň ustanovuje, že dopĺňať úväzok si môže len pedagogický asistent, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, ktorou si bude dopĺňať základný úväzok.
Nanovo sa zadefinovala bezúhonnosť pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca a termíny preukazovania bezúhonnosti a predkladania údajov potrebných na vyžiadanie odpisu registra trestov.
Nanovo sa taktiež určili pracovné činnosti školského špeciál neho pedagóga v škole a v školskom zariadení, psychológa a školského psychológa, špeciálneho pedagóga v špeciálnom výchovnom zariadení, zariadení poradenstva a prevencie a zariadení sociálnej pomoci, logopéda a školského logopéda, liečebného pedagóga a sociálneho pedagóga a určili sa pracovné činnosti vykonávané školským digitálnym koordinátorom.
Zmena nastala aj v podmienkach zaraďovania pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov do kariérového stupňa s prvou atestáciou a do kariérového stupňa s druhou atestáciou, ktorou sa budeme v článku podrobnejšie zaoberať.
Osobitne sa určuje, kto môže byť uvádzajúcim pedagogickým zamestnancom začínajúceho pedagogického asistenta, a postup zamestnávateľa v prípade, že nemá zamestnanca spĺňajúceho kritériá na vykonávanie pracovnej činnosti uvádzajúceho zamestnanca.
Rozšírili sa možnosti, kto môže byť poskytovateľom kvalifikačného vzdelávania, menili sa ustanovenia upravujúce funkčné vzdelávanie, ukončovanie predatestačného vzdelávania a ustanovil sa rozsah aktualizačného vzdelávania na najmenej 10 hodín za školský rok a najviac na 24 hodín za školský rok. Rozšírili sa atestačné organizácie, ktoré môžu organizovať atestácie, menilo sa ustanovenie upravujúce financovanie profesijného rozvoja a doplnilo sa ustanovenie upravujúce poskytovanie dotácií školám a školským zariadeniam na vzdelávanie v profesijnom rozvoji.
Doplnilo sa aj ustanovenie zákona o hodnotenie, podľa ktorého vedúceho pedagogického zamestnanca a vedúceho odborného zamestnanca hodnotia aj pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci školy alebo školského zariadenia anonymne formou dotazníka jedenkrát ročne, najneskôr do konca školského roka.
Taktiež sa doplnilo a menilo ustanovenie zákona o centrálnom registri. Do ustanovenia upravujúceho povolenie prerušenia výkonu pracovnej činnosti sa vložila podmienka, že zamestnávateľ môže povoliť pedagogickému a odbornému zamestnancovi prerušenie výkonu pracovnej činnosti od prvého dňa školského roka, ktorý nasleduje po školskom roku, v ktorom pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec požiadal o prerušenie výkonu pracovnej činnosti. Do zákona sa novelou vložilo aj nové ustanovenie upravujúce úlohy školského podporného tímu.
Dôležité je doplnenie ustanovenia zákona, podľa ktorého má pedagogický zamestnanec čas na splnenie kvalifikačných predpokladov najneskôr do štyroch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru v príslušnom druhu školy alebo školského zariadenia, v ktorom vykonáva pracovnú činnosť pedagogického zamestnanca, ako aj doplnenie ustanovenia upravujúce skončenie pracovného pomeru, podľa ktorého pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru z dôvodu dovŕšenia 65 rokov veku patrí odstupné.
V závere tejto novely zákona sú uvedené prechodné ustanovenia k úpravám účinným k 1. januáru 2022. Zameriame sa na ustanovenia týkajúce sa funkčného vzdelávania, podľa ktorých modul funkčného vzdelávania, ktorý sa začal a neskončil do 31. decembra 2021, sa ukončí podľa predpisov účinných do 31. decembra 2021.
Funkčné vzdelávanie, ktorého moduly sa začali a skončili do 31. decembra 2021 v celkovom rozsahu najmenej 220 hodín, sa považuje za funkčné vzdelávanie podľa predpisov účinných od 1. januára 2022. Celkový rozsah modulov funkčného vzdelávania absolvovaných do 31. decembra 2021 sa započítava do rozsahu funkčného vzdelávania podľa predpisov účinných od 1. januára 2022, ak išlo o
- funkčné vzdelávanie, ktorého moduly sa začali a skončili do 31. decembra 2021 v celkovom rozsahu menej ako 220 hodín, alebo
- funkčné vzdelávanie, ktorého moduly sa začali a neskončili do 31. decembra 2021.
Dôležité je ustanovenie, podľa ktorého pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec, ktorý nezískal profesijné kompetencie potrebné na výkon činnosti vedúceho pedagogického zamestnanca alebo vedúceho odborného zamestnanca pred začiatkom výkonu tejto činnosti, absolvuje funkčné vzdelávanie alebo študijný program najmenej prvého stupňa zameraný na manažment výchovy a vzdelávania do 31. augusta 2026. To znamená, že do 31. augusta 2026 nemusí mať žiadny vedúci pedagogický zamestnanec ani vedúci odborný zamestnanec absolvované funkčné vzdelávanie. 1. septembra 2026 ho však už musí mať absolvované do doby ustanovenej zákonom v závislosti od nástupu do funkcie.
Okrem toho bol článkom II novely zákona č. 138/2019 Z. z. novelizovaný zákon č. 553/2003 Z. z. a článkom III novely bol novelizovaný zákon č. 330/2007 Z. z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Zmeny od 1. septembra 2022
V nasledujúcej časti sú uvedené niektoré zmeny zákona č. 138/2019 Z. z. realizované jeho novelou účinnou od 1. septembra 2022 vykonané zákonom č. 215/2022 Z. z., ktorým sa dopĺňal zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Do ustanovenia § 30 odsek 1 zákona, ktorý ustanovuje podmienky zaradenia pedagogického a odborného zamestnanca do kariérového stupňa s prvou atestáciou, sa novelou zákona dostali aj zamestnanci, ktorí pôsobili ako športovci najmenej tri roky v najvyššej celoštátnej súťaži SR, v obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera.
A do kariérového stupňa s druhou atestáciou sa od 01. 09. 2022 zaraďoval aj učiteľ prvého stupňa základnej školy, učiteľ predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školský tréner, ktorý pôsobil ako športovec najmenej päť rokov v najvyššej celoštátnej súťaži SR, v obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR.
Aj zaradenie uvedených kategórií a podkategórie pedagogických zamestnancov do uvedených kariérových stupňov je povinnosťou zamestnávateľa, ak zamestnanec splnil zákonom stanovené podmienky na takéto zaradenie.
Aj do § 30 zákona sa doplnili odseky 4 a 5, ktoré sú len možnosťou zaradenia pedagogického zamestnanca, ktorým je školský tréner, učiteľ prvého stupňa základnej školy a učiteľ predmetu telesná výchova a športová výchova do kariérového stupňa s prvou atestáciou alebo s druhou atestáciou.
Aj uvedenými zmenami sa budeme v článku podrobnejšie zaoberať, a to so zohľadnením novely uvedených ustanovení zákona účinných v roku 2023.
S účinnosťou od 1. januára 2023 bol novelizovaný aj zákon č. 553/2003 Z. z., a to článkom IV zákona č. 389/2022 Z. z., ktorým sa menil a dopĺňal zákon č. 291/2002 Z. z. o Štátnej pokladnici a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menili a dopĺňali niektoré zákony.
Novelou sa doplnil § 6 zákona novým odsekom 8, ktorý ustanovuje postup pri zaokrúhľovaní praxe pri jej krátení na účely určenia započínanej praxe. A v § 27 sa odsek 4 zákona, ktorý ustanovoval hodinové sadzby funkčného platu pri jednotlivých týždenných pracovných časoch, nahradil novým znením, upravujúcim príslušnú časť funkčného platu. Obidvoma zmenami sa budeme zaoberať v príslušných častiach článku týkajúcich sa uvedených paragrafov zákona.
Zmeny od 30. mája 2023
S účinnosťou od 30. mája 2023 bol zákon č. 138/2019 Z. z. novelizovaný článkom VI zákona č. 182/2023 Z. z., ktorým sa menil a dopĺňal zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menili a dopĺňali niektoré zákony.
V § 10 ods. 2 zákona upravujúcom požiadavku absolvovania štúdia špeciálnej pedagogiky pre pedagogických zamestnancov uvedených škôl a školských zariadení sa slová „školy, školského zariadenia a triedy pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami“ nahradili slovami „školy pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, školského zariadenia, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, alebo triedy pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením“ a slová „triede pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami“ sa nahradili slovami „triede pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením“.
Uvedená zmena nadväzuje na novelu školského zákona, podľa ktorej sa v § 93a zákona ustanovuje, že školami pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami sú školy pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením a školy pre deti a žiakov s nadaním.
Uvedenou novelou zákona č. 138/2019 Z. z. sa tak ustanovilo, že pedagogickí zamestnanci škôl pre deti a žiakov s nadaním nie sú povinní absolvovať štúdium špeciálnej pedagogiky.
Z toho istého dôvodu sa aj v § 11 ods. 2 zákona, ktorý ustanovuje, že vyžadované stupne vzdelania pre jednotlivé kategórie a podkategórie pedagogických zamestnancov ustanovené v odseku 1 sa vzťahujú aj na túto skupinu pedagogických zamestnancov, sa slová „školy, školského zariadenia alebo triedy pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami“ nahradili slovami „školy pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, školského zariadenia, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, alebo triedy pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením“.
Taktiež v nadväznosti na uvedenú zmenu školského zákona sa v § 21 ods. 3 písm. a) zákona č. 138/2019 Z. z. ustanovujúcom, aké pracovné činnosti vykonáva školský špeciálny pedagóg v škole a školskom zariadení okrem zariadenia poradenstva a prevencie, v celom texte, slová „špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami“ nahradili slovami „zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním“ a v § 43 ods. 1 písm. g) zákona, ustanovujúceho, aké kvalifikačné predpoklady sa získavajú jednotlivými formami kvalifikačného vzdelávania, sa slová „špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami“ nahradili slovami „zdravotným znevýhodnením“.
Do § 82 ods. 4 prvej vety zákona, ktorý upravoval uzatváranie pracovného pomeru na určitú dobu s pedagogickými zamestnancami najkratšie na jeden školský rok, sa za slovo „zamestnancom“ vložilo „alebo s odborným zamestnancom“. To znamená, že od 30. mája 2023 aj s odbornými zamestnancami možno uzatvoriť pracovný pomer na určitú dobu najkratšie na jeden školský rok.
Aj v § 83 ods. 3 prvej vety zákona ustanovujúcom lehotu na získanie kvalifikačných predpokladov absolvovaním štúdia špeciálnej pedagogiky sa slová „škole, školskom zariadení alebo v triede pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami“ nahradili slovami „škole pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, školskom zariadení, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, alebo v triede pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením“.
Článkom III zákona č. 182/2023 Z. z. bol s účinnosťou od 30. mája 2023 novelizovaný aj zákon č. 553/003 Z. z. Do § 13a zákona ustanovujúceho druhy príplatkov za výkon špecializovaných činností sa doplnil príplatok za výkon špecializovanej činnosti supervízora. A v tej súvislosti sa § 13b zákona doplnil novým odsekom 3, ktorý ustanovuje sumu príplatku za výkon činnosti supervízora.
Zmeny od 1. septembra 2023
Zákon č. 182/2023 Z. z. novelizoval zákon č. 138/2019 Z. z. aj s účinnosťou od 1. septembra 2023.
V § 6 ods. 2 písm. a) zákona definujúcom pracovnú činnosť odborného zamestnanca sa v nadväznosti na zavedenie novej kategórie odborného zamestnanca, ktorým je sociálny pracovník, doplnila pracovná činnosť „výkon sociálnej práce“.
§ 10 zákona, ktorý ustanovuje, čo je kvalifikačným predpokladom na výkon pracovnej činnosti pedagogického a odborného zamestnanca, sa za odsek 3 vložil nový odsek 4, podľa ktorého, ak ide o učiteľa materskej školy, ktorý nezískal vysokoškolské vzdelanie, vyžaduje sa okrem splnenia kvalifikačných predpokladov podľa odseku 1 aj absolvovanie inovačného vzdelávania v oblasti pedagogiky predprimárneho vzdelávania v rozsahu 50 až 100 hodín. Učiteľ materskej školy ho je povinný absolvovať do siedmich rokov od začiatku výkonu pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca. Inovačné vzdelávanie v oblasti pedagogiky predprimárneho vzdelávania je povinný učiteľ materskej školy, ktorý nezískal vysokoškolské vzdelanie, absolvovať každých sedem rokov.
Ide o požiadavku vysokoškolského vzdelania prvého stupňa alebo druhého stupňa. V súčasnosti sú ho povinní uvedení učitelia materskej školy absolvovať najneskôr do 31. augusta 2030.
V § 21 ods. 3 zákona, ktorý ustanovuje pracovné činnosti školského špeciálneho pedagóga v škole a školskom zariadení okrem zariadenia poradenstva a prevencie, sa v písmene g) zákona text „vykonáva priamu výchovnovzdelávaciu činnosť“ doplnil o slová „v špecifických vyučovacích predmetoch“ a zároveň sa uvedený odsek doplnil o novú pracovnú činnosť, ktorou je koordinovanie a metodické usmerňovanie činnosti pedagogických asistentov.
V § 24 ods. 2 písm. a) zákona, ktorý ustanovuje pracovné činnosti školského psychológa v škole a školskom zariadení okrem zariadenia poradenstva a prevencie, sa doplnila pracovná činnosť, ktorou je terapeutická intervencia.
§ 27 zákona sa v nadväznosti na zavedenie novej kategórie odborného zamestnanca „sociálny pracovník“ doplnil novým odsekom, a to odsekom 3, ktorým sa ustanovujú pracovné činnosti sociálneho pracovníka v škole alebo školskom zariadení.
§ 28 odsek 3 zákona ustanovuje, že od 01. 09. 2023 možno pedagogického asistenta zaradiť najvyššie do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou. To znamená, že aj pedagogickí asistenti budú môcť od 01. 09. 2023 vykonávať prvé atestácie a budú sa im uznávať prvé atestácie, maximálne však na úrovni vysokoškolského vzdelania prvého stupňa. Najvyššou platovou triedou, do ktorej možno pedagogických asistentov zaradiť, je v súčasnosti platová trieda 7.
§ 31 ods. 5 písm. a) zákona, ktorý ustanovuje, že uvádzajúcim pedagogickým zamestnancom začínajúceho pedagogického asistenta môže byť pedagogický zamestnanec zaradený najmenej do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou a do kategórie učiteľ, vychovávateľ, majster odbornej výchovy, sa doplnil o školského špeciálneho pedagóga. Teda uvádzajúcim pedagogickým zamestnancom začínajúceho pedagogického asistenta môže byť aj školský špeciálny pedagóg zaradený najmenej do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou.
V § 32 zákona sa písmeno b) doplnilo tretím bodom, podľa ktorého samostatný pedagogický zamestnanec a samostatný odborný zamestnanec môže vykonávať aj činnosť pedagogického zamestnanca cvičnej školy alebo cvičného školského zariadenia, ak vykonával najmenej päť rokov pracovnú činnosť v príslušnej kategórii a podkategórii pedagogického zamestnanca alebo v príslušnej kategórii odborného zamestnanca. Zároveň sa táto činnosť vypustila z § 33 zákona ustanovujúceho činnosti, ktoré môže vykonávať pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou.
§ 36 zákona, ktorý ustanovuje, v akých kariérových pozíciách môže vykonávať špecializované činnosti pedagogický zamestnanec, sa doplnil odsekom 5, podľa ktorého v škole alebo školskom zariadení možno vykonávať na každých 20 detí, žiakov alebo poslucháčov týždenne 1 hodinu špecializovanej činnosti v kariérovej pozícii supervízor, o ktorú sa znižuje jeho základný úväzok, najviac však o päť hodín. Najviac o päť hodín je aj o menej ako päť hodín. O tom, o koľko hodín sa znižuje základný úväzok takéhoto pedagogického zamestnanca, rozhoduje riaditeľ školy.
V § 38 zákona sa odsekom 6 nanovo zadefinovali pracovné činnosti supervízora. Podľa uvedeného ustanovenia zákona supervízor koordinuje a dohliada na odbornosť a úroveň výkonu pracovnej činnosti v kategóriách a podkategóriách pedagogických zamestnancov alebo v kategóriách odborných zamestnancov a podieľa sa na zvyšovaní profesijných kompetencií pedagogických zamestnancov alebo odborných zamestnancov, alebo vykonáva riadiacu činnosť na základe poverenia riaditeľom školy alebo riaditeľom školského zariadenia v oblastiach a rozsahu vymedzených v poverení.
V § 64 ods. 2 písm. a) zákona sa ustanovilo, že zamestnávateľ podporuje profesijný rozvoj podľa odseku 1 priznaním príplatku za profesijný rozvoj podľa zákona č. 553/2003 Z. z. po úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania za úspešné absolvovanie inovačného vzdelávania za každých 50 hodín; to neplatí, ak ide o inovačné vzdelávanie v oblasti pedagogiky predprimárneho vzdelávania absolvované učiteľom materskej školy.
Tým sa ustanovilo, že príplatok za úspešné absolvovanie inovačného vzdelávania možno priznať pedagogickému a odbornému zamestnancovi za absolvovanie inovačného vzdelávania za každých 50 hodín. Teda ak pedagogický zamestnanec absolvuje inovačné vzdelávanie napr. v rozsahu 145 hodín, bude mu patriť príplatok za profesijný rozvoj v sume dvakrát 3 % platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený.
Od 01. 09. 2023 príplatok za profesijný rozvoj za úspešné absolvovanie inovačného vzdelávania nepatrí učiteľom materskej školy, ktorí nezískali vysokoškolské vzdelanie prvého alebo druhého stupňa, a ktorí budú musieť povinne absolvovať inovačné vzdelávanie v oblasti pedagogiky predprimárneho vzdelávania. Za absolvovanie inovačného vzdelávania v oblasti pedagogiky predprimárneho vzdelávania do 31. 08. 2023 im bude príplatok naďalej patriť.
V prvej vete § 82 ods. 7 zákona, ktorý upravuje skončenie pracovného pomeru s pedagogickým a odborným zamestnancami, sa za slovo „riaditeľa“ vkladá slovo „najneskôr“, v tretej vete sa slová „podľa odseku 4“ nahrádzajú slovami „na dobu určitú najviac na dva roky“ a na konci odseku sa pripája veta: „Takýto pracovný pomer možno uzatvoriť aj opakovane.“
Uvedenou novelou sa ustanovilo, že aj pracovný pomer riaditeľa školy a riaditeľa školského zariadenia sa skončí najneskôr uplynutím funkčného obdobia, v ktorom dovŕšil 65 rokov, teda kedykoľvek v priebehu funkčného obdobia, v ktorom dovŕšil 65 rokov, teda nie až uplynutím tohto funkčného obdobia, ako to platilo do 31. 08. 2023. Zároveň sa ustanovilo, že s pedagogickým zamestnancom alebo odborným zamestnancom, ktorý dovŕšil 65 rokov veku, môže zamestnávateľ uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú najviac na dva roky. A takýto pracovný pomer na dobu určitú najviac na dva roky možno uzatvoriť aj opakovane.
Poznamenávam, že to môže byť aj pracovný pomer uzatvorený v rámci dvoch rokov aj dvakrát, napr. na jeden rok a znovu na jeden rok alebo len na jeden rok. Pritom však treba dodržať aj ustanovenie zákona, podľa ktorého pracovný pomer na určitú dobu s pedagogickým zamestnancom alebo s odborným zamestnancom možno dohodnúť najkratšie na jeden školský rok.
Poslednou zmenou upravenou touto novelou je prechodné ustanovenie zákona k úpravám účinným od 1. septembra 2023, podľa ktorého učiteľ materskej školy, ktorý nezískal vysokoškolské vzdelanie, absolvuje inovačné vzdelávanie v oblasti pedagogiky predprimárneho vzdelávania v rozsahu 50 až 100 hodín do 31. augusta 2030.
Ďalšou novelou zákona č. 138/2019 Z. z., ktorou sa menil a dopĺňal zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov účinnou od 1. septembra 2023, je zákon č. 136/2023 Z. z. Uvedenou novelou sa upravilo znenie § 30 ods. 1 písmeno e) zákona upravujúceho podmienky zaradenia učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera do kariérového stupňa s prvou atestáciou za výkon športovej alebo trénerskej činnosti, ktorých podľa novely možno zaradiť do kariérového stupňa pedagogický alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou aj v prípade, že najmenej tri roky úspešne pôsobili v oblasti športovej činnosti alebo trénerskej činnosti.
Zároveň sa zaradenie do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou rozšírilo aj na učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória, ktorý najmenej tri roky úspešne pôsobil v oblasti umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu.
To isté sa novelou doplnilo aj v § 30 ods. 2 písmeno d) zákona upravujúcom podmienky zaradenia učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera do kariérového stupňa s druhou atestáciou. V tomto prípade možno uvedených pedagogických zamestnancov zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou za najmenej päť rokov úspešného pôsobenia v oblasti športovej činnosti alebo trénerskej činnosti.
Aj toto ustanovenie zákona sa rozšírilo aj o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória, ktorých možno zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou za najmenej päť rokov úspešného pôsobenia v oblasti umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu.
Poznamenávam, že aj v týchto uvedených prípadoch sa na zaradenie do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou vyžaduje päť rokov zaradenia v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec. A na zaradenie do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou sa vyžaduje najmenej päť rokov zaradenia v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou.
Podľa splnomocňovacieho ustanovenia zákona uvedeného v § 85 písm. c) podrobnosti o preukazovaní úspešného pôsobenia pedagogického zamestnanca v oblasti športovej činnosti alebo trénerskej činnosti a umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá MŠVVaŠ SR. Uvedený právny predpis ani v súčasnosti ešte nie je vydaný a ani vydaný nebude. Podľa novely zákona účinnej od 01. 01. 2025 MŠVVaM SR vydá podrobnosti o doklade, ktorým sa preukazuje činnosť športovca, trénera a umelca na účely zaraďovania do vyššieho kariérového stupňa, a podrobnosti o spôsobe preukazovania výkonu činnosti umelca.
Uvedenou novelou došlo aj k zmene ustanovení § 30 ods. 4 a 5 zákona, podľa ktorých môže riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia za splnenia uvedených podmienok zaradiť uvedené kategórie a podkategórie pedagogických zamestnancov do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou za úspešné pôsobenie v oblasti športovej činnosti alebo trénerskej činnosti, alebo umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu učiteľov uvedených predmetov v uvedených školách.
V prípadoch uvedených v § 30 ods. 3, 4 a 5 zákona sa nevyžaduje najmenej päť rokov zaradenia v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, resp. najmenej päť rokov zaradenia v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou. V uvedenom prípade sa vyžaduje spĺňanie kvalifikačných predpokladov. Zaradenie pedagogických zamestnancov do kariérového stupňa podľa § 30 ods. 3, 4 a 5 zákona je len možnosťou riaditeľov, nie ich povinnosťou.
Zmeny od 1. januára 2025
30. októbra 2024 bola Národnou radou SR schválená ďalšia novela zákona č. 138/2019 Z. z. realizovaná zákonom č. 291/2024 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorá nadobudne účinnosť 1. januára 2025.
Uvedenou novelou sa § 4 ods. 1 zákona, ktorý ustanovuje povinnosti pedagogického zamestnanca, dopĺňa novou povinnosťou uvedenou písmenom r, a to povinnosťou „vykonávať prípravu dieťaťa alebo žiaka na súťaž, ktorej organizačný poriadok schválilo ministerstvo školstva (ďalej len „schválená súťaž“), vykonávať dozor počas schválenej súťaže alebo vykonávať funkciu predsedu alebo člena odbornej komisie schválenej súťaže“.
Z § 6 ods. 2 písm. a) zákona, ktorý ustanovuje, čo je pracovnou činnosťou odborného zamestnanca, sa vypúšťa v nadväznosti na vypustenie sociálneho pracovníka z kategórií odborného zamestnanca, činnosť „výkon sociálnej práce“.
V § 6 ods. 3 zákona, ktorý ustanovuje, že pracovnú činnosť pedagogického a odborného zamestnanca vykonáva pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec len na základe pracovnoprávneho vzťahu, sa na konci pripájajú slová: „ak dohoda podľa § 9 ods. 5 neustanovuje inak“.
A v tej súvislosti sa § 9 dopĺňa odsekom 5, ktorý znie: „Splnenie predpokladov na výkon pracovnej činnosti sa nevyžaduje, ak ide o výkon pracovnej činnosti cudzincom na základe dohody so zastupiteľským úradom iného štátu alebo s orgánom iného štátu a určí tak príslušná dohoda“.
Tým sa ustanovilo, že pracovná činnosť pedagogického a odborného zamestnanca nemusí byť vykonávaná len na základe pracovnoprávneho vzťahu, t. j. v pracovnom pomere alebo na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak ide o výkon pracovnej činnosti cudzincom na základe dohody so zastupiteľským úradom iného štátu alebo s orgánom iného štátu a určí tak príslušná dohoda.
V § 10 ods. 7 písm. d) zákona, ktorý ustanovuje ďalšie požiadavky na výkon pracovnej činnosti metodika profesijného rozvoja a konzultanta atestačného konania, podľa ktorého sa na výkon uvedených činností okrem spĺňania kvalifikačných predpokladov vyžaduje aj päť rokov činnosti lektora vzdelávacieho programu ďalšieho vzdelávania, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca, sa slová „ďalšieho vzdelávania,“ nahrádzajú slovami „podľa osobitného predpisu“, ktorým je § 2 písm. t) zákona č. 292/2024 Z. z. o vzdelávaní dospelých a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý takisto nadobudne účinnosť 1. januára 2025.
§ 13 sa dopĺňa novým odsekom 4, ktorý znižuje kvalifikačný predpoklad učiteľa druhého stupňa základnej školy a učiteľa strednej školy, ktorý získal vzdelanie v neučiteľskom študijnom programe o požiadavku absolvovania doplňujúceho pedagogického štúdia. Podrobnejšie sa novele uvedeného ustanovenia budeme venovať v časti komentujúcej § 13 zákona.
§ 17 sa odsek 4 zákona upravujúcom podmienky ovládania štátneho jazyka dopĺňa písmenom d), podľa ktorého sa požiadavka ovládania štátneho jazyka nebude vzťahovať ani na pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca, ktorý bude poskytovať výchovu a vzdelávanie alebo odborné činnosti deťom cudzincov, ktoré neovládajú štátny jazyk alebo jazyk národnostnej menšiny.
Z § 23 zákona, ktorý ustanovuje kategórie odborných zamestnancov, sa vypúšťa kategória „sociálny pracovník“. Tento sociálny pracovník sa podľa prechodného ustanovenia zákona od 1. januára 2025 zaradí do kategórie sociálny pedagóg.
V tej súvislosti sa nanovo upravuje znenie odsekov 2 a 3 v § 27 zákona, ktorý ustanovuje činnosti sociálneho pedagóga, a zároveň novela odsekom 3 upravuje, že sociálny pedagóg môže vykonávať činnosti podľa odseku 2 aj terénnou formou“.
Podľa novelizovaného znenia § 27 ods. 2 zákona sociálny pedagóg
- vykonáva diagnostické, preventívne a ďalšie potrebné činnosti zamerané na predchádzanie a odstraňovanie rizikového správania detí a žiakov a na predchádzanie a odstraňovanie sociálnopatologických javov, ktoré ohrozujú deti a žiakov vrátane aktivít na predchádzanie segregácie detí a žiakov,
- poskytuje poradenstvo a intervenciu so zameraním na deti a žiakov s rizikovým správaním, ohrozených sociál nopatologickými javmi a na deti a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia,
- poskytuje poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom, pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom na zlepšenie podmienok výchovy a vzdelávania detí a žiakov,
- vykonáva sociálnopedagogickú diagnostiku prostredia a vzťahov, osvetovú činnosť a ďalšie činnosti v sociálno-výchovnej oblasti,
- podporuje spoluprácu pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov so zákonnými zástupcami, zamestnancami zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a ďalšími fyzickými osobami a právnickými osobami.
Novelou zákona sa menia aj niektoré podmienky zaradenia pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov do kariérového stupňa samostatný uvedené v § 29 ods. 2 zákona, zaradenia do kariérového stupňa s prvou atestáciou uvedené v § 30 ods. 1 zákona a tiež zaradenia do kariérového stupňa s druhou atestáciou uvedené v § 30 ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z.
Taktiež novela opätovne mení aj znenie § 30 ods. 3, 4 a 5 zákona upravujúcich možnosť riaditeľa školy a riaditeľa školského zariadenia zaradiť pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca do kariérového stupňa s prvou atestáciou a s druhou atestáciu za pôsobenie na vysokej škole a získanie vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa.
Zároveň sa § 34a zákona dopĺňa odsekmi 3 až 5, ktoré upravujú spôsob preukazovania pôsobenia športovca, trénera alebo umelca.
Všetkými týmito novelizovanými ustanoveniami zákona sa budeme podrobnejšie zaoberať v časti venujúcej sa zaraďovaniu pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov do kariérových stupňov.
V § 35 ods. 4 zákona definujúcom kariérové pozície a požiadavky absolvovania špecializačného vzdelávania na ich vykonávanie sa slová „i) a j)“ nahrádzajú slovami „i), j) a m)“ a slová „2 písm. a)“ sa nahrádzajú slovami „2 písm. a) a d)“. Tým sa rozšírila požiadavka absolvovania špecializačného vzdelávania na výkon činnosti v kariérových pozíciách pedagogického zamestnanca okrem kariérovej pozície uvádzajúci pedagogický zamestnanec, výchovný poradca a kariérový poradca, a na kariérovú pozíciu supervízor. A takisto sa rozšírila požiadavka absolvovania špecializačného vzdelávania na výkon činnosti v kariérovej pozícii odborného zamestnanca okrem kariérovej pozície uvádzajúci odborný zamestnanec aj na kariérovú pozíciu supervízor. To znamená, že aj na vykonávanie špecializovanej činnosti supervízora sa bude vyžadovať absolvovanie špecializačného vzdelávania.
§ 35 odsek 5 zákona, ktorý ustanovuje, ktoré kategórie a podkategórie pedagogického zamestnanca a ktoré kategórie odborného zamestnanca nebudú povinné absolvovať špecializačné vzdelávanie na výkon špecializovaných činností, a podmienky od upustenia absolvovania špecializačného vzdelávania, po novele zákona znie:
„(5) Splnenie podmienky podľa odseku 4 sa nevyžaduje od
- učiteľa materskej školy,
- učiteľa prvého stupňa základnej školy bez právnej subjektivity,
- učiteľa prvého stupňa základnej školy, ktorá nemá všetky ročníky,
- pedagogického zamestnanca, ktorý vykonáva špecializované činnosti v kariérovej pozícii podľa § 36 ods. 1 písm. a), i), j) alebo písm. m) nepretržite najmenej desať rokov,
- odborného zamestnanca, ktorý vykonáva špecializované činnosti v kariérovej pozícii podľa § 36 ods. 2 písm. a)alebo písm. d) nepretržite najmenej desať rokov,
- pedagogického zamestnanca zariadenia sociálnej pomoci a odborného zamestnanca zariadenia sociálnej pomoci.“.
Teda od 1. januára 2025 nebudú povinní absolvovať špecializačné vzdelávanie na výkon špecializovaných činností učitelia materskej školy, učitelia prvého stupňa základnej školy bez právnej subjektivity, učitelia prvého stupňa základnej školy, ktorá nemá všetky ročníky, a pedagogickí zamestnanci, ktorí budú vykonávať špecializované činnosti v kariérovej pozícii uvádzajúci pedagogický zamestnanec, výchovný poradca, kariérový poradca a supervízor nepretržite najmenej desať rokov, a odborní zamestnanci, ktorí budú vykonávať špecializované činnosti v kariérovej pozícii uvádzajúci odborný zamestnanec a odborný zamestnanec supervízor nepretržite najmenej desať rokov, ako aj všetci pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci zariadenia sociálnej pomoci.
Do 31. 12. 2024 to boli všetky uvedené kariérové pozície okrem supervízora, a všetci učitelia prvého stupňa základnej školy bez ohľadu na právnu subjektivitu školy, či počet ročníkov základnej školy, ktorí neboli povinní absolvovať špecializačné vzdelávanie na výkon špecializovaných činností.
Podľa prechodného ustanovenia novelizovaného zákona uvedené v § 90g ods. 4 zákona k zmenám účinným od 01. 01. 2025 učiteľ prvého stupňa základnej školy okrem učiteľa prvého stupňa základnej školy bez právnej subjektivity a učiteľa prvého stupňa základnej školy, ktorá nemá všetky ročníky, bude povinný absolvovať špecializačné vzdelávanie na špecializované činnosti v kariérovej pozícii uvádzajúci pedagogický zamestnanec, výchovný poradca, kariérový poradca alebo supervízor do 31. decembra 2027.
V § 36 ods. 5 zákona ustanovuje zníženie základného úväzku supervízora tak, že za výkon špecializovanej činnosti v kariérovej pozícii supervízor v škole alebo v školskom zariadení možno znížiť základný úväzok najviac o päť hodín. Základný úväzok sa bude znižovať podľa kritérií uvedených v metodike schválenej ministerstvom školstva na príslušný školský rok, ktorú ministerstvo školstva zverejňuje na svojom webovom sídle.
Podľa prechodného ustanovenia novelizovaného zákona uvedené v § 90g ods. 5 zákona účinného od 01. 01. 2025 zníženie základného úväzku pedagogického zamestnanca zaradeného do kariérovej pozície supervízor podľa predpisov účinných do 31. decembra 2024 zostáva zachované do 30. júna 2025.
A v § 36 zákona sa novým doplneným odsekom 6 ustanovuje, že špecializovanú činnosť v kariérovej pozícii supervízor nie je možné vykonávať súčasne s výkonom riadiacej činnosti vedúceho pedagogického zamestnanca a vedúceho odborného zamestnanca ustanovených v § 39 ods. 1 a 2 zákona. Teda špecializovanú činnosť v kariérovej pozícii supervízor nebude možné vykonávať súčasne s výkonom riadiacej činnosti vedúceho pedagogického zamestnanca, ktorým je riaditeľ školy a riaditeľ školského zariadenia, zástupca riaditeľa školy a zástupca riaditeľa školského zariadenia, hlavný majster odbornej výchovy, vedúci vychovávateľ, ako ani súčasne s výkonom riadiacej činnosti vedúceho odborného zamestnanca, ktorým je riaditeľ, zástupca riaditeľa a vedúci odborného útvaru.
Podľa prechodného ustanovenia zákona účinného od 01. 01. 2025 uvedeného v § 90g ods. 3 zákona pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec zaradený do kariérovej pozície supervízor podľa predpisov účinných do 31. decembra 2024 bude povinný absolvovať špecializačné vzdelávanie v oblasti supervízie alebo akreditovaný vzdelávací program v oblasti supervízie do 31. decembra 2027.
V § 49 ods. 7 zákona, ktorý znie: „Ak ide o odborného zamestnanca, za špecializačné vzdelávanie sa považuje aj certifikačná príprava podľa osobitného predpisu. Ak ide o supervízora, za špecializačné vzdelávanie sa považuje aj akreditovaný vzdelávací program ďalšieho vzdelávania v oblasti supervízie.30a)“ sa slová „ďalšieho vzdelávania v oblasti supervízie“ nahrádzajú slovami „podľa osobitného predpisu v oblasti supervízie.“ s odvolávkou na § 13 zákona č. 292/2024 Z. z. o vzdelávaní dospelých a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
V § 55 ods. 6 zákona v úvodnej vete: „Odborným garantom inovačného vzdelávania je zamestnanec poskytovateľa, ktorý je odborník z praxe s najmenej“ sa slová „zamestnanec poskytovateľa, ktorý je odborník“ nahrádzajú slovami „fyzická osoba, ktorá preukáže zmluvný vzťah k poskytovateľovi a ktorá je odborníkom“.
V § 61 zákona, ktorý upravuje podmienky atestačného konania, sa v odseku 3 písm. d) za slovo „skúšky“ vkladajú slová „tak, aby sa uskutočnila do 120 dní od prijatia žiadosti“ a v odseku 3 písm. e) sa na konci pripájajú slová: „a túto skutočnosť odôvodní“. Teda atestačná organizácia bude povinná do 120 dní (do 31. 12. 2024 to bolo do 60 dní) od prijatia žiadosti o vykonanie atestácie určiť termín obhajoby atestačného port fólia a atestačnej skúšky, a keď zamietne žiadosť o vykonanie atestácie pre nedostatočnú kvalitu atestačného portfólia bude povinná túto skutočnosť odôvodniť.
V § 64 ods. 2 písm. a) štvrtom bode zákona sa na konci pripájajú tieto slová: „podľa § 10 ods. 4“. To znamená, že sa upresňuje, že príplatok za profesijný rozvoj za úspešné absolvovanie inovačného vzdelávania za každých 50 hodín nepatrí za inovačné vzdelávanie v oblasti pedagogiky predprimárneho vzdelávania absolvované učiteľom materskej školy podľa § 10 ods. 4 zákona, t. j. absolvované učiteľom materskej školy, ktorý nezískal vysokoškolské vzdelanie a z uvedeného dôvodu je povinný každých sedem rokov absolvovať inovačné vzdelávanie v oblasti pedagogiky predprimárneho vzdelávania.
V § 76 ods. 3 písm. k) zákona, ktorý ustanovuje, že do centrálneho registra sa o pedagogickom zamestnancovi zapisujú údaje o odmeňovaní, sa na konci pripájajú tieto slová: „a príspevkoch“, teda od 01. 01. 2025 to budú údaje o odmeňovaní aj o príspevkoch poskytovaných pedagogickému a odbornému zamestnancovi. Uvedené nadväzuje na zavedenie tzv. kompenzačného príspevku, ako aj možných ďalších príspevkov, ktoré sa budú pedagogickým a odborným zamestnancom poskytovať. Podmienky poskytovania kompenzačného príspevku a ostatné náležitosti s tým súvisiace ustanovuje nový § 79a, ktorý sa vkladá za § 79 zákona. 79a zákona vrátane nadpisu znie:
Kompenzačný príspevok
- Kompenzačný príspevok je peňažný príspevok zo štátneho rozpočtu určený pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi na podporu
- výkonu pracovnej činnosti s ohľadom na miestne podmienky alebo
- odbornosti poskytovania výchovy a vzdelávania alebo odborných činností.
- Kompenzačný príspevok vypláca zamestnávateľ pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi z prostriedkov pridelených na tento účel ministerstvom školstva.
- Kompenzačný príspevok sa vypláca pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi v termínoch určených ministerstvom školstva. Výška kompenzačného príspevku sa určuje pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov smerom nahor.
- Ministerstvo školstva prideľuje finančné prostriedky na účel kompenzačného príspevku v závislosti od disponibilného objemu finančných prostriedkov štátneho rozpočtu pridelených na tento účel.
- Ministerstvo školstva do 30 dní od schválenia štátneho rozpočtu na príslušný kalendárny rok zverejní na svojom webovom sídle
- účel vyplácania kompenzačného príspevku v príslušnom kalendárnom roku podľa odseku 1,
- okruh pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, ktorým sa bude v príslušnom kalendárnom roku vyplácať kompenzačný príspevok,
- výšku kompenzačného príspevku,
- pravidlá vyplácania kompenzačného príspevku zamestnávateľom s ohľadom na miestne podmienky alebo s ohľadom na potreby zabezpečenia odbornosti poskytovania výchovy a vzdelávania alebo odborných činností a
- pravidlá výpočtu výšky kompenzačného príspevku vrátane výpočtu výšky kompenzačného príspevku, ak ide o pracovnú činnosť na kratší pracovný čas.
- Zamestnávateľ po pridelení finančných prostriedkov určených na kompenzačný príspevok podľa odseku 1 prerokuje v pedagogickej rade, ak je zriadená,
- účel vyplácania kompenzačného príspevku v príslušnom kalendárnom roku podľa odseku 1 v podmienkach zamestnávateľa,
- pravidlá vyplácania kompenzačného príspevku zamestnávateľom a
- okruh pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov zamestnávateľa, ktorým sa bude v príslušnom kalendárnom roku vyplácať kompenzačný príspevok.
- Kompenzačný príspevok nie je súčasťou platu pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca.
- Kompenzačný príspevok nemožno poskytnúť pedagogickému zamestnancovi alebo odbornému zamestnancovi
- počas materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky,
- počas prerušenia výkonu pracovnej činnosti podľa § 82 ods. 5,
- ktorému bol pozastavený výkon pracovnej činnosti podľa § 15b ods. 2 alebo ods. 4 alebo
- počas plynutia výpovednej doby z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce.
Aj keď uvedené podmienky na poskytovanie kompenzačného príplatku sú účinné len od 01. 01. 2025, kompenzačný príplatok bol poskytnutý pedagogickým a odborným zamestnancom škôl a školských zariadení aj v roku 2024.
K zmene dochádza aj v § 82 zákona, a to v ustanovení týkajúcom sa minimálneho trvania pracovného pomeru pedagogického a odborného zamestnanca dohodnutého na určitú dobu, ako aj v ustanovení týkajúceho sa skončenia pracovného pomeru pedagogického a odborného zamestnanca.
V § 82 ods. 4 prvej vete sa slová „na jeden školský rok“ nahrádzajú slovami „do 31. augusta školského roka, v ktorom má vykonávať pracovnú činnosť“ a v druhej vete sa na konci pripájajú tieto slová: „okrem § 48 ods. 4 písm. d) Zákonníka práce“.
Uvedenou novelou sa opätovne ustanovuje, ako tak bolo do 1. 08. 2019, že pracovný pomer na určitú dobu s pedagogickým zamestnancom alebo s odborným zamestnancom možno dohodnúť najkratšie do 31. augusta školského roka, v ktorom má vykonávať pracovnú činnosť, okrem pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu z dôvodu zastupovania zamestnanca podľa § 48 ods. 4 písm. a) alebo písm. b) Zákonníka práce. Na pracovný pomer na určitú dobu sa aj v tomto prípade vzťahuje Zákonník práce.
To znamená, že aj v prípade, ak zamestnávateľ uzatvorí s pedagogickým alebo odborným zamestnancom pracovný pomer, napr. 1. februára kalendárneho roka, môže ho uzatvoriť aj len do 31. 08. toho istého kalendárneho roka. Zároveň je potrebné dodržiavať aj ustanovenie Zákonníka práce, podľa ktorého pracovný pomer na určitú dobu možno uzavrieť maximálne na dva roky a v rámci dvoch rokov tento pracovný pomer možno opakovane dohodnúť alebo predĺžiť maximálne dvakrát.
Doplnením slov „okrem § 48 ods. 4 písm. d) Zákonníka práce“ do druhej vety § 82 ods. 4 zákona, ktorou je veta „Na pracovný pomer na určitú dobu sa vzťahuje Zákonník práce“ sa ustanovilo, že s pedagogickým zamestnancom alebo odborným zamestnancom nemožno opakovane uzatvoriť pracovný pomer na určitú dobu na vykonávanie prác dohodnutých v kolektívnej zmluve, resp. že v kolektívnej zmluve nemožno dohodnúť vykonávanie prác pedagogického a odborného zamestnanca, na ktoré možno uzatvoriť pracovný pomer na určitú dobu opakovane, alebo ho možno v rámci dvoch rokov uzatvoriť alebo predlžiť aj viac ako dvakrát.
Novelizovaný § 82 odsek 7 zákona znie:
„(7) Pracovný pomer pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca sa skončí najneskôr uplynutím školského roka, v ktorom dovŕši 65 rokov veku; ak ide o riaditeľa, najneskôr uplynutím funkčného obdobia, v ktorom dovŕši 65 rokov veku. Ak sa má pracovný pomer pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca podľa prvej vety skončiť skôr ako uplynutím školského roka, skončí sa na základe dohody o skončení pracovného pomeru. Pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru podľa prvej vety alebo druhej vety odstupné ako pri skončení pracovného pomeru výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce. Zamestnávateľ môže s pedagogickým zamestnancom alebo odborným zamestnancom, ktorý dovŕšil 65 rokov veku, uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú najviac na dva roky. Takýto pracovný pomer možno uzatvoriť aj opakovane.“
Novelou uvedeného ustanovenia zákona sa ustanovilo, že ak bude chcieť zamestnávateľ skončiť pracovný pomer pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca pred uplynutím školského roka, v ktorom dovŕši 65 rokov veku, alebo skončiť pracovný pomer riaditeľa školy alebo riaditeľa školského zariadenia pred uplynutím funkčného obdobia, v ktorom dovŕši 65 rokov veku, tento pracovný pomer môže skončiť len dohodou o skončení pracovného pomeru, teda dohodou so zamestnancom.
Zároveň sa § 82 zákona dopĺňa novým odsekom, podľa ktorého ak ide o učiteľa druhého stupňa základnej školy alebo o učiteľa strednej školy, do výkonu pracovnej činnosti podľa § 6 ods. 1 zákona sa na účel určenia započítanej praxe započítava aj obdobie výkonu činnosti vysokoškolského učiteľa alebo štandardná dĺžka štúdia študijného programu tretieho stupňa v dennej forme štúdia.
Tým sa zamestnávateľom ustanovila povinnosť započítať činnosť učiteľa vysokej školy a čas denného doktorandského štúdia učiteľom druhého stupňa základnej školy a učiteľom strednej školy do započítanej praxe ako odbornú prax, t. j. v plnom rozsahu, na účely zvýšenia platovej tarify. Uvedeným ustanovením sa nepriamo novelizuje započítavanie praxe ustanovené v § 6 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Aj podľa tohto ustanovenia zákona možno každému zamestnancovi, tak pedagogickému, odbornému, ako aj nepedagogickému, započítať dobu doktorandského štúdia do započítanej praxe v závislosti od miery jej využitia na vykonávanie pracovnej činnosti, ktorú bude u zamestnávateľa vykonávať.
Podľa prechodného ustanovenia zákona uvedeného v § 90g ods. 6 zákona sa za výkon pracovnej činnosti učiteľa druhého stupňa základnej školy alebo učiteľa strednej školy na účel určenia započítanej praxe započítava aj obdobie výkonu činnosti vysokoškolského učiteľa alebo štandardná dĺžka štúdia študijného programu tretieho stupňa v dennej forme štúdia do 31. decembra 2024.
V § 85 sa novelizovaným písmenom c) v nadväznosti na uznávanie činnosti športovca, trénera a umelca na účely uznania atestácie zmenila povinnosť MŠVVaM SR vydať všeobecne záväzný právny predpis, ktorým ustanoví podrobnosti o preukazovaní úspešného pôsobenia pedagogického zamestnanca v oblasti športovej činnosti alebo trénerskej činnosti a umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, na povinnosť vydať všeobecne záväzný právny predpis, ktorým ustanoví podrobnosti o doklade, ktorým sa preukazuje činnosť športovca, trénera a umelca na účely zaraďovania do vyššieho kariérového stupňa, druhy činnosti umelca a podrobnosti o spôsobe preukazovania výkonu činnosti umelca.
§ 90e zákona, ktorý ustanovuje prechodné ustanovenia počas trvania mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny, sa dopĺňa odsekom 8, podľa ktorého odídenec podľa odseku 1 nemusí počas mimoriadnej situácie a po uplynutí dvoch mesiacov od odvolania mimoriadnej situácie spĺňať podmienku ovládania štátneho jazyka podľa § 17 ods. 1 zákona.
Za § 90f zákona sa vkladá § 90g, v ktorom sa uvádzajú prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2025. Jednotlivé odseky § 90g sú uvedené pri príslušných ustanoveniach zákona, ktorých sa dotýkajú.
4. Členenie zamestnancov školy a školského zariadenia
V školách a školských zariadeniach vykonávajú pracovnú činnosť tieto skupiny zamestnancov:
- pedagogickí zamestnanci,
- nepedagogickí zamestnanci a
- odborní zamestnanci.
4.1 Nepedagogickí zamestnanci
Skupinu nepedagogických zamestnancov môžeme rozdeliť na dve podskupiny, a to na:
- nepedagogických zamestnancov vykonávajúcich práce s prevahou duševnej práce a na
- nepedagogických zamestnancov vykonávajúcich práce s prevahou fyzickej práce (manuálne, manipulačné a remeselné).
Kategórie nepedagogických zamestnancov pôsobiacich v školách a školských zariadeniach nie sú ustanovené žiadnym právnym predpisom. Ich zloženie je v kompetencii školy a školského zariadenia ako zamestnávateľa, ktorý si určuje, ktoré kategórie nepedagogických zamestnancov a s akou náplňou práce bude škola a školské zariadenie na základe svojich potrieb zamestnávať.
Jednotlivé pracovné činnosti vykonávané v školách a školských zariadeniach sú ustanovené nariadením vlády SR č. 341/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách, a dopĺňaní v znení neskorších predpisov, tzv. katalógom pracovných činností. Vzhľadom na to pri zložení kategórií nepedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení možno vychádzať z jednotlivých pracovných činností ustanovených uvedeným katalógom.
Katalógy pracovných činností
Nariadenie vlády SR č. 341/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a dopĺňaní v znení neskorších predpisov, svojou novelou účinnou od 1. januára 2019 reagovalo na zmeny zákona č. 553/2003 Z. z. účinné od 1. januára 2019, a to najmä na zníženie počtu platových tried zo 14 platových tried na 12 platových tried, ktoré bolo zrealizované zlúčením niektorých platových tried do jednej platovej triedy. Teda aj novelou uvedeného nariadenia vlády došlo k zlúčeniu existujúcich pracovných činností do jednej platovej triedy a zároveň sa doplnili do katalógu niektoré nové pracovné činnosti, a to najmä do novej platovej triedy 5 v časti 01 Spoločné pracovné činnosti. Novelou uvedeného nariadenia vlády SR došlo aj k zmene názvu časti 17. Školstvo a telovýchova na názov 17. Školstvo a šport, v ktorej sú uvedené pracovné činnosti pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov, ako aj pracovné činnosti zamestnancov vysokých škôl vrátane pracovných činností učiteľov vysokých škôl.
Novela uvedeného nariadenia vlády reagovala na zmeny, ktoré boli realizované s účinnosťou od 1. septembra 2019 zákonom č. 138/2019 Z. z., ktorou bola zmena kategórie školského špeciálneho pedagóga z odborného zamestnanca na kategóriu pedagogického zamestnanca, zmena názvu kategórie tréner športovej školy a trénera športovej triedy na školského trénera, vytvorenie samostatnej kategórie pedagogického zamestnanca, a to kategórie učiteľ profesijného rozvoja, ktorá nahradila podkategóriu učiteľa, ktorou bola podkategória učiteľ pre kontinuálne vzdelávanie, a pod., ktoré boli zapracované do jednotlivých pracovných činností v časti 17. Školstvo a šport prílohy č. 1 uvedeného nariadenia vlády SR. Okrem toho sa do 7. platovej triedy uvedenej časti katalógu doplnila nová pracovná činnosť, ktorou je pracovná činnosť „12 Poskytovanie poradenskej činnosti, podpornej činnosti a preventívnej činnosti pre študentov a zamestnancov vysokej školy“. A z časti 07. Informatika sa z platovej triedy 10 vypustila pracovná činnosť 02, ktorou bola pracovná činnosť „Organizačné a odborné riadenie centrálneho informatického ústavu či centrálnej informatickej súčasti verejnej alebo verejnoprávnej inštitúcie“.
Poznamenávam, že pracovná činnosť novej kategórie pedagogického zamestnanca, ktorou je od 1. januára 2022 kategória školský digitálny koordinátor, do katalógu pracovných činností od 1. januára 2022 doplnená nebola. Katalóg nereaguje ani na skutočnosť, že pedagogický asistent môže byť od 01. 09. 2023 zaradený do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou.
Pracovné činnosti s prevahou duševnej práce vykonávané nepedagogickými zamestnancami škôl a školských zariadení sú uvedené prevažne v časti 01. Spoločné pracovné činnosti prílohy č. 1 katalógu, v ktorej sa nachádzajú prierezové pracovné činnosti všetkých rezortov z oblasti administratívy, ako sú účtovnícke činnosti, personálne činnosti, ekonomické činnosti, činnosti z oblasti financovania a rozpočtu, mzdovej učtárne, sekretárske práce a pod., a ktoré sa vykonávajú aj v školách a v školských zariadeniach. V tejto časti katalógu sa nachádza aj pracovná činnosť vedúcej školskej jedálne. Taktiež v časti 01. Spoločné pracovné činnosti v prílohe č. 2 katalógu sú uvedené prierezové pracovné činnosti s prevahou fyzickej práce (manuálne, manipulačné a remeselné), medzi ktorými nájdeme aj pracovné činnosti vykonávané v školách a v školských zariadeniach, a to najmä pracovné činnosti upratovačiek, kuchárok, pomocných kuchárok, údržbárov. Vykonávanie jednotlivých pracovných činností môžu školy a školské zariadenia podľa svojich potrieb aj kumulovať.
4.2 Pedagogickí zamestnanci
Pedagogickí zamestnanci sa delia na kategórie a niektoré kategórie pedagogických zamestnancov sa rozdeľujú aj na podkategórie. Kategórie a podkategórie pedagogických zamestnancov, ako aj kategórie odborných zamestnancov, ktorí pôsobia v školách a školských zariadeniach, sú ustanovené zákonom č. 138/2019 Z. z.
Kategórie pedagogických zamestnancov sú ustanovené § 19 zákona č. 138/2019 Z. z. Podľa uvedeného ustanovenia zákona kategóriou pedagogického zamestnanca je:
- učiteľ,
- majster odbornej výchovy,
- vychovávateľ,
- korepetítor,
- školský tréner,
- pedagogický asistent,
- zahraničný lektor,
- školský špeciálny pedagóg,
- školský digitálny koordinátor a
- učiteľ profesijného rozvoja.
Učiteľ profesijného rozvoja
Učiteľ profesijného rozvoja ako kategória je spravidla pedagogickým zamestnancom vzdelávacej organizácie zabezpečujúcej profesijný rozvoj pedagogických a odborných zamestnancov, nie je zamestnancom školy, ale napr. Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVAM).
Školský digitálny koordinátor
Od 1. januára 2022 sa kategórie pedagogického zamestnanca doplnili novou kategóriou, ktorou je školský digitálny koordinátor. Podľa novely zákona školský digitálny koordinátor zabezpečuje poradenstvo a odbornú pomoc v oblasti zavádzania nových digitálnych metód do vzdelávania,
- spätnú väzbu pedagogickým zamestnancom školy v uplatňovaní a využívaní digitálnych metód a foriem výchovy a vzdelávania a digitálnych prostriedkov využívaných vo výchove a vzdelávaní,
- vzdelávanie v oblasti využívania digitálneho obsahu alebo foriem práce s digitálnym obsahom,
- digitálny materiál k vzdelávacím štandardom vyučovacích predmetov alebo vzdelávacích oblastí,
- pravidelnú informovanosť o možnostiach využívania digitálnych technológií vo výchove a vzdelávaní a možnostiach zabezpečenia kybernetickej bezpečnosti,
- poradenstvo v rámci digitálnych technológií,
- administráciu online testovaní,
- dostupnosť externých vzdelávacích zdrojov.
Učiteľ
Kategória učiteľ sa delí na podkategórie. Podkategóriou učiteľa ustanovenou v § 20 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. je:
- učiteľ materskej školy,
- učiteľ prvého stupňa základnej školy,
- učiteľ druhého stupňa základnej školy,
- učiteľ strednej školy,
- učiteľ základnej umeleckej školy a
- učiteľ jazykovej školy.
Z podkategórie učiteľa bola od 01. 09. 2019 vypustená podkategória učiteľ pre kontinuálne vzdelávanie, ktorá bola nahradená pojmom učiteľ profesijného rozvoja a zaradená medzi kategórie pedagogického zamestnanca.
Ostatné kategórie pedagogických zamestnancov sa nedelia na podkategórie.
Pedagogický asistent
Od 1. septembra 2019 sa kategória pedagogický asistent nerozdeľuje na podkategórie, hoci pedagogický asistent naďalej vykonáva asistenciu učiteľovi, vychovávateľovi alebo majstrovi odbornej výchovy a podľa požiadaviek učiteľa, vychovávateľa alebo majstra odbornej výchovy a v spolupráci s odbornými zamestnancami vytvára rovnosť príležitostí vo výchove a vzdelávaní, pomáha dieťaťu, žiakovi alebo skupine detí, alebo žiakov pri prekonávaní architektonických, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych alebo kultúrnych bariér.
A od 1. januára 2022 si môže dopĺňať základný úväzok aj pedagogický asistent, a to výkonom pracovnej činnosti učiteľa, vychovávateľa alebo majstra odbornej výchovy za podmienky, že spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti učiteľa, vychovávateľa alebo majstra odbornej výchovy.
Od 1. septembra 2023 môže pedagogický asistent vykonávať prvé atestácie.
4.3 Odborní zamestnanci
Aj odborní zamestnanci sa delia na kategórie. Odborní zamestnanci sa delia podľa § 23 zákona č. 138/2019 Z. z. na kategóriu
- psychológ a školský psychológ,
- špeciálny pedagóg a terénny špeciálny pedagóg,
- kariérový poradca,
- logopéd a školský logopéd,
- liečebný pedagóg a
- sociálny pedagóg.
Sociálny pracovník
Od 1. septembra 2023 sa odborní zamestnanci doplnili o novú kategóriu, ktorou je sociálny pracovník. Podľa § 27 ods. 3 zákona sociálny pracovník v škole alebo školskom zariadení
- vykonáva sociálnu diagnostiku detí a žiakov, poskytuje sociálne poradenstvo deťom a žiakom a ďalšie metódy, techniky a postupy sociálnej práce zamerané na prekonanie prekážok vo výchove a vzdelávaní detí a žiakov,
- poskytuje sociálne poradenstvo a odbornú pomoc zákonným zástupcom zameranú na zlepšenie podmienok výchovy a vzdelávania detí a žiakov,
- poskytuje konzultácie zástupcom zariadení, pedagogickým zamestnancom, odborným zamestnancom a školskému podpornému tímu v prípadovom manažmente,
- vykonáva odborné činnosti na predchádzanie a odstraňovanie vplyvov, ktoré sú rizikové pre deti a žiakov, a aktivity prevencie sociálnopatologických javov, ktoré ohrozujú deti a žiakov, vrátane aktivít na predchádzanie segregácie detí a žiakov,
- koordinuje spoluprácu pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov s orgánmi štátnej správy, obcami, organizáciami pôsobiacimi v miestnej komunite a ďalšími právnickými osobami a fyzickými osobami, ak je to potrebné na účely zabezpečenia alebo sprostredkovania odbornej pomoci dieťaťu alebo žiakovi a jeho rodine, a spolupracuje s týmito subjektmi pri zabezpečení alebo sprostredkovaní odbornej pomoci dieťaťu alebo žiakovi,
- vykonáva odborné metódy práce podľa písmen a) až e) aj terénnou formou.
Kariérový poradca
V prípade kariérového poradcu ide o kategóriu, ktorá vykonáva pracovnú činnosť v poradenských zariadeniach na základe pracovnej zmluvy, nie o kariérového poradcu v škole a školskom zariadení, ktorý túto špecializovanú činnosť vykonáva popri vykonávaní pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca alebo pracovnej činnosti odborného zamestnanca.
Sociálny pedagóg
Od 1. januára 2025 bola kategória sociálny pracovník z kategórií odborných zamestnancov vypustená. Podľa prechodného ustanovenia zákona uvedeného v § 90g k úpravám účinným od 01. 01. 2025 odborný zamestnanec zaradený do kategórie sociálny pracovník podľa predpisov účinných do 31. decembra 2024 sa od 1. januára 2025 zaradí do kategórie sociálny pedagóg.
Žiadna kategória odborného zamestnanca sa nedelí na podkategórie.
5. Kvalifikačné predpoklady
V ďalších častiach článku sa budeme zaoberať zaraďovaním zamestnancov do platových tried, platom, jeho jednotlivými zložkami a ich nárokovateľnosťou uvedených jednotlivých skupín zamestnancov pôsobiacich v školách a školských zariadeniach so zameraním na to, na poskytovanie ktorých zložiek platu a podľa akých kritérií majú tieto skupiny zamestnancov nárok a za akých podmienok im môžu byť poskytované v súlade so zákonom č. 553/2003 Z. z. Začneme kvalifikačnými predpokladmi ako základnou podmienkou, ktorú musí zamestnanec spĺňať pri zaradení do platovej triedy.
Kvalifikačný predpoklad
Kvalifikačným predpokladom na účely zákona č. 553/2003 Z. z. ustanoveným pre najnáročnejšiu pracovnú činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve, je
- vzdelanie a
- osobitný kvalifikačný predpoklad podľa osobitného predpisu.
Kvalifikačným predpokladom vzdelania na účely zákona č. 553/2003 Z. z. je
- primárne vzdelanie alebo nižšie stredné vzdelanie (ďalej len „základné vzdelanie“),
- nižšie stredné odborné vzdelanie alebo stredné odborné vzdelanie (ďalej len „stredné vzdelanie“),
- úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie (ďalej len „úplné stredné vzdelanie“),
- vyššie odborné vzdelanie,
- vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa,
- vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,
- vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa.
Osobitný kvalifikačný predpoklad na účely zákona č. 553/2003 Z. z. je absolvovanie špeciálnych skúšok alebo špecializačných foriem vzdelávania ustanovených osobitným predpisom, ktoré sú nevyhnutné na získanie oprávnenia vykonávať určenú pracovnú činnosť. To znamená, že na vykonávanie určenej pracovnej činnosti sa vyžaduje plnenie osobitného kvalifikačného predpokladu v prípade, že je tento osobitný kvalifikačný predpoklad ako súčasť kvalifikačného predpokladu ustanovený právnym predpisom ako požiadavka na to, aby zamestnanec mohol určenú pracovnú činnosť vykonávať. Osobitný kvalifikačný predpoklad si nemôže stanovovať sám zamestnávateľ. Jeho požiadavka je uvedená pri konkrétnej pracovnej činnosti v katalógu pracovných činností odvolávkou na príslušný právny predpis. U pedagogických a odborných zamestnancov sa za osobitný kvalifikačný predpoklad považuje atestácia.
5.1 Posudzovanie plnenia kvalifikačných predpokladov
Kvalifikačné predpoklady potrebné na vykonávanie pracovných činností, miera zložitosti, zodpovednosti, psychická záťaž a fyzická záťaž týchto pracovných činností sú uvedené v charakteristikách platových tried, a to v charakteristikách platových tried pre pracovné činnosti s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme, ktoré sú uvedené v prílohe č. 1 zákona č. 553/2003 Z. z. Pre pracovné činnosti remeselné, manuálne alebo manipulačné s prevahou fyzickej práce pri výkone práce vo verejnom záujme sú tieto kvalifikačné predpoklady uvedené v charakteristikách platových tried pre pracovné činnosti s prevahou fyzickej práce, ktoré sú uvedené v prílohe č. 2 uvedeného zákona.
Kvalifikačné predpoklady pre jednotlivé pracovné činnosti vypracované v súlade s charakteristikami platových tried sú uvedené v katalógu pracovných činností s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme alebo v katalógu pracovných činností remeselných, manuálnych alebo manipulačných s prevahou fyzickej práce pri výkone práce vo verejnom záujme (ďalej len „katalóg pracovných činností“).
Uvedený katalóg pracovných činností je zverejnený ako nariadenie vlády SR č. 341/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a dopĺňaní v znení neskorších predpisov. Má dve prílohy:
- v prílohe č. 1 sú uvedené pracovné činnosti s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme vrátane pracovných činností vykonávaných pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami a
- v prílohe č. 2 sú uvedené pracovné činnosti s prevahou fyzickej práce pri výkone práce vo verejnom záujme remeselné, manuálne alebo manipulačné. V nadväznosti na to sa nepedagogickí zamestnanci škôl a školských zariadení rozdeľujú na zamestnancov, ktorí vykonávajú práce s prevahou duševnej práce, a na zamestnancov vykonávajúcich práce s prevahou fyzickej práce, a to činnosti remeselné, manuálne alebo manipulačné.
Každá príloha katalógu sa rozdeľuje na jednotlivé časti, ktorých je 22. Názvy jednotlivých častí katalógu sú spravidla totožné s názvami jednotlivých rezortov, ako napr. Hospodárstvo, Doprava, Kultúra, Pôdohospodárstvo, Práca a sociálne veci, Zdravotníctvo, Životné prostredie, ale nájdeme tam aj časť Financie, Kontrola, Justícia, Informatika, Ochrana utajovaných skutočností, Samospráva (obec a vyšší územný celok), Vnútro – Archívnictvo a pod. Pracovné činnosti vykonávané v oblasti školstva vrátane pracovných činností pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva sú uvedené v časti 17. Školstvo a šport, v obidvoch prílohách katalógu. Prierezové pracovné činnosti, ktoré sa spravidla vykonávajú u všetkých zamestnávateľov vrátane škôl a školských zariadení, sú uvedené v časti 01. Spoločné pracovné činnosti v obidvoch prílohách katalógu. V tejto časti sa teda nachádzajú aj administratívne pracovné činnosti vykonávané v školách a školských zariadeniach, ktorými sú pracovné činnosti personalistu, ekonóma, mzdového účtovníka, rozpočtára, účtovníka, tajomníka školy, sekretárky, vedúcej školskej jedálne a pod. V časti 01. Spoločné pracovné činnosti v katalógu pracovných činnosti s prevahou fyzickej práce sú uvedené pracovné činnosti kuchárok, pomocných kuchárok, upratovačiek, údržbárov a pod. V časti 17. Školstvo a šport v katalógu pracovných činnosti s prevahou fyzickej práce sú uvedené špecifické činnosti vykonávané v školách, a to školník a plavčík. V katalógu pracovných činností s prevahou duševnej práce sa v časti 17. Školstvo a šport nachádzajú len pracovné činnosti pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva a zamestnancov vysokých škôl. Administratívne činnosti vykonávané v regionálnom školstve v tejto časti nie sú uvedené, pretože sú to v prevažnej miere prierezové administratívne činnosti vykonávané vo všetkých rezortoch, a preto sa nachádzajú v časti 01. Spoločné pracovné činnosti.
Školy a školské zariadenia môžu použiť ktorúkoľvek pracovnú činnosť uvedenú v katalógu bez ohľadu na skutočnosť, v ktorej časti katalógu je uvedená.
Uvedené nariadenie vlády nadobudlo účinnosť 1. júna 2004 a doteraz malo šesť noviel. Ako vyplýva z uvedených ustanovení právnych predpisov, aj zákon, aj nariadenie vlády určujú na vykonávanie jednotlivých pracovných činností ako kvalifikačný predpoklad len stupeň vzdelania a osobitný kvalifikačný predpoklad. Neurčujú na vykonávanie jednotlivých pracovných činností odbor vzdelania, resp. študijný odbor, teda neurčujú to, aký odbor vzdelania je potrebný na vykonávanie jednotlivých pracovných činností. Neustanovujú teda to, že vykonávať prácu napr. ekonóma školy môže len zamestnanec s ekonomickým vzdelaním, ani to, že pracovnú činnosť kuchárky môže vykonávať len zamestnankyňa s úplným stredným odborným vzdelaním získaným v študijnom odbore kuchár. A neurčujú ani odbory vzdelania pedagogických a odborných zamestnancov, určujú kvalifikačný predpoklad len ako stupeň vzdelania stanovený na ich vykonávanie.
Podľa § 2 ods. 8 zákona č. 553/2003 Z. z. si zamestnávateľ môže v pracovnom poriadku určiť na vykonávanie niektorých pracovných činností kvalifikačné požiadavky (zameranie alebo odbor vzdelania, absolvovanie odborného kurzu, ktorý súvisí s vykonávaním pracovnej činnosti, alebo ďalšie kvalifikačné požiadavky). Na vykonávanie pracovných činností pedagogických a odborných zamestnancov nemožno určiť kvalifikačné požiadavky podľa tohto ustanovenia zákona.
Napríklad škola si môže určiť, že pracovnú činnosť vedúcej školskej jedálne môže vykonávať len zamestnanec s ukončeným úplným stredným odborným vzdelaním v študijnom odbore kuchár, alebo to, že pracovnú činnosť mzdovej účtovníčky, ekonóma alebo rozpočtára môže vykonávať len zamestnanec s ukončeným ekonomickým vzdelaním, a pod.
Určením takýchto kvalifikačných požiadaviek sa však pre zamestnávateľa stávajú záväznými a na vykonávanie pracovných činností, na ktoré si zamestnávateľ ustanoví určitú kvalifikačnú požiadavku, napr. študijný odbor vzdelania, potom nemôže prijať zamestnanca s iným odborom vzdelania.
Udelenie výnimky
Kvalifikačné predpoklady uvedené v katalógu musí zamestnanec spĺňať po celý čas výkonu práce vo verejnom záujme, ak nie je ďalej v zákone ustanovené inak. Ak zamestnanec nespĺňa kvalifikačný predpoklad ustanovený zákonom č. 553/2003 Z. z. alebo kvalifikačný predpoklad, ktorý je uvedený v katalógu, nemožno mu udeliť výnimku z jeho nesplnenia, ak nie je ďalej v zákone ustanovené inak. To znamená, že zamestnávateľ nemôže v súčasnosti udeliť žiadnemu zamestnancovi výnimku z kvalifikačného predpokladu požadovaného stupňa vzdelania ustanoveného katalógom na vykonávanie určenej pracovnej činnosti. Môže udeliť len takú výnimku, ktorú mu umožňuje udeliť tento zákon.
Výnimka zo stupňa vzdelania
Ako výnimku zo stupňa vzdelania zákon č. 553/2003 Z. z. ustanovuje, že zamestnávateľ môže so zamestnancom, ktorý nespĺňa kvalifikačný predpoklad vzdelania o jeden stupeň, pracovnú zmluvu uzatvoriť len vtedy, ak má tento zamestnanec vykonávať pracovné činnosti s prevahou fyzickej práce, má byť zaradený do 4. platovej triedy a ak podľa rozhodnutia zamestnávateľa na vykonávanie týchto pracovných činností stačí stredné vzdelanie v príslušnom učebnom odbore a najmenej päť rokov odbornej praxe. Okruh takýchto pracovných činností je zamestnávateľ povinný určiť v pracovnom poriadku.
To znamená, že zamestnávateľ môže uzatvoriť na vykonávanie pracovnej činnosti nepedagogického zamestnanca, na ktorej vykonávanie sa vyžaduje úplné stredné vzdelanie a ktorá je zaradená do 4. platovej triedy, pracovnú zmluvu aj so zamestnancom, ktorý má stredné vzdelanie, ale len vtedy, ak ide o pracovnú činnosť s prevahou fyzickej práce. Pritom musí mať v pracovnom poriadku určené, že na vykonávanie tejto pracovnej činnosti stačí vyučenie v príslušnom učebnom odbore a najmenej päť rokov odbornej praxe, a okrem toho musí mať v pracovnom poriadku určený aj okruh takýchto pracovných činností.
Uvedené ustanovenia o kvalifikačných predpokladoch a ich posudzovaní, tak ako sú vysvetlené v predchádzajúcich častiach, sa vzťahujú aj na kvalifikačné predpoklady a ich posudzovanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov. Ale v týchto skupinách zamestnancov sú kvalifikačné predpoklady ustanovené prísnejšie a ustanovené sú, okrem zákona č. 553/2003 Z. z. a katalógu pracovných činností, aj ďalšími právnymi predpismi.
5.2 Kvalifikačné predpoklady pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov a ich posudzovanie
Kvalifikačné predpoklady pedagogických a odborných zamestnancov sú ustanovené aj:
- v § 10 a § 11 zákona č. 138/2019 Z. z. a ich získavanie a posudzovanie je ustanovené v
- § 12, § 13 a § 14 zákona č. 138/2019 Z. z., ako aj
- vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, ktorá nadobudla účinnosť 1. septembra 2023.
Kvalifikačné predpoklady
Podľa § 10 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii a podkategórii pedagogického zamestnanca a na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca sú vzdelanie a dĺžka výkonu pracovnej činnosti, ak sa vyžaduje.
Dĺžka výkonu pracovnej činnosti
Dĺžka výkonu pracovnej činnosti, ak sa vyžaduje, je uvedená vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, napr. pri niektorých študijných odboroch ustanovených na výkon činnosti školského špeciálneho pedagóga alebo špeciálneho pedagóga, kde sa vyžaduje napr. 1 rok, resp. 5 rokov vykonávania činnosti v oblasti výchovy a vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami, resp. najmenej tri roky pracovnej činnosti pri poskytovaní poradenstva a intervencie deťom a žiakom so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami v kategórii psychológ, školský psychológ, kariérový poradca, logopéd, školský logopéd, liečebný pedagóg alebo v kategórii sociálny pedagóg výkonu poradenskej činnosti alebo vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami, alebo u učiteľa profesijného rozvoja, kde sa vyžaduje najmenej 7 rokov výkonu pracovnej činnosti pedagogického alebo odborného zamestnanca.
Ak ide o pedagogického zamestnanca školy, školského zariadenia a triedy pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, do 31. 12. 2021 sa vyžadovalo
- získanie vzdelania v príslušnom študijnom programe v študijnom odbore špeciálna pedagogika alebo
- absolvovanie kvalifikačného vzdelávania podľa § 43 ods. 1 písm. g) zákona, t. j. absolvovanie vzdelávania na získanie kvalifikačného predpokladu na výkon pracovnej činnosti v triedach a školách pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami.
Uvedené sa nevzťahovalo na učiteľa, ktorý v triede pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami vykonával priamu výchovnovzdelávaciu činnosť v rozsahu najviac desať hodín týždenne. To znamená, že učiteľ, ktorý napr. v špeciálnej triede základnej školy vyučoval maximálne 10 hodín týždenne, nebol povinný absolvovať štúdium špeciálnej pedagogiky.
Od 1. januára 2022 bol § 10 zákona novelizovaný. V odseku 1 nedošlo k zmene. § 10 ods. 2 bol zmenený, resp. upravený na znenie:
Ak ide o pedagogického zamestnanca školy, školského zariadenia a triedy pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami, vyžaduje sa
- získanie vzdelania v odbore vzdelávania zameranom na špeciálnu pedagogiku alebo
- v študijnom programe zameranom na špeciálnu pedagogiku v študijnom odbore učiteľstvo a pedagogické vedy, alebo
- absolvovanie kvalifikačného vzdelávania podľa § 43 ods. 1 písm. g), t. j. absolvovanie vzdelávania na získanie kvalifikačného predpokladu na výkon pracovnej činnosti v triedach a školách pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami.
Skutočnosť, že uvedená požiadavka sa nevzťahuje na učiteľa, ktorý v triede pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami vykonáva priamu výchovnovzdelávaciu činnosť v rozsahu najviac desať hodín týždenne, zostala nezmenená.
Aj od 30. mája 2023 došlo znovu k zmene ustanovenia § 10 ods. 2 zákona na znenie: „Ak ide o pedagogického zamestnanca školy pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, školského zariadenia, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, alebo triedy pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, vyžaduje sa získanie vzdelania v odbore vzdelávania zameranom na špeciálnu pedagogiku alebo v študijnom programe zameranom na špeciálnu pedagogiku v študijnom odbore učiteľstvo a pedagogické vedy alebo absolvovanie kvalifikačného vzdelávania podľa § 43 ods. 1 písm. g) zákona; to sa nevzťahuje na učiteľa, ktorý v triede pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením vykonáva priamu výchovnovzdelávaciu činnosť v rozsahu najviac desať hodín týždenne.“ Tak ako už bolo v predchádzajúcom texte uvedené, uvedená zmena reaguje na zmenu definície tried a škôl pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami v školskom zákone.
V odseku 3 paragrafu 10 zákona sa osobitne upravilo znenie týkajúce sa kvalifikačných predpokladov pedagogického zamestnanca zariadenia sociálnej pomoci, ktorý poskytuje výchovu v špecializovanej samostatnej skupine, v ktorom sa rozdelila požiadavka absolvovania špeciálnej pedagogiky podľa stupňov získaného vzdelania zamestnanca.
Odsekom 4 sa ustanovili kvalifikačné predpoklady školského digitálneho koordinátora, podľa ktorého sa na výkon pracovnej činnosti školského digitálneho koordinátora vyžadujú najmenej tri roky výkonu pracovnej činnosti v kategórii učiteľ a splnenie predpokladov na zaradenie najmenej do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec. Z uvedeného znenia zákona vyplýva, že školský digitálny koordinátor nikdy nebude začínajúcim pedagogickým zamestnancom.
Predpoklady vykonávania pracovnej činnosti učiteľa profesijného rozvoja sa nezmenili. Predpoklady vykonávania pracovnej činnosti metodika profesijného rozvoja a konzultanta atestačného konania sa od 01. 09. 2023 doplnili taxatívne o podmienku spĺňania kvalifikačných predpokladov pre učiteľa profesijného rozvoja, o požiadavku najmenej piatich rokov vykonávania činnosti vedúceho pedagogického zamestnanca alebo vedúceho odborného zamestnanca a činnosti vysokoškolského učiteľa v študijnom programe, v ktorom sa získava vzdelanie požadované na splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v príslušnej kategórii a podkategórii alebo na výkon pracovnej činnosti odborného zamestnanca v príslušnej kategórii. Taktiež sa spresnila požiadavka vykonávania činnosti lektora vzdelávacieho programu na požiadavku činnosti lektora vzdelávacieho programu ďalšieho vzdelávania, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca.
Od 01. 01. 2025 sa v uvedenom odseku slová „ďalšieho vzdelávania“ nahrádzajú slovami „podľa osobitného predpisu“, ktorým je § 2 písm. t) zákona č. 260/2024 Z. z. o vzdelávaní dospelých a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Podľa § 11 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. vyžadovaným stupňom vzdelania pre
- učiteľa základnej školy,
- učiteľa strednej školy,
- učiteľa jazykovej školy,
- učiteľa profesijného rozvoja,
- školského špeciálneho pedagóga a
- pre odborného zamestnanca
je najmenej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
Do znenia uvedeného ustanovenia zákona sa od 1. januára 2022 doplnila kategória školský digitálny koordinátor, teda aj zamestnanec vykonávajúci pracovnú činnosť školského digitálneho koordinátora musí mať najmenej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
To zároveň znamená, že na vykonávanie pracovnej činnosti uvedených podkategórií učiteľa a na vykonávanie pracovnej činnosti školského špeciálneho pedagóga, školského digitálneho koordinátora a každého odborného zamestnanca môžu školy a školské zariadenia uzatvoriť pracovný pomer len s uchádzačom, ktorý má minimálne vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
Skutočnosť, že na vykonávanie pracovnej činnosti uvedených podkategórií učiteľa a na vykonávanie pracovnej činnosti uvedených kategórií pedagogických zamestnancov, a na vykonávanie pracovnej činnosti odborných zamestnancov sa vyžaduje najmenej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, znamená aj to, že pri posudzovaní kvalifikačných predpokladov uvedených skupín zamestnancov sa zohľadňuje len získané vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, ak vo vyhláške nie je ustanovené inak.
Vyžadovaným stupňom vzdelania zahraničného lektora je najmenej vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa.
Vyžadovaným stupňom vzdelania pre učiteľa základnej umeleckej školy a korepetítora je najmenej vyššie odborné vzdelanie.
Pre učiteľa materskej školy, vychovávateľa, majstra odbornej výchovy a pedagogického asistenta je vyžadovaným stupňom vzdelania najmenej úplné stredné odborné vzdelanie.
Pre športového trénera je vyžadovaným stupňom vzdelania najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie.
To znamená, že na vykonávanie pracovnej činnosti učiteľa základnej umeleckej školy a korepetítora môžu školy uzatvoriť pracovný pomer aj s uchádzačom, ktorý má minimálne vyššie odborné vzdelanie. Na vykonávanie pracovnej činnosti učiteľa materskej školy, vychovávateľa, majstra odbornej výchovy, športového trénera a pedagogického asistenta možno uzatvoriť pracovný pomer aj s uchádzačom s úplným stredným odborným vzdelaním, a to aj v prípade, že uvedené vzdelanie nezískali v študijnom odbore požadovanom na výkon pracovnej činnosti, ktorú vykonávajú, a ešte nemajú pedagogickú spôsobilosť.
Zároveň zákon č. 138/2019 Z. z. ustanovuje, že uvedené ustanovené vyžadované stupne vzdelania sa vzťahujú aj na príslušnú kategóriu a podkategóriu pedagogického zamestnanca školy, školského zariadenia alebo triedy pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami. Teda aj na vykonávanie pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca škôl, školských zariadení alebo tried pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, od 30. 05. 2023 na príslušnú kategóriu a podkategóriu pedagogického zamestnanca školy pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, školského zariadenia, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, alebo triedy pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, sa vzťahuje vyžadovaný stupeň vzdelania podľa odseku 1, teda vyžadujú sa uvedené stupne vzdelania.
Podľa novely zákona č. 138/2019 Z. z. účinnej od 01. 09. 2029 realizovanej aj zákonom č. 182/2023 Z. z. vyžadovaným stupňom vzdelania pre učiteľa materskej školy, ktorý bude poskytovať výchovu a vzdelávanie deťom, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, a zahraničného lektora bude najmenej vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa.
Pre učiteľa materskej školy, ktorý bude poskytovať výchovu a vzdelávanie deťom, pre ktoré nebude predprimárne vzdelávanie povinné, vychovávateľa, majstra odbornej výchovy a pedagogického asistenta vyžadovaným stupňom vzdelania zostáva naďalej najmenej úplné stredné odborné vzdelanie.
Okrem toho od 01. 09. 2029 v materskej škole bude musieť pôsobiť najmenej jeden pedagogický zamestnanec, ktorý má najmenej vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa.
5.3 Získavanie vzdelania na výkon pracovnej činnosti
Podľa § 12 zákona č. 138/2019 Z. z. pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec má vzdelanie na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii, ak získal vyžadovaný stupeň vzdelania v príslušnom
- odbore vzdelávania alebo
- študijnom odbore a v príslušnom študijnom programe.
Príslušné odbory vzdelávania alebo študijné odbory v príslušných študijných programoch na vykonávanie pracovnej činnosti príslušných kategórií a podkategórií pedagogických zamestnancov a kategórií odborných zamestnancov ustanovuje od 1. septembra 2023 vyhláška MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov. Uvedenou vyhláškou bola s účinnosťou od 1. septembra 2023 nahradená vyhláška MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.
Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý nespĺňa uvedené podmienky, t. j. pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý nezískal vyžadovaný stupeň vzdelania v príslušnom odbore vzdelávania alebo v študijnom odbore a v príslušnom študijnom programe, získa vzdelanie na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii absolvovaním kvalifikačného vzdelávania.
Od 1. januára 2022 došlo k úprave uvedeného znenia na znenie: „Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý nespĺňa podmienky podľa odseku 1, získa vzdelanie na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii absolvovaním príslušného vzdelávania na strednej škole alebo na vysokej škole, alebo absolvovaním kvalifikačného vzdelávania.“ Ide len o upresnenie znenia tohto ustanovenia.
5.4 Kvalifikačné vzdelávanie
Cieľom kvalifikačného vzdelávania je získanie vzdelania, ktorým pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec v príslušnom stupni vyžadovaného vzdelania získa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti
- v príslušnej kategórii a podkategórii pedagogického zamestnanca,
- v ďalšej kategórii pedagogického zamestnanca,
- vyučovaním ďalších aprobačných predmetov,
- v ďalšej podkategórii kategórie učiteľ,
- v príslušnej kategórii odborného zamestnanca, ak ide o vzdelávanie pedagogického zamestnanca s najmenej vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa,
- v ďalšej kategórii odborného zamestnanca,
- v triedach a školách pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami, od 30. mája 2023 v triedach a školách pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením.
Doplňujúce pedagogické štúdium
Kvalifikačné vzdelávanie na získanie kvalifikačného predpokladu na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii a podkategórii a v ďalšej kategórii pedagogického zamestnanca sa organizuje ako doplňujúce pedagogické štúdium, ktorého cieľom je získanie kvalifikačného predpokladu na výkon pracovnej činnosti v kategórii učiteľ, vychovávateľ, majster odbornej výchovy, školský tréner a pedagogický asistent.
Rozširujúce štúdium
Kvalifikačné vzdelávanie na získanie kvalifikačného predpokladu na výkon pracovnej činnosti vyučovaním ďalších aprobačných predmetov, v ďalšej podkategórii kategórie učiteľ, v príslušnej kategórii odborného zamestnanca, ak ide o vzdelávanie pedagogického zamestnanca s najmenej vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, a v ďalšej kategórii odborného zamestnanca sa organizuje ako rozširujúce štúdium. Teda rozširujúce štúdium môžu absolvovať len pedagogickí zamestnanci s najmenej vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa.
Kvalifikačné vzdelávanie na získanie kvalifikačného predpokladu na výkon pracovnej činnosti v triedach a školách pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením sa môže organizovať ako rozširujúce štúdium alebo ako súčasť základného modulu doplňujúceho pedagogického štúdia.
Úspešné absolvovanie kvalifikačného vzdelávania nenahrádza získanie vyžadovaného stupňa vzdelania.
Vzdelávanie, ktorým je kvalifikačné vzdelávanie (DPŠ, rozširujúce štúdium), funkčné vzdelávanie, špecializačné vzdelávanie a inovačné vzdelávanie, môže absolvovať aj fyzická osoba, ktorá nie je pedagogickým zamestnancom alebo odborným zamestnancom a spĺňa kvalifikačný predpoklad vyžadovaného stupňa vzdelania na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, alebo v príslušnej kategórii odborného zamestnanca, teda aj osoba, ktorá nevykonáva pracovnú činnosť pedagogického alebo odborného zamestnanca.
Od 1. januára 2022 sa v § 43 zákona č. 138/2019 Z. z. upravujúcom kvalifikačné vzdelávanie mení odsek 1 písm. c) zo znenia „vyučovaním ďalších aprobačných predmetov“ na znenie „v kategórii učiteľ na vyučovanie ďalších aprobačných predmetov alebo predmetov podľa príslušného štátneho vzdelávacieho programu“. A teda kvalifikačné vzdelávanie na získanie kvalifikačného predpokladu na výkon pracovnej činnosti v kategórii učiteľ na vyučovanie ďalších aprobačných predmetov alebo predmetov podľa príslušného štátneho vzdelávacieho programu v ďalšej podkategórii kategórie učiteľ, v príslušnej kategórii odborného zamestnanca, ak ide o vzdelávanie pedagogického zamestnanca s najmenej vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, a v ďalšej kategórii odborného zamestnanca sa organizuje ako rozširujúce štúdium.
Novelizovaným odsekom 2 sa rozširujú poskytovatelia kvalifikačného vzdelávania o inú právnickú osobu priamo poverenú ministerstvom školstva na organizovanie kvalifikačného vzdelávania.
Odsek 4 upravujúci to, čo sa získava absolvovaním doplňujúceho pedagogického štúdia sa mení zo znenia: „Doplňujúce pedagogické štúdium, ktorého cieľom je získanie kvalifikačného predpokladu na výkon pracovnej činnosti v kategórii učiteľ, organizuje vysoká škola aj pre študentov dennej formy vysokoškolského štúdia druhého stupňa v neučiteľských študijných programoch“ na znenie: „Doplňujúce pedagogické štúdium, ktorého cieľom je získanie kvalifikačného predpokladu na výkon pracovnej činnosti v kategórii učiteľ alebo v kategórii majster odbornej výchovy, organizuje vysoká škola aj pre študentov dennej formy vysokoškolského štúdia v neučiteľských študijných programoch“.
Doby na získanie kvalifikačného predpokladu
Doby na získanie kvalifikačného predpokladu sú ustanovené v § 83 ods. 1 až 3 zákona č. 138/2019 Z. z. Pedagogický zamestnanec, ktorý pri prijatí do prvého pracovného pomeru v príslušnom druhu školy alebo školského zariadenia nespĺňa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti, je povinný splniť kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti najneskôr do štyroch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru v príslušnom druhu školy alebo školského zariadenia.
Do tohto ustanovenia zákona sa od 1. januára 2022 na konci doplnili slová: „v ktorom vykonáva pracovnú činnosť pedagogického zamestnanca“, a tým sa štvorročná doba na získanie kvalifikačného predpokladu, počas ktorej sa pedagogický zamestnanec považuje za pedagogického zamestnanca spĺňajúceho kvalifikačný predpoklad, bude sledovať len v príslušnom druhu školy alebo školského zariadenia, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva pracovnú činnosť pedagogického zamestnanca. Ustanovenie § 83 ods. 1 po novele zákona znie: „Pedagogický zamestnanec, ktorý nespĺňa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti, je povinný splniť kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti najneskôr do štyroch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru v príslušnom druhu školy alebo školského zariadenia, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva pracovnú činnosť pedagogického zamestnanca.“ Teda doba na získanie kvalifikačného predpokladu tým pedagogickým zamestnancom, ktorí spĺňajú kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti nižším stupňom vzdelania, a získali vyšší stupeň vzdelania v inom ako požadovanom študijnom odbore, neplynie.
Pedagogický zamestnanec, ktorý sa preradí do inej kategórie, je povinný po preradení do inej kategórie splniť kvalifikačný predpoklad pre príslušnú kategóriu, v ktorej vykonáva činnosť, najneskôr do dvoch rokov odo dňa preradenia. Osobitne upozorňujem na to, že uvedená lehota na splnenie kvalifikačného predpokladu sa vzťahuje len na preradenie do inej kategórie pedagogického zamestnanca, nie na preradenie učiteľa do inej podkategórie učiteľa.
Pedagogický zamestnanec je povinný splniť kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti v škole, školskom zariadení alebo v triede pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami najneskôr do štyroch rokov od začiatku výkonu tejto pracovnej činnosti v týchto školách a zariadeniach.
Od 30. 05. 2023 po novele zákona č. 138/2019 Z. z. pedagogický zamestnanec je povinný splniť kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti v škole pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, školskom zariadení, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením, alebo v triede pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením najneskôr do štyroch rokov od začiatku výkonu tejto pracovnej činnosti.
Pedagogický zamestnanec zariadenia sociálnej pomoci, ktorý poskytuje výchovu v špecializovanej samostatnej skupine pre deti s poruchami správania a v špecializovanej samostatnej skupine pre deti, ktoré vyžadujú zvýšenú starostlivosť z dôvodu, že boli týrané, sexuálne zneužívané alebo boli na nich páchané trestné činy ohrozujúce ich priaznivý psychický vývin, fyzický vývin alebo sociálny vývin, je povinný splniť kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti najneskôr do štyroch rokov od začiatku výkonu tejto pracovnej činnosti.
V týchto zákonom ustanovených obdobiach na získanie kvalifikačných predpokladov sa pedagogický zamestnanec v súlade s § 83 ods. 4 zákona č. 138/2019 Z. z. považuje za pedagogického zamestnanca spĺňajúceho kvalifikačný predpoklad, ak spĺňa podmienku získania stupňa vzdelania vyžadovaného pre príslušnú kategóriu a podkategóriu pedagogického zamestnanca alebo pre príslušnú kategóriu odborného zamestnanca.
To znamená, že do pracovného pomeru na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca možno prijať aj zamestnanca, ktorý nespĺňa kvalifikačný predpoklad v príslušnom druhu školy alebo školského zariadenia na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca, ktorú bude vykonávať. Takýto zamestnanec má štyri roky od prijatia do pracovného pomeru v príslušnom druhu školy alebo školského zariadenia, od 01. 01. 2022, v ktorom vykonáva pracovnú činnosť pedagogického zamestnanca, na to, aby absolvoval a ukončil vzdelávanie na získanie kvalifikačných predpokladov. Počas plynutia tejto doby sa považuje za kvalifikovaného, teda po ukončení adaptačného vzdelávania sa preradí do kariérového stupňa „samostatný“ a s tým súvisiacej platovej triedy ako kvalifikovaný, a to aj v prípade, že nebude mať začaté, resp. ukončené vzdelávanie, ktorým splní požadovaný kvalifikačný predpoklad. Uvedená lehota sa nevzťahuje na získanie vyžadovaného stupňa vzdelania.
Do § 83 ods. 4 zákona sa od 01. 01. 2022 na konci doplnili slová „ak spĺňa podmienku získania stupňa vzdelania vyžadovaného pre príslušnú kategóriu a podkategóriu pedagogického zamestnanca alebo pre príslušnú kategóriu odborného zamestnanca“. Tým sa jednoznačne upravila skutočnosť, že na získanie vyžadovaného stupňa vzdelania pre jednotlivé kategórie a podkategórie pedagogického zamestnanca sa nevzťahujú doby na jeho získanie ustanovené v § 83 ods. 1 až 3 zákona č. 138/2019 Z. z.
§ 83 ods. 4 zákona od 01. 01. 2022 znie: „V období podľa odsekov 1 až 3 sa pedagogický zamestnanec považuje za pedagogického zamestnanca spĺňajúceho kvalifikačný predpoklad, ak spĺňa podmienku získania stupňa vzdelania vyžadovaného pre príslušnú kategóriu a podkategóriu pedagogického zamestnanca alebo pre príslušnú kategóriu odborného zamestnanca.“
Poznamenávam, že dobu na dopĺňanie kvalifikačného predpokladu majú podľa znenia uvedených ustanovení zákona len pedagogickí zamestnanci, takže uvedenie odborných zamestnancov v § 83 ods. 4 zákona nemá opodstatnenie.
Pedagogický zamestnanec, ktorý nespĺňa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti a nespĺňa ani uvedenú ustanovenú dobu na získanie kvalifikačného predpokladu, sa nezaraďuje do kariérových stupňov.
Podľa prechodného ustanovenia zákona č. 138/2019 Z. z. pedagogický zamestnanec, ktorý začal doplňujúce pedagogické štúdium alebo rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky podľa predpisov účinných do 31. augusta 2019, toto štúdium bol povinný úspešne ukončiť najneskôr do 31. augusta 2023. V uvedenom období sa pedagogický zamestnanec považoval za pedagogického zamestnanca spĺňajúceho kvalifikačný predpoklad tiež. To znamená, že aj tým pedagogickým zamestnancom, ktorí začali doplňujúce pedagogické štúdium alebo rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky podľa predpisov účinných do 31. augusta 2019, sa znovu od 1. septembra 2019 stanovila štvorročná doba na jeho ukončenie. Aj títo pedagogickí zamestnanci sa považovali až do 31. augusta 2023 za kvalifikovaných.
Ďalšia požiadavka výkonu pracovnej činnosti niektorých podkategórií učiteľov (na účely zaradenia do platovej triedy)
Podľa § 13 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. v základnej škole, základnej umeleckej škole a strednej škole sa od učiteľa okrem splnenia kvalifikačných predpokladov vyžaduje aj vyučovanie aprobačných predmetov alebo predmetov študijného odboru, v ktorom získal vzdelanie, v rozsahu najmenej jednej polovice jeho základného úväzku zníženého o jednu hodinu.
Uvedená požiadavka sa nevyžaduje od
- učiteľa školy so školským vzdelávacím programom pre žiakov s mentálnym postihnutím, t. j. od učiteľa špeciálnej základnej školy alebo špeciálnej triedy základnej školy, učiteľa odborného učilišťa a od učiteľa praktickej školy,
- odborníka z praxe, ak je jeho úväzok najviac desať hodín týždenne alebo ak vykonáva pracovnú činnosť najviac 90 dní počas školského roka (poznamenávam, že pojem „odborník z praxe“ nie je zadefinovaný žiadnym právnym predpisom),
- učiteľa diagnostickej triedy zriadenej v diagnostickom centre.
Medzi učiteľov, na ktorých sa požiadavka vyučovania aprobačných predmetov alebo predmetov študijného odboru, v ktorom učiteľ získal vzdelanie v rozsahu najmenej jednej polovice jeho základného úväzku zníženého o jednu hodinu, nevzťahuje, sa od 1. januára 2022 doplnili aj učitelia školy so školským vzdelávacím programom pre žiakov s viacnásobným postihnutím, pre žiakov s autizmom alebo pre žiakov s ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami. Zároveň sa uvedený odsek dopĺňa novým písmenom c), podľa ktorého sa uvedená požiadavka nevzťahuje ani na odborníka z praxe, ktorý vykonáva pracovnú činnosť v rozsahu najviac šesť mesiacov počas školského roka a vyučuje odborný vyučovací predmet v triede so žiakmi, ktorí sa pripravujú v systéme duálneho vzdelávania. Ostatné skupiny zamestnancov, na ktoré sa uvedená požiadavka nevzťahuje, zostávajú nezmenené.
Plnenie uvedenej požiadavky sa teda aj naďalej nevzťahuje na učiteľov školy so vzdelávacím programom pre žiakov s mentálnym postihnutím, na odborníka z praxe, ak je jeho úväzok najviac desať hodín týždenne alebo ak vykonáva pracovnú činnosť najviac 90 dní počas školského roka, ani na učiteľa diagnostickej triedy zriadenej v diagnostickom centre. Jej neplnenie sa od 01. 01. 2022 rozšírilo aj o učiteľov školy so školským vzdelávacím programom pre žiakov s viacnásobným postihnutím, pre žiakov s autizmom alebo pre žiakov s ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami a na odborníka z praxe, ktorý vykonáva pracovnú činnosť v rozsahu najviac šesť mesiacov počas školského roka a vyučuje odborný vyučovací predmet v triede so žiakmi, ktorí sa pripravujú v systéme duálneho vzdelávania.
Podľa školského zákona školou pre žiakov s mentálnym postihnutím je špeciálna základná škola, odborné učilište a praktická škola. Ostatné druhy a typy škôl uvedené v tomto ustanovení zákona sú vymedzené školským zákonom tiež.
Zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch účinný do 31. 08. 2019, t. j. zákon č. 317/2009 Z. z., zároveň umožňoval zamestnávateľovi znížiť učiteľovi uvedenú požiadavku na rozsah jednej tretiny týždennej priamej výchovnovzdelávacej činnosti učiteľa v prípade, že by nebolo možné zabezpečiť vyučovací proces iným učiteľom, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie aprobačných predmetov.
Nový zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch účinný od 01. 09. 2019 uvedené už v paragrafovom znení neumožňuje, ale uvedenú možnosť zachoval v prechodnom ustanovení zákona č. 138/2019 Z. z. a zamestnávateľ ju mohol uplatniť až do 31. 08. 2024.
Podľa § 87 ods. 3 zákona č. 138/2019 Z. z. zamestnávateľ teda mohol znížiť požiadavku vyučovania aprobačných predmetov alebo predmetov študijného odboru, v ktorom učiteľ získal vzdelanie, na rozsah jednej tretiny jeho základného úväzku, ak nebolo možné zabezpečiť vyučovací proces iným učiteľom, ktorý spĺňal kvalifikačné predpoklady na vyučovanie aprobačných predmetov, najdlhšie do 31. augusta 2024.
Plnenie, resp. neplnenie uvedenej požiadavky sa zohľadňovalo a zohľadňuje len pri posudzovaní kvalifikovanosti učiteľa v nadväznosti na jeho zaradenie do platovej triedy. Jej neplnenie neovplyvňuje získaný kariérový stupeň učiteľa, teda aj v prípade, že učiteľ neplní ustanovenú požiadavku, ale spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie v príslušnom druhu školy, v ktorom vykonáva pracovnú činnosť, dosiahnutý kariérový stupeň sa mu nemení, teda nepovažuje sa za nespĺňajúceho kvalifikačný predpoklad, t. j. za nekvalifikovaného, na účely zaradenia do kariérového stupňa. Taktiež sa považuje za spĺňajúceho kvalifikačný predpoklad aj na účely poskytovania príplatku za profesijný rozvoj podľa § 14e zákona č. 553/2003 Z. z.
Požiadavka vyučovania aprobačných predmetov
Zákonom ustanovená požiadavka vyučovania aprobačných predmetov učiteľa pri plnom pracovnom úväzku sa vypočítava zo základného úväzku učiteľa ustanoveného nariadením vlády SR č. 201/2019 Z. z. o priamej výchovnovzdelávacej činnosti v znení nariadenia vlády SR č. 32/2022 Z. z. Pri skrátenom pracovnom úväzku sa vypočítava tiež zo základného úväzku, ale zo skráteného základného úväzku v nadväznosti na rozsah pracovného pomeru dohodnutého na kratší pracovný čas. To znamená, že:
- učiteľ základnej školy a základnej umeleckej školy s plným pracovným úväzkom je povinný odučiť týždenne minimálne 11 hodín týždenne svojich aprobačných predmetov alebo predmetov svojho študijného odboru, na ktorých vyučovanie spĺňa kvalifikačné predpoklady, aby bol na účely zaradenia do platovej triedy považovaný za kvalifikovaného,
- u učiteľa strednej školy je to minimálne 10 hodín týždenne.
Ale aj v prípade, že učiteľovi uvedených druhov škôl plynie doba na získanie kvalifikačných predpokladov, počas plynutia ktorej sa pedagogický zamestnanec považuje za pedagogického zamestnanca spĺňajúceho kvalifikačný predpoklad, ak tento učiteľ nevyučuje aprobačné predmety alebo predmety študijného odboru, v ktorom získal vzdelanie v rozsahu najmenej jednej polovice jeho základného úväzku zníženého o jednu hodinu, na účely zaradenia do platovej triedy sa považuje „za nekvalifikovaného“, a zaradí sa do s tým súvisiacej platovej triedy a príslušného kariérového stupňa, ktorý sa nemení.
S využitím prechodného ustanovenia zákona uvedeného v § 87 ods. 3 zákona č. 138/2019 Z. z. je táto požiadavka u učiteľov všetkých uvedených druhov škôl osem hodín týždenne a bolo ju možné využiť len do 31. 08. 2024. U vedúcich pedagogických zamestnancov sa kvalifikačná požiadavka určuje z ich základného úväzku tiež.
U učiteľov škôl a tried pre žiakov s mentálnym postihnutím, učiteľov škôl so školským vzdelávacím programom pre žiakov s viacnásobným postihnutím, pre žiakov s autizmom alebo pre žiakov s ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami, učiteľov diagnostických tried zriadených v diagnostickom centre, ako aj u uvedených odborníkov z praxe sa kvalifikačná požiadavka nesleduje. V ich prípade sa posudzuje to, či takýto učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie v tom druhu a type školy, v ktorom vykonáva pracovnú činnosť pedagogického zamestnanca. Ak kvalifikačné predpoklady spĺňa, spolu so splnením požiadavky absolvovania príslušného štúdia špeciálnej pedagogiky môže v tejto škole vyučovať všetky predmety bez ohľadu na predmety, na ktorých vyučovanie je kvalifikovaný, a považuje sa na ich vyučovanie za spĺňajúceho kvalifikačný predpoklad.
Teda učiteľ špeciálnej základnej školy musí spĺňať kvalifikačné predpoklady ustanovené na pracovnú činnosť učiteľa niektorého stupňa základnej školy ustanovené v prvom diele, II. a III. časti prílohy č. 1 vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z., učiteľ odborného učilišťa na výkon pracovnej činnosti učiteľa odborného učilišťa ustanovené v druhom diele VI. časti prílohy č. 1 vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z. a učiteľ praktickej školy musí mať absolvovaný jeden zo študijných odborov a študijných programov ustanovených v druhom diele V. časti prílohy č. 1 uvedenej vyhlášky ustanovujúci kvalifikačné predpoklady učiteľa praktickej školy.
Pre informáciu uvádzam, že uvedená požiadavka nie je súčasťou požiadaviek na výkon funkcie vedúceho pedagogického zamestnanca. Teda pri výberovom konaní na funkciu riaditeľa školy sa nezohľadňuje, resp. „neskúma“ to, či uchádzač na funkciu riaditeľa bude svojím získaným vzdelaním v škole, v ktorej sa uchádza o funkciu riaditeľa, spĺňať túto zákonom ustanovenú požiadavku.
Tiež sa sleduje len na účely zaradenia do platovej triedy.
Od 1. januára 2025 podľa nového odseku 4 doplneného do § 13 zákona, ak ide o učiteľa druhého stupňa základnej školy alebo o učiteľa strednej školy, ktorý najmenej tri roky pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa, nevyžaduje sa absolvovanie doplňujúceho pedagogického štúdia. Teda uchádzači o výkon pracovnej činnosti učiteľa druhého stupňa základnej školy alebo učiteľa strednej školy, ktorý predtým pôsobili najmenej tri roky na vysokej škole, nielenže nemusia absolvovať adaptačné vzdelávanie, ale tí, ktorí získali akékoľvek vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa, t. j. bez ohľadu na študijný odbor získaného vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa, a majú vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa získané v neučiteľskom študijnom odbore, nebudú povinní ani absolvovať doplňujúce pedagogické štúdium.
V § 14 ods. 4 písmeno a) zákona, podľa ktorého na účel posúdenia splnenia kvalifikačných predpokladov pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec predkladá, ak sa to vyžaduje, aj osvedčenie o úplnej kvalifikácii vydané oprávnenou vzdelávacou inštitúciou, sa slová „osvedčenie o úplnej kvalifikácii vydané oprávnenou vzdelávacou inštitúciou“ nahrádzajú slovami „osvedčenie o profesijnej kvalifikácii vydané inštitúciou zapísanou do registra autorizovaných inštitúcií“ podľa § 17 ods. 5 zákona č. 292/2024 Z. z. o vzdelávaní dospelých.
Vyhláška MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z.
U pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sú, okrem požadovaného stupňa vzdelania ustanoveného na výkon činnosti jednotlivých kategórií a podkategórií pedagogických zamestnancov a kategórií odborných zamestnancov, určené právnym predpisom kvalifikačné predpoklady aj vo vzťahu k požadovanému študijnému odboru a študijnému programu. Týmto právnym predpisom bola od 15. januára 2020 do 31. augusta 2023 vyhláška MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.
Od 1. septembra 2023 je to vyhláška MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov. Uvedená vyhláška vo svojich jednotlivých prílohách na vykonávanie pracovnej činnosti jednotlivých kategórií a podkategórií pedagogických zamestnancov a na výkon pracovnej činnosti jednotlivých kategórií odborných zamestnancov ustanovuje aj študijné odbory a študijné programy požadované na výkon uvedených pracovných činností. Kvalifikačné predpoklady pedagogických zamestnancov sú uvedené v prílohách č. 1 až 10 uvedenej vyhlášky a kvalifikačné predpoklady odborných zamestnancov sú uvedené v prílohách č. 11 až 16 vyhlášky. V prílohe č. 17 vyhlášky sa uvádza príbuznosť študijných odborov, študijných programov a odborov vzdelávania, ktoré sú kvalifikačným predpokladom na vyučovanie predmetov v hudobnom odbore základnej umeleckej školy. V prílohe č. 18 vyhlášky sú uvedené doklady, ktorými sa preukazuje splnenie kvalifikačných predpokladov.
Kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti pedagogických zamestnancov v školách a školských zariadeniach pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami v kategórii učiteľ sú uvedené v druhom diele prílohy č. 1 uvedenej vyhlášky, v kategórii majster odbornej výchovy sú uvedené v druhom diele prílohy č. 2 vyhlášky, a v kategórii vychovávateľ sú uvedené v druhom diele prílohy č. 3 vyhlášky. V treťom diele prílohy č. 3 vyhlášky sú uvedené kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti pedagogických zamestnancov v kategórii vychovávateľ v zariadeniach v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
To znamená, že pri posudzovaní kvalifikačných predpokladov pedagogických a odborných zamestnancov sa posudzuje nielen stupeň vzdelania ustanovený na výkon pracovnej činnosti jednotlivých kategórií a podkategórií uvedených skupín zamestnancov, ale aj študijný odbor a študijný program ustanovený uvedenou vyhláškou na ich vykonávanie.
6. Plat a jeho jednotlivé zložky
Jednotlivé zložky, ktoré tvoria plat zamestnanca pri výkone práce vo verejnom záujme, sú vymedzené v § 4 zákona č. 553/2003 Z. z.
Podľa uvedeného ustanovenia zákona zamestnancovi za podmienok a v rozsahu ustanovených týmto zákonom patrí plat, ktorým je
- tarifný plat,
- osobný plat,
- príplatok za riadenie,
- príplatok za zastupovanie,
- osobný príplatok,
- platová kompenzácia za sťažený výkon práce,
- príplatok za prácu v krízovej oblasti,
- príplatok za zmennosť,
- príplatok za výkon špecializovanej činnosti,
- kreditový príplatok,
- výkonnostný príplatok,
- príplatok za starostlivosť a vedenie služobného motorového vozidla a príplatok za vedenie služobného motorového vozidla,
- príplatok za praktickú prípravu,
- príplatok za prácu v noci,
- príplatok za prácu v sobotu alebo v nedeľu,
- príplatok za prácu vo sviatok,
- plat za prácu nadčas,
- plat za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku,
- odmena,
- príplatok začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi a začínajúcemu odbornému zamestnancovi,
- príplatok za prácu so žiakmi so zdravotným znevýhodnením a zo sociálne znevýhodneného prostredia,
- rozdiel podľa § 32f ods. 13 a od 1. septembra 2019 aj
- príplatok za profesijný rozvoj.
Okrem uvedených zložiek platu zamestnancovi za podmienok a v rozsahu ustanovených uvedeným zákonom patrí:
- náhrada za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti mimo pracoviska,
- náhrada za pohotovosť pri zabezpečovaní opatrení v období krízovej situácie a zamestnancovi, ktorému sa poskytuje plat podľa § 22 zákona,
- náhrada za sťažené životné podmienky počas výkonu práce vo verejnom záujme v zahraničí.
Rozdiel podľa § 32f ods. 13 zákona č. 553/2003 Z. z.
Od 1. januára 2019 sa do zákona doplnila nová zložka platu, ktorou je rozdiel podľa § 32f ods. 13 zákona č. 553/2003 Z. z., ktorý sa poskytuje zamestnancovi, ktorého funkčný plat určený k 1. januáru 2019 podľa zákona č. 553/2003 Z. z. novelizovaného od 01. 01. 2019 bol nižší ako funkčný plat priznaný zamestnancovi k 31. decembru 2018. Uvedený rozdiel nepatril zamestnancovi, u ktorého k 1. januáru 2019 došlo k preradeniu do nižšej platovej triedy alebo k zníženiu, odňatiu, alebo k zániku dôvodu na priznanie platovej náležitosti podľa § 4 ods. 1 písm. c) až l), u) alebo písm. v) zákona č. 553/2003 Z. z.
Suma rozdielu sa zamestnancovi počas trvania jeho pracovného pomeru u toho istého zamestnávateľa nemení. A nemení sa ani v prípade, že dôjde k zvýšeniu platu zamestnanca, ktorému sa tento rozdiel poskytuje.
Príplatok za profesijný rozvoj
Od 1. septembra 2019 sa do zákona doplnila ďalšia nová zložka platu, ktorou je príplatok za profesijný rozvoj podľa § 14e zákona č. 553/2003 Z. z. A je ním aj príplatok za profesijný rozvoj podľa § 32g zákona č. 553/2003 Z. z., za ktorý sa považuje bývalý kreditový príplatok.
Plat
Ustanovenie § 4 zákona č. 553/2003 Z. z. vymedzuje aj to, čo je platom a čo tvorí funkčný plat. Platom podľa uvedeného zákona je peňažné plnenie poskytované zamestnancovi za prácu. Za plat sa nepovažuje náhrada za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti mimo pracoviska, náhrada za pohotovosť pri zabezpečovaní opatrení v období krízovej situácie, náhrada za sťažené životné podmienky počas výkonu práce vo verejnom záujme v zahraničí a plnenia poskytované zamestnancovi podľa osobitných predpisov v súvislosti s vykonávaním pracovných činností, najmä odstupné, odchodné a cestovné náhrady.
Funkčný plat
Od 01. 01. 2019 a od 01. 09. 2019 došlo z dôvodu doplnenia nových zložiek platu do zákona aj k zmene definície funkčného platu.
Od 1. septembra 2019 funkčným platom na účely zákona č. 553/2003 Z. z. bol súčet:
- tarifného platu,
- zvýšenia tarifného platu podľa § 7 ods. 6 až 9 zákona (tieto zvýšenia tarifného platu sa spravidla v školách neposkytujú),
- rozdielu podľa § 32f ods. 13 a
- príplatkov určených mesačnou sumou podľa § 4 ods. 1 písm. c) až j), l), u), v) a x) zákona, t. j.
- príplatku za riadenie,
- príplatku za zastupovanie,
- osobného príplatku,
- platovej kompenzácie za sťažený výkon práce,
- príplatku za prácu v krízovej oblasti,
- príplatku za zmennosť,
- príplatku za výkon špecializovanej činnosti,
- kreditového príplatku,
- príplatku za starostlivosť a vedenie služobného motorového vozidla a príplatku za vedenie služobného motorového vozidla,
- príplatku začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi a začínajúcemu odbornému zamestnancovi,
- príplatku za prácu so žiakmi so zdravotným znevýhodnením a zo sociálne znevýhodneného prostredia a
- príplatku za profesijný rozvoj.
Od 1. septembra 2019 aj nový inštitút platu, ktorým je príplatok za profesijný rozvoj, tvorí funkčný plat, a to tak príplatok za profesijný rozvoj poskytovaný podľa § 32g zákona, teda bývalý kreditový príplatok poskytovaný do 31. 08. 2019, ako aj nový príplatok za profesijný rozvoj poskytovaný zamestnancovi od 01. 09. 2019 podľa § 14e zákona. Teda obidva tieto príplatky sa započítavajú do funkčného platu a uvádzajú sa v oznámení o výške a zložení funkčného platu samostatne s uvedením príslušného paragrafu zákona, podľa ktorého sa poskytujú.
Funkčným platom na účely zákona č. 553/2003 Z. z. je aj osobný plat určený zamestnancovi podľa § 7a zákona.
Ak ide o zamestnanca, ktorému sa poskytuje výkonnostný príplatok podľa § 14a zákona, funkčný plat na účely zákona č. 553/2003 Z. z. je súčet funkčného platu podľa § 4 ods. 4 alebo osobného platu a priemerného výkonnostného príplatku. Priemerný výkonnostný príplatok je suma rovnajúca sa mesačnému priemeru výkonnostných príplatkov vyplatených za predchádzajúci kalendárny štvrťrok.
Aj po novelách zákona naďalej platí, že funkčný plat na účely zákona je aj osobný plat určený zamestnancovi podľa § 7a zákona a ak ide o zamestnanca, ktorému sa poskytuje výkonnostný príplatok podľa § 14a zákona, funkčný plat na účely zákona č. 553/2003 Z. z. je súčet funkčného platu podľa § 4 ods. 4 zákona alebo osobného platu podľa § 7a zákona a priemerného výkonnostného príplatku. Poznamenávam, že odmena nie je súčasťou funkčného platu, a preto sa do funkčného platu nezapočítava.
Niektoré príplatky sa v školách vôbec neposkytujú, a to najmä platová kompenzácia za sťažený výkon práce a príplatok za prácu v krízovej oblasti. Neposkytuje sa im ani novozavedené zvýšenie podľa § 7 ods. 6 a 7 zákona, ktoré sa poskytuje od 1. januára 2019 z dôvodu zrušenia osobitnej stupnice platových taríf vybraných skupín zamestnancov, zamestnancom vykonávajúcim činnosti uvedené v § 7 ods. 6 zákona alebo zdravotníckemu zamestnancovi, ako ani zvýšenie tarifného platu vedúcim zamestnancom uvedené v § 7 ods. 15 až 17 zákona, ktorí riadia uvedené skupiny zamestnancov, poskytované od 01. 01. 2020. A ani nie každá skupina zamestnancov školy poberá všetky v zákone uvedené príplatky. V prípade, že bude v škole pôsobiť sestra, ktorá je zdravotníckym zamestnancom, bude poberať za zákonom stanovených podmienok aj zvýšenie tarifného platu podľa § 7 ods. 7 zákona.
Vzhľadom na to, že podľa § 29 ods. 4 zákona č. 553/2003 Z. z. sa ustanovenie § 43 ods. 1 písm. d) Zákonníka práce, ktoré ustanovuje ako jednu z podstatných náležitostí pracovnej zmluvy uvedenie mzdových podmienok v pracovnej zmluve zamestnanca, na zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z., nevzťahuje, zamestnávatelia, ktorí pri odmeňovaní svojich zamestnancov postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z., plat ani zaradenie zamestnanca do platovej triedy a platového stupňa do pracovnej zmluvy neuvádzajú. Z uvedeného dôvodu zákon č. 553/2003 Z. z. ukladá v § 4 ods. 7 zamestnávateľom povinnosť písomne oznámiť zamestnancovi výšku a zloženie funkčného platu.
Teda do pracovnej zmluvy zamestnanca v časti „mzdové podmienky“ títo zamestnávatelia uvedú len odkaz, že „plat bude určený osobitným oznámením podľa osobitného predpisu“ a vydajú zamestnancovi súčasne s pracovnou zmluvou aj oznámenie o výške a zložení funkčného platu. Oznámenie o výške a zložení funkčného platu je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi pri uzatvorení pracovnej zmluvy, pri zmene druhu práce, a to aj v prípade, že plat zamestnanca zostáva nezmenený, ako aj pri každej úprave funkčného platu. To znamená, že úpravu a zmenu každej zložky funkčného platu možno realizovať len oznámením o výške a zložení funkčného platu.
Iným spôsobom ako vydaním oznámenia o výške a zložení funkčného platu nemožno plat zamestnanca meniť.
V ďalšej časti článku sa teda budeme zaoberať platom a jeho jednotlivými zložkami, a ich nárokovateľnosťou pre jednotlivé skupiny zamestnancov pôsobiacich v školách a školských zariadeniach.
6.1 Plat a jeho jednotlivé zložky, ktoré môžu poberať zamestnanci škôl
Všetky skupiny zamestnancov škôl a školských zariadení, teda nepedagogickí zamestnanci, pedagogickí zamestnanci aj odborní zamestnanci školy a školského zariadenia, poberajú alebo môžu poberať tieto zložky platu:
- tarifný plat,
- osobný plat,
- príplatok za riadenie,
- príplatok za zastupovanie,
- osobný príplatok,
- príplatok za zmennosť,
- príplatok za starostlivosť a vedenie služobného motorového vozidla a príplatok za vedenie služobného motorového vozidla,
- príplatok za prácu v noci,
- príplatok za prácu v sobotu alebo v nedeľu,
- príplatok za prácu vo sviatok,
- plat za prácu nadčas,
- plat za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku,
- odmenu a
- rozdiel podľa § 32f ods. 13 zákona.
Okrem uvedených zložiek platu pedagogickí zamestnanci poberajú alebo môžu poberať aj
- príplatok za výkon špecializovanej činnosti, ktorým je príplatok za výkon špecializovanej činnosti triedneho učiteľa a príplatok za výkon špecializovanej činnosti uvádzajúceho pedagogického zamestnanca a od 30. mája 2023 aj príplatok za výkon špecializovanej činnosti supervízora,
- príplatok za praktickú prípravu,
- príplatok začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi,
- príplatok za prácu so žiakmi so zdravotným znevýhodnením a zo sociálne znevýhodneného prostredia, a od 1. septembra 2019 aj
- príplatok za profesijný rozvoj podľa § 32g zákona a príplatok za profesijný rozvoj podľa § 14e zákona.
Odborní zamestnanci okrem zložiek platu, ktoré poberajú alebo môžu poberať všetci zamestnanci škôl, poberajú alebo môžu poberať aj
- príplatok za výkon špecializovanej činnosti, ktorým je príplatok za výkon špecializovanej činnosti uvádzajúceho odborného zamestnanca, od 30. mája 2023 aj príplatok za výkon špecializovanej činnosti supervízora,
- príplatok začínajúcemu odbornému zamestnancovi a od 1. septembra 2019 aj
- príplatok za profesijný rozvoj podľa § 32g zákona a príplatok za profesijný rozvoj podľa § 14e zákona.
Od 1. septembra 2019 v dôsledku vypustenia odsekov 2 až 5 z ustanovenia § 14 zákona č. 553/2003 Z. z., podľa ktorého sa poskytoval pedagogickým a odborným zamestnancom kreditový príplatok, pedagogickí a odborní zamestnanci tento príplatok už od 01. 09. 2019 nepoberajú ako kreditový príplatok, ale poberajú ho ako príplatok za profesijný rozvoj podľa § 32g zákona č. 553/2003 Z. z., a to tí pedagogickí a odborní zamestnanci, ktorí poberali kreditový príplatok podľa predpisov účinných do 31. 08. 2019.
Ako vyplýva z predchádzajúcich častí článku, ani nepedagogickým zamestnancom sa neposkytujú všetky uvedené zložky platu. Nepedagogickí zamestnanci poberajú tarifný plat a môžu poberať
- osobný plat,
- príplatok za riadenie,
- príplatok za zastupovanie,
- osobný príplatok,
- príplatok za zmennosť,
- výkonnostný príplatok,
- príplatok za starostlivosť a vedenie služobného motorového vozidla a príplatok za vedenie služobného motorového vozidla,
- príplatok za prácu v noci,
- príplatok za prácu v sobotu alebo v nedeľu,
- príplatok za prácu vo sviatok,
- plat za prácu nadčas,
- plat za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku,
- odmenu a
- rozdiel podľa § 32f ods. 13 zákona.
7. Zaraďovanie zamestnancov do platových tried
Ak chce zamestnávateľ určiť zamestnancovi tarifný plat, najprv ho musí zaradiť do príslušnej platovej triedy, pedagogických a odborných zamestnancov aj do pracovnej triedy, a následne zistiť započítanú prax na účely zaradenia do platového stupňa. Pedagogickí a odborní zamestnanci sa však nezaraďujú do platových stupňov, ale aj im sa zisťuje započítaná prax podľa § 6 zákona č. 553/2003 Z. z., a to na účely zvýšenia platovej tarify, ktorá sa určuje rovnakým spôsobom, ako sa určuje započítaná prax nepedagogickým zamestnancom.
Nepedagogickí zamestnanci
Nepedagogickí zamestnanci sa naďalej zaraďujú do platových tried podľa § 5 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z. Podľa uvedeného ustanovenia zákona zamestnávateľ zaradí zamestnanca do platovej triedy podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti z hľadiska jej zložitosti, zodpovednosti, fyzickej záťaže a psychickej záťaže, ktorú má vykonávať podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov, ktoré sú potrebné na jej vykonávanie. Pritom aj naďalej platí, že pri zaradení nepedagogického zamestnanca do platovej triedy zamestnávateľ neprihliada na dosiahnutý vyšší stupeň vzdelania alebo na iný druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ako je stupeň vzdelania alebo druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ktoré sú v katalógu alebo v osobitnom predpise ustanovené pre ním vykonávanú najnáročnejšiu pracovnú činnosť.
Z uvedeného ustanovenia zákona vyplýva, že zamestnávateľ zaradí každého nepedagogického zamestnanca do tej platovej triedy, v ktorej sú v katalógu pracovných činností uvedené najnáročnejšie činnosti, ktoré bude u zamestnávateľa vykonávať podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve a na ktorých vykonávanie spĺňa ustanovený kvalifikačný predpoklad.
Pritom platí, že zvýšenie si stupňa vzdelania zamestnanca nie je dôvodom na preradenie zamestnanca do vyššej platovej triedy. Zmena platovej triedy, resp. preradenie do vyššej platovej triedy je možné len v prípade, že sa zmení náročnosť pracovnej činnosti, ktorú bude zamestnanec vykonávať, t. j. ak sa zamestnancovi zmení dohodnutý druh práce v pracovnej zmluve, a zároveň bude spĺňať kvalifikačný predpoklad požadovaného stupňa vzdelania ustanovený katalógom pracovných činností na jej vykonávanie.
Napr. zamestnanec zabezpečujúci komplexné zabezpečovanie účtovníckych agend (účtovník), ako aj mzdový účtovník (samostatné zabezpečovanie náročnej mzdovej agendy) v škole alebo v školskom zariadení sa môže od 01. 01. 2019 zaradiť najvyššie do 5. platovej triedy, a to aj v prípade, že získal vysokoškolské vzdelanie prvého alebo druhého stupňa. To isté platí aj pre vedúcu školskej jedálne, ktorá môže byť podľa katalógu zaradená od 1. januára 2019 najvyššie do 5. platovej triedy. Teda aj v prípade, že by mala vedúca školskej jedálne vysokoškolské vzdelanie prvého alebo druhého stupňa, môže sa zaradiť najvyššie do 5. platovej triedy, ak zároveň nevykonáva pracovné činnosti zaradené vo vyššej platovej triede.
Poznamenávam, že v súčasnosti žiadny právny predpis neukladá zamestnávateľom povinnosť vypracovávať pracovné náplne zamestnancov.
Zamestnávateľ rovnako nemôže dať zamestnancovi vykonávať pracovnú činnosť, na ktorej vykonávanie podľa katalógu nespĺňa ustanovený kvalifikačný predpoklad.
Napr. personalistovi s úplným stredným vzdelaním nemôže dať zamestnávateľ vykonávať pracovné činnosti zaradené v 5., resp. v 6. platovej triede, ak sa na ich vykonávanie podľa katalógu vyžaduje vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
Vzhľadom na to, že náročnosť vykonávania pracovných činností vykonávaných v školách, napr. účtovníckych prác, prác personalistu, mzdára, kuchárok, rozpočtára alebo ekonóma školy, je rôzna a z uvedeného dôvodu sú tieto činnosti v katalógu pracovných činností uvedené vo viacerých platových triedach a v niektorých prípadoch aj s inými kvalifikačnými predpokladmi stupňa vzdelania požadovaného na ich vykonávanie, ako aj so zohľadnením skutočnosti, že činnosti, ktoré bude zamestnanec vykonávať, určuje zamestnávateľ, a nie každý zamestnávateľ týmto kategóriám zamestnancov určuje vykonávanie rovnakých činností, nemožno v tomto článku uviesť, v ktorej konkrétnej platovej triede majú byť títo zamestnanci vykonávajúci uvedené pracovné činnosti v školách alebo v školských zariadeniach zaradení.
Pri posudzovaní ich zaradenia do platových tried je zamestnávateľ povinný zohľadniť:
- nimi vykonávanú najnáročnejšiu pracovnú činnosť podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve,
- spĺňanie kvalifikačného predpokladu vzdelania ustanoveného v katalógu na jej vykonávanie a následne
- určiť platovú triedu, a zaradiť zamestnanca do tej platovej triedy, v ktorej je zaradená v katalógu táto najnáročnejšia ním vykonávaná pracovná činnosť.
Takýmto spôsobom postupuje zamestnávateľ pri zaraďovaní zamestnanca do platovej triedy aj v prípade, že tento zamestnanec vykonáva kumulované činnosti. Pri posudzovaní náročnosti pracovnej činnosti vykonávanej zamestnancom môžu zamestnávatelia vychádzať z analytického listu príslušnej pracovnej činnosti, v ktorom sú uvedené aj ostatné činnosti, ktoré má tento zamestnanec vykonávajúci pracovnú činnosť, podľa ktorej je zaradený do platovej triedy, vykonávať.
Analytické listy
Analytické listy časti 01. Spoločné pracovné činnosti prílohy č. 1 nariadenia vlády č. 341/2004 Z. z. sú zverejnené na webovom sídle Úradu vlády SR www.vlada.gov.sk v záložke Sekcia štátnej služby a verejnej služby_ Verejná služba_ Analytické listy.
Zákon č. 553/2003 Z. z. ustanovuje, že zamestnancov vykonávajúcich pracovné činnosti s prevahou duševnej práce zamestnávateľ zaradí do niektorej z platových tried 2 až 11. V školách sa však administratívne činnosti zaradené do 8. až 11. platovej triedy spravidla nevykonávajú a z uvedeného dôvodu sa nepedagogickí zamestnanci škôl nezaraďujú do týchto platových tried. Zamestnanci vykonávajúci remeselné, manuálne alebo manipulačné pracovné činnosti s prevahou fyzickej práce sa môžu zaradiť do niektorej z platových tried 1 až 4.
Zamestnanca, ktorý dosiahol úplné stredné vzdelanie, môže zamestnávateľ zaradiť do 6. platovej triedy len vtedy, ak má podľa druhu práce vykonávať pracovnú činnosť zaradenú v katalógu do tejto platovej triedy a spĺňa osobitný kvalifikačný predpoklad podľa osobitného predpisu ustanovený na jej vykonávanie. To znamená, že nepedagogického zamestnanca školy s úplným stredným vzdelaním možno zaradiť najvyššie do 5. platovej triedy, a to vzhľadom na to, že na vykonávanie žiadnej z administratívnych pracovných činností, ktoré sa vykonávajú v školách, nie je právnym predpisom na jej vykonávanie ustanovený osobitný kvalifikačný predpoklad.
Od 1. decembra 2024 bol článkom II zákona č. 295/2024 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony do § 5 zákona č. 553/2003 Z. z. vložený nový odsek 9, podľa ktorého zamestnávateľ môže zaradiť opatrovateľa v sociálnych službách, ktorý absolvoval akreditovaný kurz opatrovania podľa osobitného predpisu, 11aaa) podľa najnáročnejšej vykonávanej pracovnej činnosti do 2. platovej triedy, aj keď pre túto platovú triedu nespĺňa kvalifikačný predpoklad.
Odvolávka 11aaa je § 84 ods. 8 písm. e) zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.
Vzhľadom na uvedené sa doterajšie odseky 9 až 11 označujú ako odseky 10 až 12. Teda novelou sa § 5 ods. 9 zákona, ktorý ustanovuje podmienky zaradenia zamestnanca s úplným stredným vzdelaním do 6. platovej triedy označuje od 01. 12. 2024 ako odsek 10.
A z uvedeného dôvodu sa v § 6 ods. 6 zákona, podľa ktorého zamestnancovi, ktorý bol do platovej triedy výnimočne zaradený podľa § 5 ods. 10 zákona, zamestnávateľ z dĺžky započítanej praxe odpočíta dva roky, sa slová „§ 5 ods. 10“ nahrádzajú slovami „§ 5 ods. 11“.
Podľa novooznačeného odseku 11 zamestnanca, ktorý má vykonávať remeselné, manuálne alebo manipulačné pracovné činnosti s prevahou fyzickej práce, môže zamestnávateľ výnimočne od 1. januára 2019 zaradiť do 4. platovej triedy, podľa ním vykonávanej najnáročnejšej pracovnej činnosti, ak na jej vykonávanie podľa rozhodnutia zamestnávateľa stačí stredné vzdelanie v príslušnom učebnom odbore a najmenej päť rokov odbornej praxe. Okruh týchto pracovných činností je zamestnávateľ povinný uviesť v pracovnom poriadku. Toto ustanovenie rieši zaradenie zamestnanca so stredným vzdelaním, ktorý nespĺňa kvalifikačný predpoklad vzdelania o jeden stupeň, v nadväznosti na možnosť uzatvorenia pracovnej zmluvy s takýmto zamestnancom, do platovej triedy.
Skutočnosť, že pri zaradení zamestnanca do platovej triedy zamestnávateľ neprihliada na dosiahnutý vyšší stupeň vzdelania alebo na iný druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ako je stupeň vzdelania alebo druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ktoré sú v katalógu alebo v osobitnom predpise ustanovené pre ním vykonávanú najnáročnejšiu pracovnú činnosť, neplatí pre pedagogického zamestnanca, odborného zamestnanca, vedúceho pedagogického zamestnanca a vedúceho odborného zamestnanca. Tieto skupiny zamestnancov sa zaraďujú do platových tried podľa získaného kariérového stupňa.
Pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci
Pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci sa do platovej triedy zaraďujú v súlade s § 5 ods. 11 zákona č. 553/2003 Z. z. podľa dosiahnutého kariérového stupňa podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon č. 138/2019 Z. z. Pri ich zaraďovaní do platových tried sa v niektorých prípadoch prihliada aj na dosiahnutý vyšší stupeň vzdelania. Najčastejšie je to v prípadoch, keď pedagogický zamestnanec spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon svojej pracovnej činnosti získaným úplným stredným vzdelaním a vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa získal v inom ako požadovanom študijnom odbore na výkon pracovnej činnosti, ktorú vykonáva. Je to najmä u učiteľov MŠ, vychovávateľov alebo majstrov odbornej výchovy, ktorí získali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v inom ako požadovanom študijnom odbore na výkon svojej pracovnej činnosti a kvalifikačný predpoklad na výkon svojej vykonávanej pracovnej činnosti spĺňajú na úrovni úplného stredného vzdelania. Títo zamestnanci sa zaraďujú do 6. platovej triedy.
7.1 Kariérové stupne a zaraďovanie do kariérových stupňov
Vzhľadom na to, že pedagogickí a odborní zamestnanci sa zaraďujú do platovej triedy podľa dosiahnutého kariérového stupňa podľa osobitného predpisu, v získanom stupni vzdelania, v tejto časti článku si vysvetlíme zaraďovanie tejto skupiny zamestnancov do kariérových stupňov. Aké kariérové stupne môžu pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci dosiahnuť a za akých podmienok, ustanovuje § 28 až 30 zákona č. 138/2019 Z. z.
Kariérové stupne
Podľa uvedeného ustanovenia zákona sa pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec zaradí do týchto kariérových stupňov:
- začínajúci pedagogický zamestnanec alebo začínajúci odborný zamestnanec,
- samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec,
- pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou,
- pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou.
Pedagogického asistenta a zahraničného lektora bolo možné do 31. 08. 2023 zaradiť najvyššie do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec, to znamená, že tieto kategórie pedagogického zamestnanca nemohli vykonávať atestácie. Od 1. septembra 2023 pedagogického asistenta možno zaradiť najvyššie do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou. To znamená, že od 01. 09. 2023 pedagogický asistent môže vykonávať a budú sa mu uznávať prvé atestácie. Zahraničného lektora aj po 01. 09. 2023 možno zaradiť stále najvyššie do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec.
V názve kariérového stupňa je zamestnávateľ povinný zohľadniť zaradenie pedagogického zamestnanca do príslušnej kategórie a podkategórie alebo zaradenie odborného zamestnanca do príslušnej kategórie.
Vzhľadom na to, že názvy kariérového stupňa sa spravidla uvádzajú v oznámení o výške a zložení funkčného platu zamestnanca, osobitne upozorňujem na znenie ustanovenia zákona č. 138/2019 Z. z., podľa ktorého v názve kariérového stupňa zamestnávateľ zohľadňuje zaradenie pedagogického zamestnanca do príslušnej kategórie a podkategórie alebo zaradenie odborného zamestnanca do príslušnej kategórie odborného zamestnanca. Teda do oznámenia o výške a zložení funkčného platu sa uvádza u učiteľa materskej školy napr. „samostatný učiteľ materskej školy“ a nie všeobecne „samostatný pedagogický zamestnanec“ a pod.
Začínajúci pedagogický zamestnanec
Do kariérového stupňa začínajúci pedagogický zamestnanec alebo začínajúci odborný zamestnanec sa zaradí pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec pri nástupe do prvého pracovného pomeru, v ktorom bude vykonávať pracovnú činnosť pedagogického alebo odborného zamestnanca, alebo ten, ktorý zmení zamestnávateľa pred ukončením adaptačného vzdelávania.
To znamená, že do kariérového stupňa „začínajúci“ je zaradený zamestnanec až do ukončenia adaptačného vzdelávania, t. j. do dňa uvedeného v protokole o ukončení adaptačného vzdelávania ako deň ukončenia adaptačného vzdelávania. Po ukončení adaptačného vzdelávania sa zamestnanec, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, ktorú vykonáva, alebo mu plynie doba na ich získanie ustanovená v § 83 ods. 1 až 3 zákona č. 138/2019 Z. z., zaradí do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, a to bez ohľadu na skutočnosť, v akej kategórii alebo podkategórii pedagogického zamestnanca alebo kategórii odborného zamestnanca bol zaradený, keď absolvoval adaptačné vzdelávanie, a v akej kategórii alebo podkategórii pedagogického zamestnanca alebo kategórii odborného zamestnanca vykonáva pracovnú činnosť po ukončení adaptačného vzdelávania.
Adaptačné vzdelávanie absolvuje pedagogický zamestnanec len raz počas celého výkonu pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca bez ohľadu na skutočnosť, v akej kategórii a podkategórii pedagogického zamestnanca vykonával pracovnú činnosť, keď absolvoval adaptačné vzdelávanie. To isté platí aj u odborného zamestnanca. Odborný zamestnanec absolvuje adaptačné vzdelávanie len raz počas celého výkonu pracovnej činnosti odborného zamestnanca bez ohľadu na skutočnosť, v akej kategórii odborného zamestnanca vykonával pracovnú činnosť, keď absolvoval adaptačné vzdelávanie.
Samostatný pedagogický zamestnanec
Do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec sa zaradí pedagogický a odborný zamestnanec, ak
- úspešne ukončil adaptačné vzdelávanie,
- vykonal prvú atestáciu pre inú kategóriu pedagogického zamestnanca alebo pre inú kategóriu odborného zamestnanca ako tú, v ktorej je zaradený,
- vykonal prvú atestáciu pre iný stupeň vyžadovaného vzdelania pre príslušnú kategóriu, v ktorej je zaradený,
- vykonával najmenej päť rokov činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou alebo
- vykonával činnosť vysokoškolského učiteľa alebo výskumného pracovníka najmenej päť rokov v študijnom odbore, ktorý súvisí s
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
- obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.
Od 1. januára 2025 sa v § 29 ods. 2 písm. d) zákona slová „päť rokov“ nahrádzajú slovami „dva roky“ a v § 29 ods. 2 písm. e) zákona úvodnej vete sa slová „päť rokov“ nahrádzajú slovami „tri roky“. Teda do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec sa zaradí pedagogický a odborný zamestnanec aj v prípade, ak vykonával najmenej dva roky činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou alebo ak vykonával činnosť vysokoškolského učiteľa alebo výskumného pracovníka najmenej tri roky v študijnom odbore, ktorý súvisí s
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
- obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.
Pedagogický zamestnanec sa zaradí do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec aj vtedy, ak
- vykonával pracovnú činnosť v kategórii odborného zamestnanca a bol zaradený najmenej do kariérového stupňa samostatný odborný zamestnanec a
- spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti v kategórii, do ktorej má byť zaradený.
Všetky uvedené podmienky musia byť splnené súčasne. To znamená, že pedagogický zamestnanec, ktorý bol odborným zamestnancom a bol zaradený najmenej do kariérového stupňa samostatný odborný zamestnanec, a je preradený do kategórie pedagogického zamestnanca, a spĺňa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca, ktorú bude vykonávať, sa zaradí do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec napriek tomu, že neabsolvoval adaptačné vzdelávanie ako pedagogický zamestnanec, a v takomto prípade teda ani nemusí absolvovať adaptačné vzdelávanie ako pedagogický zamestnanec.
Od 1. januára 2022 sa z uvedeného ustanovenia zákona vypustila podmienka vykonávania pracovnej činnosti v kategórii odborného zamestnanca najmenej päť rokov na zaradenie pedagogického zamestnanca, ktorý vykonával pracovnú činnosť odborného zamestnanca, do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec bez absolvovania adaptačného vzdelávania ako pedagogický zamestnanec.
To isté platilo aj u odborného zamestnanca. Aj odborný zamestnanec, ktorý vykonával pracovnú činnosť pedagogického zamestnanca ako učiteľ, vychovávateľ alebo majster odbornej výchovy najmenej päť rokov a bol preradený do kategórie odborného zamestnanca, a spĺňal uvedené podmienky, sa zaradil do kariérového stupňa samostatný odborný zamestnanec napriek tomu, že neabsolvoval adaptačné vzdelávanie ako odborný zamestnanec a ani nemusí absolvovať adaptačné vzdelávanie ako odborný zamestnanec.
Aj z tohto ustanovenia sa od 01. 01. 2022 vypustila podmienka vykonávania pracovnej činnosti v kategórii učiteľ, vychovávateľ alebo majster odbornej výchovy najmenej päť rokov.
To znamená, že od 01. 01. 2022 sa odborný zamestnanec zaradí do kariérového stupňa samostatný odborný zamestnanec aj vtedy, ak
- bol zaradený najmenej do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec bez ohľadu na kategóriu a podkategóriu,
- spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti v kategórii, do ktorej má byť zaradený,
- a to aj bez absolvovania adaptačného vzdelávania ako odborný zamestnanec.
Vzhľadom na to, že do tzv. pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca, t. j. bývalej pedagogickej praxe pedagogického zamestnanca, sa nezapočítava pedagogická prax učiteľa vysokej školy ani pedagogická prax vykonávaná v školách a školských zariadeniach v zahraničí, zákon umožňuje v tejto skupine zamestnancov „preskočiť“ kariérový stupeň „začínajúci“ a bez absolvovania adaptačného vzdelávania možno zaradiť týchto zamestnancov za podmienok ustanovených v tomto ustanovení zákona do kariérového stupňa „samostatný“.
Od 1. septembra 2019 sa uvedené vzťahuje na vysokoškolského učiteľa alebo výskumného pracovníka, ktorý najmenej päť rokov (od 1. januára 2025 tri roky) vykonával činnosť vysokoškolského učiteľa alebo výskumného pracovníka v študijnom odbore, ktorý súvisí s
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
- obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa,
- ako aj na takého pedagogického a odborného zamestnanca, ktorý najmenej päť rokov (od 1. januára 2025 dva roky) vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou, ktorú bude vykonávať v škole alebo v školskom zariadení v SR.
To znamená, že takýto zamestnanec, ktorý prvýkrát začne vykonávať pracovnú činnosť pedagogického alebo odborného zamestnanca v regionálnom školstve a mal by byť teda zaradený do kariérového stupňa „začínajúci“, ak spĺňa uvedené podmienky, sa nezaradí do kariérového stupňa „začínajúci“, ale bez absolvovania adaptačného vzdelávania sa zaradí do kariérového stupňa „samostatný“.
Zamestnanec s prvou atestáciou
Do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou sa do 31. 12. 2021 zaradil pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, ak
- vykonal prvú atestáciu pre príslušný stupeň vyžadovaného vzdelania a príslušnú kategóriu, v ktorej je zaradený,
- vykonal druhú atestáciu pre inú kategóriu ako tú, v ktorej je zaradený, alebo
- získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca, alebo
- obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.
Od 1. januára 2022 došlo k zmene tohto ustanovenia zákona a do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou sa od 01. 01. 2022 zaradil pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, ak
- vykonal prvú atestáciu pre príslušný stupeň vyžadovaného vzdelania a príslušnú kategóriu, v ktorej je zaradený,
- vykonal druhú atestáciu pre inú kategóriu ako tú, v ktorej je zaradený,
- vykonal rigoróznu skúšku a obhájil rigoróznu prácu v študijnom odbore, ktorý súvisí s
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
- obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa, alebo
- bol zaradený do kategórie učiteľ profesijného rozvoja a vykonal prvú atestáciu
- pre vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a pre kategóriu učiteľ, vychovávateľ, majster odbornej výchovy alebo školský špeciálny pedagóg, alebo
- v niektorej z kategórií odborných zamestnancov.
Z uvedeného ustanovenia zákona bolo vypustené ako uznanie prvej atestácie získanie vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.
Ale od 1. januára 2022 sa do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou zaradil aj pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, ak vykonal rigoróznu skúšku a obhájil rigoróznu prácu v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa, alebo ten, kto bol zaradený do kategórie učiteľ profesijného rozvoja a vykonal prvú atestáciu pre vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa pre kategóriu učiteľ, vychovávateľ, majster odbornej výchovy alebo školský špeciálny pedagóg, alebo v niektorej z kategórií odborných zamestnancov.
V uvedenom prípade ide o vykonanie rigoróznej skúšky aj pred 1. januárom 2022, ako aj tej, za ktorej vykonanie zamestnanec získal podľa predpisov účinných do 31. 08. 2019 60 kreditov, za ktoré poberal kreditový príplatok, od 01. 09. 2019 príplatok za profesijný rozvoj podľa § 32g zákona č. 553/2003 Z. z. Podstatou uznania rigoróznej skúšky ako prvej atestácie bolo, že rigorózna skúška bola vykonaná a rigorózna práca bola obhájená v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.
Od 1. septembra 2022 sa do § 30 odsek 1 zákona č. 138/2019 Z. z., ktorý ustanovuje podmienky zaradenia zamestnanca do kariérového stupňa s prvou atestáciou, doplnilo písmeno e), podľa ktorého sa pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, zaradí do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou aj vtedy, ak pôsobil ako športovec najmenej tri roky v najvyššej celoštátnej súťaži SR, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR, ak ide o
- učiteľa prvého stupňa základnej školy,
- učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo
- školského trénera.
Od 1. septembra 2023 došlo aj k zmene ustanovenia § 30 ods. 1 písm. e) zákona. Od 01. 09. 2023 sa zaradí do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou aj pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, ktorý najmenej tri roky úspešne pôsobil v oblasti
- športovej činnosti alebo trénerskej činnosti, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera,
- umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra,
- učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória.
To znamená, že zaradenie do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou sa od 01. 09. 2023 rozšírilo aj o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória za najmenej tri roky úspešného pôsobenia v oblasti umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu učiteľa.
§ 30 ods. 1 zákona upravujúci podmienky zaradenia pedagogického a odborného zamestnanca do kariérového stupňa s prvou atestáciou po novele od 1. januára 2025 znie:
„Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, sa zaradí do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak
- vykonal prvú atestáciu pre príslušný stupeň vyžadovaného vzdelania a príslušnú kategóriu, v ktorej je zaradený,
- vykonal druhú atestáciu pre inú kategóriu ako tú, v ktorej je zaradený,
- vykonal rigoróznu skúšku a obhájil rigoróznu prácu v študijnom odbore, ktorý súvisí s
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
- obsahom najmenej jedného vyučovacieho predmetu úväzku učiteľa, na ktorého vyučovanie učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady, ak učiteľ získal vyžadovaný stupeň vzdelania v inom ako príslušnom študijnom odbore a príslušnom študijnom programe,
- je zaradený do kategórie učiteľ profesijného rozvoja a vykonal prvú atestáciu
- pre vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a pre kategóriu učiteľ, vychovávateľ, majster odbornej výchovy alebo školský špeciálny pedagóg alebo
- v niektorej z kategórií odborných zamestnancov,
- pôsobil ako športovec alebo ako tréner najmenej tri roky v najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky dospelých alebo mládeže, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii Slovenskej republiky, ak ide o
- učiteľa prvého stupňa základnej školy,
- učiteľa predmetu zameraného na telesnú výchovu alebo na športovú výchovu v základnej škole alebo v strednej škole alebo
- školského trénera, alebo
- pôsobil ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebo v kreatívnom priemysle najmenej tri roky v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu a získal ocenenie za umeleckú činnosť najmenej na celoštátnej úrovni, štátne vyznamenanie za umeleckú činnosť alebo obdobné zahraničné ocenenie, ak ide o
- učiteľa prvého stupňa základnej školy,
- učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra,
- učiteľa predmetu zameraného na osvojenie si výchovnovzdelávacieho jazyka, alebo ak ide o bilingválne vzdelávanie alebo o vzdelávanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny, predmetu zameraného na osvojenie si slovenského jazyka,
- učiteľa základnej umeleckej školy,
- učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu,
- učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória alebo
- korepetítora.“
Teda terajšie znenie § 30 ods. 1 písm. c) bod tretí zákona „vykonal rigoróznu skúšku a obhájil rigoróznu prácu v študijnom odbore, ktorý súvisí s obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa“ sa nahrádza znením „obsahom najmenej jedného vyučovacieho predmetu úväzku učiteľa, na ktorého vyučovanie učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady, ak učiteľ získal vyžadovaný stupeň vzdelania v inom ako príslušnom študijnom odbore a príslušnom študijnom programe“.
Novelizovaným znením sa „zjemnila“ podmienka uznania rigoróznej skúšky ako prvej atestácie za vykonanie rigoróznej skúšky a obhájenie rigoróznej práce v študijnom odbore, ktorý súvisí s obsahom aprobačných predmetov učiteľa. Od 01. 01. 2025 bude stačiť, aby rigorózna skúška a rigorózna práca súvisela s obsahom najmenej jedného vyučovacieho predmetu úväzku učiteľa, na ktorého vyučovanie učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady, ak ide o učiteľa, ktorý získal vyžadovaný stupeň vzdelania v inom ako príslušnom študijnom odbore a príslušnom študijnom programe, teda, ak ide o nekvalifikovaného učiteľa, alebo aby súvisela s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, alebo výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca.
Taktiež sa opätovne od 01. 01. 2025 mení znenie § 30 ods. 1 písm. e) zákona, ktoré sa zároveň rozdeľuje na písm. e) a písm. f).
Podľa novelizovaného znenia § 30 ods. 1 písm. e) a f) zákona sa do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou zaradí aj pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, ak
e) pôsobil ako športovec alebo ako tréner najmenej tri roky v najvyššej celoštátnej súťaži SR dospelých alebo mládeže, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR, ak ide o
- učiteľa prvého stupňa základnej školy,
- učiteľa predmetu zameraného na telesnú výchovu alebo na športovú výchovu v základnej škole alebo v strednej škole alebo
- školského trénera alebo
f) pôsobil ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebo v kreatívnom priemysle najmenej tri roky v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o
- učiteľa prvého stupňa základnej školy,
- učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra,
- učiteľa predmetu zameraného na osvojenie si výchovnovzdelávacieho jazyka,24b) alebo ak ide o bilingválne vzdelávanie alebo o vzdelávanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny, predmetu zameraného na osvojenie si slovenského jazyka,
- učiteľa základnej umeleckej školy,
- učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu,
- učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória alebo
- korepetítora.
Touto novelou sa znova upravili športové a trénerské činnosti na pôsobenie v zaradení športovca a trénera a rozšírili sa, konkretizovali a upravili sa umelecké činnosti na pôsobenie umelca, za vykonávanie ktorých sa zaradí pedagogický zamestnanec do kariérového stupňa s prvou atestáciou. Pritom sa zákon pri určení umelca v divadle odvoláva na § 2 ods. 4 zákona č. 103/2014 Z. z. o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 40/2015 Z. z. a pri určení umelca v hudobnej inštitúcii sa odvoláva na § 2 ods. 5 zákona č. 103/2014 Z. z. v znení zákona č. 40/2015 Z. z.
Od 1. januára 2025 možno v súlade s uvedeným znením zákona do kariérového stupňa s prvou atestáciou zaradiť aj korepetítora, ak pôsobil ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebo v kreatívnom priemysle najmenej tri roky v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu.
Pri označení „učiteľa predmetu zameraného na osvojenie si výchovnovzdelávacieho jazyka“ na uvedené účely sa zákon prostredníctvom odvolávky 24b) odvoláva na § 12 ods. 1 až 3 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení zákona č. 415/2021 Z. z. Podľa uvedených ustanovení zákona výchovnovzdelávacím jazykom podľa tohto zákona je vyučovací jazyk a výchovný jazyk. Vyučovacím jazykom v školách a výchovným jazykom v školských zariadeniach je štátny jazyk, ak tento zákon neustanovuje inak. Vyučovacím jazykom v škole s medzinárodným programom alebo výchovným jazykom v školskom zariadení s medzinárodným programom je štátny jazyk a na základe súhlasu ministerstva školstva aj iný jazyk. Deťom a žiakom občanov patriacim k národnostným menšinám a etnickým skupinám sa zabezpečuje okrem práva na osvojenie si štátneho jazyka aj právo na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny za podmienok ustanovených týmto zákonom. Súčasťou výchovy a vzdelávania v základných školách a stredných školách s iným vyučovacím jazykom, ako je štátny jazyk, je aj povinný vyučovací predmet slovenský jazyk a literatúra v rozsahu vyučovania potrebného na jeho osvojenie alebo vyučovací predmet slovenský jazyk a slovenská literatúra, ktorý sa vyučuje metódami a formami výchovy a vzdelávania ako cudzí jazyk.
Zamestnanec s druhou atestáciou
Do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou sa do 31. 12. 2021 zaradil pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec, ktorý mal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak
- vykonal druhú atestáciu pre príslušnú kategóriu, do ktorej je zaradený, alebo
- získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v ďalšom študijnom odbore, ktorý súvisí s
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
- obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.
Aj uvedené ustanovenie zákona bolo od 1. januára 2022 novelizované. Od 1. januára 2022 sa do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou zaradil pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec, ktorý mal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak
- vykonal druhú atestáciu pre príslušnú kategóriu, do ktorej je zaradený,
- bol zaradený do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou podľa odseku 1 písm. a) alebo písm. b) a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
- obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa, alebo
- bol zaradený do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou podľa odseku 1 písm. c) a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
- obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.
V tomto odseku sa presunulo získanie vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa, za získanie druhej atestácie. Ide o pedagogického a odborného zamestnanca, ktorý získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa, a ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a bol zaradený najmenej päť rokov do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou podľa § 30 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo písm. c) zákona, t. j. pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak vykonal prvú atestáciu pre príslušný stupeň vyžadovaného vzdelania a príslušnú kategóriu, v ktorej je zaradený, alebo vykonal druhú atestáciu pre inú kategóriu ako tú, v ktorej je zaradený, alebo vykonal rigoróznu skúšku a obhájil rigoróznu prácu v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.
Od 01. 01. 2022 sa teda do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou zaradí aj pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
- obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.
V tomto prípade je rozhodujúce, aby vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa bolo získané v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa.
A do § 30 odsek 2 zákona, ktorý ustanovuje podmienky zaradenia pedagogického a odborného zamestnanca do kariérového stupňa s druhou atestáciou, sa od 1. septembra 2022 doplnilo písmeno d), podľa ktorého pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, sa zaradí do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pôsobil ako športovec najmenej päť rokov v najvyššej celoštátnej súťaži SR, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR, ak ide o
- učiteľa prvého stupňa základnej školy,
- učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo
- školského trénera.
Od 1. septembra 2023 došlo k novele aj tohto ustanovenia zákona. Od 01. 09. 2023 sa zaradil do kariérového stupňa s druhou atestáciou aj pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak najmenej päť rokov úspešne pôsobil v oblasti
- športovej činnosti alebo trénerskej činnosti, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera,
- umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória.
Teda zaradenie do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou sa od 01. 09. 2023 rozšírilo aj o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória za najmenej päť rokov úspešného pôsobenia v oblasti umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu učiteľa.
Zároveň sa od 01. 01. 2022 do zákona vložilo ustanovenie, podľa ktorého riaditeľ školy alebo školského zariadenia môže pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, zaradiť do
- kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec najmenej tri roky pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa,
- kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec najmenej osem rokov pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa, alebo
- kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou, alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec vykonal prvú atestáciu, najmenej päť rokov pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa.
V uvedených prípadoch nie je rozhodujúce, v akom študijnom odbore pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa. Rozhodujúce je, aby spĺňal kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, ktorú vykonáva, a spĺňal ustanovený počet rokov pôsobenia na vysokej škole.
Aj do ustanovenia § 30 zákona sa od 01. 09. 2022 vložili ďalšie ustanovenia, a to odseky 4 a 5, týkajúce sa činnosti športovca a zaradenia do kariérového stupňa.
Od 1. septembra 2022 riaditeľ školy a riaditeľ školského zariadenia mohol školského trénera, ktorý spĺňal kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec pôsobil ako športovec najmenej sedem rokov v najvyššej celoštátnej súťaži SR, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR.
Taktiež mohol riaditeľ školy a riaditeľ školského zariadenia učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo príslušnú podkategóriu pedagogického zamestnanca, zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec pôsobil ako športovec najmenej sedem rokov v najvyššej celoštátnej súťaži SR, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR.
Od 1. septembra 2023 boli ustanovenia § 30 ods. 4 a 5 zákona novelizované a po novele znejú: „Riaditeľ môže zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou pedagogického zamestnanca, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti a ktorý najmenej sedem rokov úspešne pôsobil v oblasti
- športovej činnosti alebo trénerskej činnosti, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera,
- umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória.
A podľa odseku 5 § 30 zákona riaditeľ môže zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou pedagogického zamestnanca, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti a ktorý najmenej sedem rokov úspešne pôsobil v oblasti
- športovej činnosti alebo trénerskej činnosti, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo príslušnú podkategóriu pedagogického zamestnanca,
- umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo príslušnú podkategóriu pedagogického zamestnanca, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória.“
Aj možnosť riaditeľa školy a školského zariadenia zaradenia do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo pedagogický zamestnanec druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, resp. odborný zamestnanec s druhou atestáciou sa od 01. 09. 2023 rozšírila aj o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra, učiteľa základnej umeleckej školy, učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu alebo učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória za úspešné pôsobenie najmenej sedem rokov v oblasti umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu učiteľa.
Upozorňujem, že takéto zaradenie do kariérového stupňa je len možnosťou, nie povinnosťou riaditeľa školy alebo riaditeľa školského zariadenia.
Podľa splnomocňovacieho ustanovenia zákona Ministerstvo školstva, vedy, výskum a športu SR vydá všeobecne záväzný právny predpis, ktorým ustanoví podrobnosti o preukazovaní úspešného pôsobenia pedagogického zamestnanca v oblasti športovej činnosti alebo trénerskej činnosti a umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu. Uvedený právny predpis doteraz nebol vydaný. A vzhľadom na zmenu uvedených ustanovení zákona od 01. 01. 2025, ani vydaný nebude z dôvodu, že uvedené splnomocňovacie ustanovenie zákona bolo, tak ako už je v článku uvedené, nahradené novým znením.
Na zaradenie do kariérového stupňa „s prvou atestáciu“ a „s druhou atestáciou“, ako aj na vykonanie atestácií je naďalej ustanovená podmienka, ktorou je päť rokov zaradenia v zákone uvedenom príslušnom kariérovom stupni. Poznamenávam, že zákon vyžaduje dobu zaradenia v príslušnom kariérovom stupni, nie dobu vykonávania pracovnej činnosti v tomto kariérovom stupni, teda do tejto doby sa započítava aj doba materskej a rodičovskej dovolenky, ak pracovný pomer zamestnanca počas doby starostlivosti o dieťa trval. Do podmienky zaradenia najmenej päť rokov v kariérovom stupni „samostatný“ sa však nezapočítava doba zaradenia do kariérového stupňa začínajúci ani doba, počas ktorej zamestnanec nebol zaradený v kariérovom stupni, resp. nevykonával pracovnú činnosť pedagogického alebo odborného zamestnanca. Na možnosť riaditeľa školy zaradenia zamestnanca do kariérového stupňu s prvou alebo druhou atestáciou sa podľa § 30 ods. 3 až 5 zákona nevyžaduje päťročná doba zaradenia v príslušnom kariérovom stupni, vyžaduje sa len spĺňanie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti a požadovaný počet rokov výkonu úspešnej športovej činnosti alebo umeleckej činnosti, alebo pôsobenia na vysokej škole.
Novelizovaný § 30 ods. 2 zákona upravujúci podmienky zaradenia do kariérového stupňa s druhou atestáciou od 1. januára 2025 znie:
„Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo podkategóriu a ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, sa zaradí do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak
- vykonal druhú atestáciu pre príslušnú kategóriu, do ktorej je zaradený,
- bol zaradený do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou podľa odseku 1 písm. a) alebo písm. b) a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
- obsahom najmenej jedného vyučovacieho predmetu úväzku učiteľa, na ktorého vyučovanie učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady, ak učiteľ získal vyžadovaný stupeň vzdelania v inom ako príslušnom študijnom odbore a príslušnom študijnom programe,
- bol zaradený do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou podľa odseku 1 písm. c) a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca,
- výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo
- obsahom najmenej jedného vyučovacieho predmetu úväzku učiteľa, na ktorého vyučovanie učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady, ak učiteľ získal vyžadovaný stupeň vzdelania v inom ako príslušnom študijnom odbore a príslušnom študijnom programe,
- pôsobil ako športovec alebo ako tréner najmenej päť rokov v najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky dospelých alebo mládeže, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii Slovenskej republiky, ak ide o
- učiteľa prvého stupňa základnej školy,
- učiteľa predmetu zameraného na telesnú výchovu alebo na športovú výchovu v základnej škole alebo v strednej škole alebo
- školského trénera, alebo
- pôsobil ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebo v kreatívnom priemysle najmenej päť rokov v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu a získal ocenenie za umeleckú činnosť najmenej na celoštátnej úrovni, štátne vyznamenanie za umeleckú činnosť alebo obdobné zahraničné ocenenie, ak ide o
- učiteľa prvého stupňa základnej školy,
- učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra,
- učiteľa predmetu zameraného na osvojenie si výchovnovzdelávacieho jazyka, alebo ak ide o bilingválne vzdelávanie alebo o vzdelávanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny, predmetu zameraného na osvojenie si slovenského jazyka,
- učiteľa základnej umeleckej školy,
- učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu,
- učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória alebo
- korepetítora.“
Aj v tomto prípade sa novelizovaním znením „zjemnila“ podmienka uznania vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa ako druhej atestácie, za získanie vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s obsahom aprobačných predmetov, ak ide o učiteľa, na podmienku „za vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa získané v študijnom odbore, ktorý súvisí s obsahom najmenej jedného vyučovacieho predmetu úväzku učiteľa, na ktorého vyučovanie učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady, ak učiteľ získal vyžadovaný stupeň vzdelania v inom ako príslušnom študijnom odbore a príslušnom študijnom programe“.
Aj v tomto prípade sa novelou opätovne upravili športové a trénerské činnosti na pôsobenie v zaradení športovca a rozšírili sa, konkretizovali a upravili umelecké činnosti na pôsobenie umelca, za vykonávanie ktorých sa zaradí pedagogický zamestnanec do kariérového stupňa s druhou atestáciou za najmenej päť rokov pôsobenia ako športovec, tréner alebo umelec.
Podľa tohto ustanovenia zákona možno od 1. januára 2025 do kariérového stupňa s druhou atestáciou zaradiť aj korepetítora, ak pôsobil najmenej päť rokov ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebo v kreatívnom priemysle v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu.
Podľa novelizovaného znenia § 30 ods. 3 zákona riaditeľ môže pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, zaradiť do
- kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec najmenej
- 3 roky pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo
- 7 rokov vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou,
- kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec najmenej
- 8 rokov pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo
- 12 rokov vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou, alebo
- kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec vykonal prvú atestáciu a najmenej
- 5 rokov pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo
- 7 rokov vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou.
Novelou sa rozšírili možnosti riaditeľa školy a riaditeľa školského zariadenia zaradiť pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca, ktorý získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa a ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, ktorú vykonáva
- do kariérového stupňa s prvou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec najmenej 3 roky pôsobil na vysokej škole aj v prípade, ak 7 rokov vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou,
- a do kariérového stupňa s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec najmenej 8 rokov pôsobil na vysokej škole aj v prípade, ak 12 rokov vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou, alebo, ak vykonal prvú atestáciu a najmenej 5 rokov pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo aj ak 7 rokov vykonával činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou.
Taktiež sa zmenil § 30 ods. 4 zákona, ktorý umožňoval riaditeľovi zaradiť pedagogického zamestnanca o odborného zamestnanca do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou za pôsobenie v oblasti športovej činnosti a umeleckej činnosti, ako aj § 30 ods. 5 zákona, ktorý umožňoval riaditeľovi zaradiť pedagogického zamestnanca o odborného zamestnanca do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou za pôsobenie v oblasti športovej činnosti a umeleckej činnosti.
§ 30 ods. 4 zákona po novele znie:
„Riaditeľ môže zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou pedagogického zamestnanca, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti a ktorý najmenej sedem rokov
- pôsobil ako športovec alebo ako tréner v najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky dospelých alebo mládeže, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii Slovenskej republiky, ak ide o
- učiteľa prvého stupňa základnej školy,
- učiteľa predmetu zameraného na telesnú výchovu alebo na športovú výchovu v základnej škole alebo v strednej škole alebo
- školského trénera, alebo
- pôsobil ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebo v kreatívnom priemysle v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o
- učiteľa prvého stupňa základnej školy,
- učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra,
- učiteľa predmetu zameraného na osvojenie si výchovnovzdelávacieho jazyka podľa § 12 ods. 1 až 3 zákona č. 245/2008 Z. z. v znení zákona č. 415/2021 Z. z, alebo ak ide o bilingválne vzdelávanie alebo o vzdelávanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny, predmetu zameraného na osvojenie si slovenského jazyka,
- učiteľa základnej umeleckej školy,
- učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu,
- učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória alebo
- korepetítora.“
A novelizovaný § 30 ods. 5 zákona od 01. 01. 2025 znie:
„Riaditeľ môže zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou pedagogického zamestnanca, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti a ktorý najmenej desať rokov
- pôsobil ako športovec alebo ako tréner v najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky dospelých alebo mládeže, obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii Slovenskej republiky, ak ide o
- učiteľa prvého stupňa základnej školy,
- učiteľa predmetu zameraného na telesnú výchovu alebo na športovú výchovu v základnej škole alebo v strednej škole alebo
- školského trénera, alebo
- pôsobil ako umelec v divadle, hudobnej inštitúcii, obdobnej inštitúcii v zahraničí alebo v kreatívnom priemysle v oblasti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o
- učiteľa prvého stupňa základnej školy,
- učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova, umenie a kultúra,
- učiteľa predmetu zameraného na osvojenie si výchovnovzdelávacieho jazyka podľa § 12 ods. 1 až 3 zákona č. 245/2008 Z. z. v znení zákona č. 415/2021 Z. z., alebo ak ide o bilingválne vzdelávanie alebo o vzdelávanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny, predmetu zameraného na osvojenie si slovenského jazyka,
- učiteľa základnej umeleckej školy,
- učiteľa odborných vyučovacích predmetov školy umeleckého priemyslu,
- učiteľa odborných vyučovacích predmetov konzervatória alebo
- korepetítora.“
Teda v obidvoch odsekoch sa aj v tomto prípade opätovne zmenila požiadavka úspešného pôsobenia v oblasti športovej činnosti na požiadavku výkonu činnosti športovca alebo trénera a pôsobenie v oblasti umeleckej činnosti sa nahradilo výkonom činnosti v niektorých kategóriách umelca. A aj tomto prípade sa zákon odvoláva na § 2 ods. 4 a ods. 5 zákona č. 103/2014Z. z. o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti a o zmene a do plnení niektorých zákonov v znení zákona č. 40/2015 Z. z.
V tej súvislosti sa § 34a zákona dopĺňa odsekmi 3 až 5, ktoré upravujú spôsob preukazovania pôsobenia športovca, trénera alebo umelca, a ktoré znejú:
„(3) Pôsobenie športovca alebo trénera na účely § 30 ods. 1 písm. e), ods. 2 písm. d), ods. 4 písm. a) alebo ods. 5 písm. a) v najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky alebo v športovej reprezentácii Slovenskej republiky sa preukazuje dokladom, ktorý na žiadosť pedagogického zamestnanca vydá príslušný národný športový zväz.
(4) Pôsobenie umelca na účely § 30 ods. 1 písm. f), ods. 2 písm. e), ods. 4 písm. b) alebo ods. 5 písm. b) sa preukazuje dokladom o ocenení za umeleckú činnosť najmenej na celoštátnej úrovni alebo dokladom o štátnom vyznamenaní za umeleckú činnosť; k týmto dokladom sa prikladá aj doklad o pôsobení v
- divadle alebo v hudobnej inštitúcii, ktorý na žiadosť pedagogického zamestnanca vydá divadlo alebo hudobná inštitúcia, alebo
- kreatívnom priemysle, ktorý na žiadosť pedagogického zamestnanca vydá právnická osoba, s ktorou mal pedagogický zamestnanec zmluvný vzťah.
(5) Pôsobenie športovca alebo trénera v zahraničí v súťaži obdobnej k najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky sa preukazuje dokladom o tejto skutočnosti vydaným v zahraničí a jeho úradným prekladom. Pôsobenie umelca v zahraničí sa preukazuje dokladom o tejto skutočnosti vydaným v zahraničí a jeho úradným prekladom.“
Zároveň podľa prechodného ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2025 uvedenom v § 90 g ods. 2 zákona „zaradenie pedagogického zamestnanca do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou a do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou z dôvodu úspešného pôsobenia v oblasti športovej činnosti, trénerskej činnosti alebo umeleckej činnosti podľa predpisov účinných do 31. decembra 2024 zostáva zachované do 31. augusta 2025.
Podľa novelizovaného § 85 c zákona podrobnosti o doklade, ktorým sa preukazuje činnosť športovca, trénera a umelca na účely zaraďovania do vyššieho kariérového stupňa, druhy činnosti umelca a podrobnosti o spôsobe preukazovania výkonu činnosti umelca vydalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže vyhlášku č. 404/2024 Z. z. o činnosti pedagogického zamestnanca ako športovca, trénera a umelca.
Vykonávanie a uznávanie atestácií
V súvislosti s atestáciami treba uviesť, že atestácia sa vykonáva pre
- príslušnú kategóriu, príslušnú podkategóriu, príslušný stupeň vzdelania a príslušný odbor vzdelania pedagogického zamestnanca alebo
- príslušnú kategóriu a príslušný odbor vzdelania odborného zamestnanca.
Vykonaná atestácia platí pre
- príslušnú kategóriu a príslušný stupeň vzdelania pedagogického zamestnanca, v ktorom atestáciu vykonal,
- príslušnú kategóriu odborného zamestnanca, v ktorej atestáciu vykonal.
Teda prvá atestácia aj druhá atestácia vykonaná ku kategórii učiteľ platia pre všetky kategórie učiteľa, na ktorých vykonávanie spĺňa učiteľ kvalifikačné predpoklady. Pri zmene kategórie pedagogického zamestnanca vykonaná atestácia neplatí. Takisto neplatí atestácia pri zmene získaného stupňa vzdelania.
Z uvedených ustanovení zákona vyplýva, že aj keď sa atestácia vykonáva pre príslušnú kategóriu, príslušnú podkategóriu, príslušný stupeň vzdelania a príslušný odbor vzdelania pedagogického zamestnanca alebo príslušnú kategóriu a príslušný odbor vzdelania odborného zamestnanca, pri posudzovaní platnosti atestácie sa posudzuje len príslušná kategória a príslušný stupeň vzdelania pedagogického zamestnanca, v ktorom atestáciu vykonal, resp. príslušná kategória odborného zamestnanca, v ktorej atestáciu vykonal. Nezohľadňuje sa príslušný odbor vzdelania pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca, v ktorom atestáciu vykonal.
Druhá atestácia vykonaná v kategórii učiteľ profesijného rozvoja platí pre každú kategóriu pedagogického zamestnanca a kategóriu odborného zamestnanca, v ktorej spĺňa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti.
7.2 Zaraďovanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov do platových tried v nadväznosti na získaný kariérový stupeň
Tak ako bolo už uvedené, pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci sa do platovej triedy zaraďujú podľa dosiahnutého kariérového stupňa v dosiahnutom stupni vzdelania. Pritom pedagogickí a odborní zamestnanci zaradení do kariérového stupňa „začínajúci“ s rovnakým stupňom získaného vzdelania sa zaraďujú do tej istej platovej triedy ako pedagogickí zamestnanci s iným ako požadovaným vzdelaním na výkon svojej pedagogickej činnosti, teda do tej istej platovej triedy ako „nekvalifikovaní“ pedagogickí zamestnanci a „nekvalifikovaní“ odborní zamestnanci.
Od 1. septembra 2019 sa pedagogickí a odborní zamestnanci, ktorí nespĺňajú kvalifikačný predpoklad na výkon svojej pracovnej činnosti a neplynie im ani lehota na jeho získanie ustanovená v § 83 ods. 1 až 3 zákona č. 139/2019 Z. z., nezaraďujú do kariérových stupňov.
Do platovej triedy sa táto skupina zamestnancov zaraďuje podľa príslušného príkladu pracovnej činnosti časti 17. Školstvo a šport prílohy č. 1 nariadenia vlády SR č. 341/2004 Z. z. uvedeného v príslušnej platovej triede, v ktorej je uvedený aj začínajúci zamestnanec, textom „zamestnanec do splnenia podmienok podľa osobitného predpisu“ so zohľadnením príslušného stupňa získaného vzdelania zamestnanca. Tento text je uvedený v každom príklade pracovnej činnosti v príslušnej platovej triede uvedenej časti katalógu pracovných činností, v ktorom je uvedená pracovná činnosť pedagogického a odborného zamestnanca zaradeného do kariérového stupňa „začínajúci“ v tom istom stupni získaného vzdelania.
Napr. vychovávateľ s iným ako požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa na výkon pracovnej činnosti vychovávateľa sa zaradí do 6. platovej triedy, teda do tej istej platovej triedy, do ktorej sa zaradí začínajúci vychovávateľ s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa.
Zákon č. 138/2019 Z. z. zároveň ustanovoval, že pedagogického asistenta a zahraničného lektora bolo možno do 31. 08. 2023 zaradiť najvyššie do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec. Teda uvedené kategórie pedagogického zamestnanca nemohli vykonávať atestácie. Od 01. 09. 2023 pedagogického asistenta možno zaradiť najvyššie do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou. Z dôvodu, že podľa vyhlášky č. 1/2020 Z. z. bol a od 01. 09. 2023 podľa vyhlášky č. 173/2023 Z. z. je najvyšším stupňom požadovaného vzdelania pre pedagogického asistenta vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa, pedagogický asistent zaradený do kariérového stupňa „samostatný“ mohol byť do 31. 08. 2023 zaradený najvyššie do 6. platovej triedy. Od 01. 09. 2023 môže byť pedagogický asistent s prvou atestáciou zaradený najvyššie do 7. platovej triedy, a to aj v prípade, že získal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Ak získal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, ktoré je získané v inom ako požadovanom študijnom odbore na výkon pracovnej činnosti pedagogického asistenta, zaradí sa do 5. platovej triedy. A zahraničný lektor s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa môže byť zaradený najvyššie do 7. platovej triedy a naďalej môže byť zaradený najvyššie do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec.
Zaraďovanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov do jednotlivých platových tried podľa jednotlivých kategórií a podkategórií pedagogických zamestnancov a kategórií odborných zamestnancov v nadväznosti na získaný kariérový stupeň a získaný stupeň vzdelania je uvedené v tabuľke v prílohe článku.
7.3 Pracovné triedy a zaraďovanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov do pracovných tried
Zaradenie zamestnanca do pracovnej triedy sa vzťahuje len na pedagogických a odborných zamestnancov. Pred určením platu pedagogického a odborného zamestnanca je zamestnávateľ povinný, okrem zaradenia do platovej triedy, zaradiť tohto zamestnanca aj do pracovnej triedy. Zákon č. 553/2003 Z. z. v § 5a rozlišuje dve pracovné triedy, a to pracovnú triedu jeden a pracovnú triedu dva.
Pracovná trieda
Pracovná trieda vyjadruje stupeň náročnosti vykonávanej pracovnej činnosti pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom v príslušnom druhu školy alebo školského zariadenia, v zariadení sociálnych služieb, v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v zariadení pre pracovnú rehabilitáciu, a splnenie kvalifikačných predpokladov potrebných na jej vykonávanie, ustanovených osobitným predpisom.
Pracovná trieda dva
Do pracovnej triedy dva sa zaradí pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva pedagogickú činnosť v špeciálnej škole, špeciálnej triede, špeciálnom výchovnom zariadení alebo v školskom výchovnovzdelávacom zariadení pre deti so zdravotným znevýhodnením, školský špeciálny pedagóg a pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva pedagogickú činnosť v zariadení sociálnych služieb, v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v zariadení pre pracovnú rehabilitáciu.
Od 1. septembra 2019 sa v nadväznosti na preradenie kategórie školský špeciálny pedagóg z kategórie odborných zamestnancov do kategórie pedagogických zamestnancov doplnil do znenia ustanovenia § 5 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. aj školský špeciálny pedagóg.
Od 01. 09. 2019 uvedené ustanovenie zákona znie: „Do pracovnej triedy dva sa zaradí pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva pedagogickú činnosť v špeciálnej škole, špeciálnej triede, špeciálnom výchovnom zariadení alebo v školskom výchovnovzdelávacom zariadení pre deti so zdravotným znevýhodnením, školský špeciálny pedagóg a pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva pedagogickú činnosť v zariadení sociálnych služieb, v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v zariadení pre pracovnú rehabilitáciu.“
Ako vyplýva zo znenia uvedeného ustanovenia zákona, výkon pracovnej činnosti školského špeciálneho pedagóga na účely určenia platu z pracovnej triedy dva nie je viazaný na druh školy a školského zariadenia, v ktorom pôsobí, ako sú viazaní ostatní pedagogickí zamestnanci. Teda školský špeciálny pedagóg nemusí vykonávať pracovnú činnosť v špeciálnej škole, špeciálnej triede, špeciálnom výchovnom zariadení alebo v školskom výchovnovzdelávacom zariadení pre deti so zdravotným znevýhodnením na to, aby mal plat určený z pracovnej triedy dva. To znamená, že plat školského špeciálneho pedagóga sa určoval do 31. 08. 2019 z pracovnej triedy dva ako odbornému zamestnancovi, a plat sa mu určuje z pracovnej triedy dva aj od 01. 09. 2019 ako pedagogickému zamestnancovi bez ohľadu na to, v akej škole alebo školskom zariadení pôsobí, teda aj keď pôsobí v škole, ktorá nie je špeciálnou školou, napr. ako školský špeciálny pedagóg základnej školy, a to aj v prípade, že v nej nie sú zriadené špeciálne triedy ani integrovaní žiaci.
A do pracovnej triedy dva sa zaradí každý odborný zamestnanec, ktorý vykonáva odbornú činnosť podľa zákona č. 138/2019 Z. z. Teda do pracovnej triedy dva sa zaradia všetci odborní zamestnanci škôl, školských zariadení a poradenských zariadení, teda aj odborný zamestnanec školy, ktorá nie je špeciálnou školou, napr. školský psychológ v škole, a to aj v prípade, že v nej nie sú zriadené špeciálne triedy. Teda do pracovnej triedy dva sa zaradí každý odborný zamestnanec, ktorý podľa druhu práce podľa pracovnej zmluvy vykonáva pracovné činnosti odborného zamestnanca podľa zákona č. 138/2009 Z. z., školského špeciálneho pedagóga aj pedagogického zamestnanca školy, triedy a školského zariadenia uvedeného v § 5a zákona č. 553/2003 Z. z.
U pedagogického zamestnanca, napr. učiteľa základnej školy, v ktorej sú zriadené špeciálne triedy, a tento učiteľ vyučuje aj v špeciálnych triedach, pri určovaní toho, či má mať plat určený z pracovnej triedy jeden alebo z pracovnej triedy dva, odporúčam využiť ustanovenie zákona, podľa ktorého požiadavka absolvovania štúdia špeciálnej pedagogiky sa nevzťahuje na učiteľa, ktorý v triede pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením vykonáva priamu výchovnovzdelávaciu činnosť v rozsahu najviac desať hodín týždenne. Teda ak učiteľ, ktorý napr. v špeciálnej triede základnej školy vyučuje maximálne 10 hodín týždenne, nie je povinný absolvovať štúdium špeciálnej pedagogiky, v takom prípade sa mu plat určí z pracovnej triedy jeden. A učiteľovi, ktorý v špeciálnej triede základnej školy vyučuje 11 a viac hodín týždenne, ktorý je povinný absolvovať štúdium špeciálnej pedagogiky, sa plat určí z pracovnej triedy dva.
Pedagogickým zamestnancom škôl pre nadané deti sa určuje plat z pracovnej triedy jeden, pretože nepatria medzi školy vymedzené v § 5a zákona č. 553/2023 Z. z.
Plat z pracovnej triedy dva sa určuje pedagogickým zamestnancom uvedených druhov škôl, tried, školských zariadení, školskému špeciálnemu pedagógovi a všetkým odborným zamestnancom aj v prípade, že nespĺňajú kvalifikačné predpoklady na výkon svojej činnosti, ako aj v prípade, že nemajú absolvované štúdium špeciálnej pedagogiky.
7.4 Zaraďovanie vedúcich zamestnancov do platových tried a určovanie ich platu
Vedúci nepedagogický zamestnanec
Vedúci nepedagogický zamestnanec sa zaradí do platovej triedy podľa najnáročnejšej ním vykonávanej pracovnej činnosti, najmenej do tej platovej triedy, do ktorej je zaradená najnáročnejšia pracovná činnosť vykonávaná v ním riadenom organizačnom útvare. Rovnako sa postupuje, ak ide o vedúceho zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom zamestnávateľa. To znamená, že vedúci nepedagogický zamestnanec sa zaradí najmenej do tej platovej triedy, v ktorej je zaradený jeho podriadený zamestnanec, a to aj v prípade, že tento vedúci zamestnanec nespĺňa kvalifikačný predpoklad ustanovený katalógom pracovných činností na zaradenie do tejto platovej triedy.
Napr. ak vedúci ekonomického úseku s úplným stredným vzdelaním v škole vykonáva pracovné činnosti zaradené do 5. platovej triedy, ale jeho podriadený zamestnanec je zaradený do 6. platovej triedy, aj tento vedúci zamestnanec sa zaradí do 6. platovej triedy, a to aj v prípade, že získal len úplné stredné vzdelanie.
Vedúci pedagogickí a vedúci odborní zamestnanci
Ustanovenie zákona o zaraďovaní vedúcich zamestnancov do platových tried uvedené v § 5 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. sa nevzťahuje na vedúcich pedagogických a vedúcich odborných zamestnancov. Vedúci pedagogickí a vedúci odborní zamestnanci sa do platovej triedy takisto zaraďujú podľa dosiahnutého kariérového stupňa, podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon č. 138/2019 Z. z.
Teda v prípade, že je napr. riaditeľka materskej školy s úplným stredným vzdelaním a prvou atestáciou zaradená do 6. platovej triedy a v tejto škole je učiteľka materskej školy s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa a druhou atestáciou zaradená do 9. platovej triedy, riaditeľka materskej školy sa nezaradí do 9. platovej triedy, ale zostáva zaradená v 6. platovej triede podľa kariérového stupňa, ktorý dosiahla, a získaného stupňa vzdelania.
Vedúcemu zamestnancovi sa určuje tarifný plat podľa stupnice platových taríf, podľa ktorej sa určuje tarifný plat jemu podriadeným zamestnancom. Rovnako sa postupuje, ak ide o vedúceho zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom. Ak sa tarifný plat podriadeným zamestnancom určuje podľa rôznych stupníc platových taríf, tarifný plat vedúcemu zamestnancovi sa určí podľa tej stupnice platových taríf, ktorá je preňho výhodnejšia.
Ani toto ustanovenie zákona č. 553/2003 Z. z. sa nevzťahuje na vedúcich pedagogických a vedúcich odborných zamestnancov vrátane riaditeľov škôl, ktorí sú štatutárnymi orgánmi, ktorým sa tarifný plat určuje vždy z platových taríf pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov podľa nimi dosiahnutého kariérového stupňa. Teda v prípade, že by sa u zamestnávateľa uplatňovali viaceré stupnice platových taríf, vedúcemu zamestnancovi sa určí plat z tej stupnice, ktorá je pre neho výhodnejšia. Nemôže to však byť zo stupnice, ktorou sú určené platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov.
8. Platové stupne a zaraďovanie do platových stupňov
Novelou zákona č. 553/2003 Z. z. sa od 1. januára 2019 zvýšil aj počet rokov praxe, ktoré sa započítavajú do započítanej praxe z dovtedajších 32 rokov na 40 rokov. V nadväznosti na to sa od 1. januára 2019 zvýšil počet platových stupňov, do ktorých možno zaradiť zamestnanca v závislosti od dĺžky započítanej praxe z 12 platových stupňov na 14 platových stupňov.
V nadväznosti na uvedené je zamestnávateľ naďalej povinný určiť dĺžku započítanej praxe zamestnanca a v závislosti od nej ho zaradiť do jedného zo 14 platových stupňov. Do platových stupňov sa však zaraďujú len nepedagogickí zamestnanci, a to podľa započítanej praxe zistenej podľa ustanovenia § 6 zákona č. 553/2003 Z. z.
Pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom sa započítaná prax určuje na účely zvýšenia platovej tarify a v nadväznosti na jej dĺžku sa im poskytuje zvýšenie platovej tarify. Aj pri určení započítanej praxe pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom sa postupuje takým istým spôsobom ako pri určení započítanej praxe nepedagogickým zamestnancom, ustanoveným v § 6 zákona č. 553/2003 Z. z.
Od 1. septembra 2019 sa platová tarifa pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom zvyšuje o 0,25 % za každý celý rok započítanej praxe dosiahnutej k 31. decembru bežného kalendárneho roka až do osem rokov započítanej praxe a od deväť rokov až do 40 rokov sa platová tarifa zvyšuje o 0,5 %. Teda maximálne zvýšenie platovej tarify pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov je od 1. septembra 2019 o 18 %.
Podľa uvedeného ustanovenia zákona započítaná prax je odborná prax a prax pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa; túto prax zamestnávateľ započíta v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, najviac v rozsahu dvoch tretín. To neznamená, že zamestnávateľ započíta zamestnancovi prax získanú pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa vždy v rozsahu dvoch tretín, ale započíta ju v rozsahu od nuly do dvoch tretín v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, ktorú bude u zamestnávateľa vykonávať.
Od 1. januára 2023 sa § 6 zákona doplnil novým odsekom 8, podľa ktorého na účely odseku 2 písm. b) zákona, t. j. pri krátení praxe, sa výsledná prax pri vykonávaní pracovných činností zaokrúhli na celý deň nahor. Ak sa pri postupe podľa odseku 2 písm. b) zákona, t. j. pri krátení praxe, započítava prax z viacerých pracovných činností, najskôr sa výsledná prax za každú pracovnú činnosť zaokrúhli na dve desatinné miesta nahor a až súčet praxí sa zaokrúhli na celý deň nahor.
Odbornou praxou je súhrn znalostí a skúseností získaných pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú rovnaký alebo obdobný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa. Do odbornej praxe sa pedagogickým a odborným zamestnancom započítava v plnom rozsahu každá pracovná činnosť vykonávaná v ktorejkoľvek kategórii pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca.
Od 01. 01. 2025 sa zákonom č. 291/2024 Z. z., ktorým sa novelizuje zákon č. 138/2019 Z. z., § 82 zákona doplnil o odsek 9, podľa ktorého ak ide o učiteľa druhého stupňa základnej školy alebo o učiteľa strednej školy, do výkonu pracovnej činnosti podľa § 6 ods. 1 sa na účel určenia započítanej praxe započítava aj obdobie výkonu činnosti vysokoškolského učiteľa alebo štandardná dĺžka štúdia študijného programu tretieho stupňa v dennej forme štúdia. Tým sa ustanovilo, že učiteľom druhého stupňa základnej školy a učiteľom strednej školy sa účely určenia započítanej praxe ako odborná prax, započítava obdobie výkonu činnosti vysokoškolského učiteľa alebo štandardná dĺžka štúdia študijného programu tretieho stupňa v dennej forme štúdia, t. j. dennej formy doktorandského štúdia, v plnom rozsahu.
Zároveň sa prechodným ustanovením účinným k 01. 01. 2025 ustanovuje, že výkon pracovnej činnosti učiteľa druhého stupňa základnej školy alebo učiteľa strednej školy sa na účel určenia započítanej praxe započítava od 01. 01. 2025 aj obdobie výkonu činnosti vysokoškolského učiteľa alebo štandardná dĺžka štúdia študijného programu tretieho stupňa v dennej forme štúdia, t. j. dĺžka denného doktorandského štúdia, získané do 31. decembra 2024. Tým sa ustanovilo, že pri určovaní platu učiteľom druhého stupňa a učiteľom strednej školy od 1. 1. 2025 treba podhodnotiť prax a započítať aj prax učiteľa vysokej školy a dobu denného doktorandského štúdia získanú do 31. 12. 2004, ak im ju zamestnávateľ do praxe nezapočítal.
Započítanie praxe je v kompetencii zamestnávateľa. Pri jej započítavaní však musí zamestnávateľ postupovať v súlade s uvedeným ustanovením zákona. Taktiež je v kompetencii zamestnávateľa rozhodnúť, v akom rozsahu započíta do praxe prax získanú vykonávaním pracovných činností, ktoré majú iný charakter, ako sú činnosti, ktoré bude u zamestnávateľa vykonávať, pretože len zamestnávateľ vie najlepšie posúdiť mieru využitia týchto pracovných činností na vykonávanie pracovných činností, ktoré bude zamestnanec u zamestnávateľa vykonávať. Zamestnávateľ si nemôže vo vnútornom predpise plošne určiť, že prax, ktorú zamestnanec získal pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa, započíta každému zamestnancovi v rozsahu dvoch tretín alebo iným plošným spôsobom. U každého zamestnanca je povinný v takomto prípade posudzovať prax individuálne vzhľadom na to, že prax, ktorú zamestnanec získal pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa, sa započítava do započítanej praxe v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, ktorú bude u zamestnávateľa vykonávať.
Do započítanej praxe sa okrem odbornej praxe a praxe získanej pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa, ďalej započítava čas
- skutočného vykonávania základnej služby alebo náhradnej služby, najviac v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom platným v čase jej vykonávania,
- civilnej služby v rozsahu jej skutočného vykonávania, najviac v rozsahu 18 mesiacov,
- starostlivosti o dieťa,
- ktorý zodpovedá dĺžke materskej dovolenky, ďalšej materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ustanovenej osobitnými predpismi v čase jej vykonávania, pričom na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky,
- s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť ustanovenú osobitnými predpismi, čo je v súčasnosti možné do šesť rokov veku dieťaťa,
- hodnotený ako čas zamestnania na účely dôchodkového zabezpečenia podľa osobitných predpisov, t. j. čas, za ktorý bol zamestnanec rehabilitovaný,
- doktorandského štúdia, t. j. štúdia, ktorým zamestnanec získal tretí stupeň vysokoškolského vzdelania, v rozsahu zodpovedajúcom miere využitia zamerania odboru štúdia na úspešné vykonávanie požadovanej pracovnej činnosti,
- vykonávania funkcie podľa osobitného predpisu, napr. vykonávania funkcie starostu, primátora, predsedu VÚC a pod.
Čas starostlivosti o dieťa sa do započítanej praxe započítava len vtedy, ak sa rodič v tom čase súčasne v dennom štúdiu nepripravoval na povolanie, teda len v prípade, že nebol študentom denného štúdia strednej alebo vysokej školy. V prípade, že bol zamestnanec študentom denného štúdia len časť z času starostlivosti o dieťa, do započítanej praxe sa započíta čas odo dňa ukončenia denného štúdia do troch rokov veku dieťaťa. Zo všetkých časov starostlivosti o dieťa však možno započítať čas najviac šesť rokov. Teda aj v prípade, že mal zamestnanec viac detí alebo mal jedno dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, s ktorým bol na rodičovskej dovolenke šesť rokov, do započítanej praxe možno započítať maximálne šesť rokov.
Pri reťazových pôrodoch sa započítava čas starostlivosti o dieťa od nástupu na materskú dovolenku s prvým dieťaťom, resp. do dňa narodenia prvého dieťa maximálne do troch rokov veku dieťaťa, teda najviac možno započítať tri roky, resp. do dňa nástupu na materskú dovolenku s druhým dieťaťom alebo do dňa narodenia druhého dieťaťa, tiež najdlhšie do troch rokov veku dieťa, najviac takisto možno započítať len tri roky, resp. do dňa nástupu na materskú dovolenku s tretím dieťaťom alebo do dňa narodenia tretieho dieťaťa tak, aby všetky tieto časy v súhrne nepresiahli šesť rokov.
Všetky uvedené časy sú časy, ktoré je zamestnávateľ povinný zamestnancovi do započítanej praxe započítať. Čas starostlivosti o deti sa započítava do započítanej praxe v zákone uvedenom rozsahu bez ohľadu na to, akú pracovnú činnosť zamestnanec v pracovnom pomere vykonával, a započítava sa aj v prípade, že v čase čerpania rodičovskej a materskej dovolenky zamestnanec nebol zamestnaný. A v prípade, že zamestnanec bol na materskej alebo rodičovskej dovolenke v čase, keď vykonával pracovné činnosti, za ktoré mu zamestnávateľ započítanú prax kráti, čas čerpania materskej a rodičovskej dovolenky započíta v plnom rozsahu ustanovenom zákonom a kráti len časy, ktoré nespadajú do času čerpania materskej a rodičovskej dovolenky. Povinnosť započítať v zákone uvedené časy do započítanej praxe platí aj o ostatných v zákone uvedených časoch, ktorou je civilná služba, vojenská služba, výkon funkcie a pod.
Zamestnancovi, ktorý bol do platovej triedy výnimočne zaradený podľa § 5 ods. 10 (od 01. 01. 2025 podľa § 5 ods. 11) zákona č. 553/2003 Z. z., t. j. zamestnanec vykonávajúci práce s prevahou fyzickej práce, ktorý je od 1. januára 2019 zaradený do 4. platovej triedy a ktorý získal len stredné vzdelanie, zamestnávateľ z dĺžky započítanej praxe odpočíta dva roky.
Aj keď sa nepedagogickí zamestnanci zaraďujú do platových stupňov podľa dĺžky započítanej praxe, zamestnávateľ môže zamestnancovi určiť tarifný plat podľa príslušnej stupnice platových taríf v rámci rozpätia najnižšej platovej tarify a najvyššej platovej tarify platovej triedy, do ktorej ho zaradil, nezávisle od dĺžky započítanej praxe. Takto určený tarifný plat nesmie byť nižší, ako by bol tarifný plat určený podľa zaradenia zamestnanca do platového stupňa. Podmienkou na zaradenie zamestnanca do platového stupňa bez ohľadu na započítanú prax je, že okruh pracovných činností vykonávaných zamestnancami, ktorým sa tarifný plat určí bez ohľadu na dĺžku započítanej praxe, dohodne zamestnávateľ v kolektívnej zmluve alebo ich vymedzí vo vnútornom predpise.
V uvedených ustanoveniach zákona nedošlo k zmene. Teda naďalej môže zamestnávateľ nepedagogickým zamestnancom školy určovať plat aj z najvyššieho platového stupňa bez ohľadu na skutočnú dĺžku započítanej praxe zamestnanca. To znamená, že zamestnávateľ môže nepedagogickým zamestnancom školy určovať plat aj zo 14. platového stupňa aj vtedy, ak ešte nedosiahli viac ako 40 rokov započítanej praxe v prípade, že si zamestnávateľ okruh týchto pracovných činností vykonávaných zamestnancami, ktorých zaradí do platového stupňa nezávisle od dĺžky započítanej praxe, dohodne v kolektívnej zmluve alebo ich vymedzí vo vnútornom predpise. Nemusí to však byť len zo 14. stupňa, môže to byť aj z nižšieho platového stupňa. V takom prípade však takto určený tarifný plat nesmie byť nižší, ako by bol tarifný plat určený podľa zaradenia do platového stupňa, ktorý zamestnancovi patrí na základe skutočnej dĺžky započítanej praxe. Uvedená možnosť sa však týka len nepedagogických zamestnancov, a to v obidvoch skupinách, teda aj u zamestnancov vykonávajúcich práce s prevahou duševnej práce, aj u zamestnancov vykonávajúcich práce s prevahou fyzickej práce. U pedagogických a odborných zamestnancov sa táto možnosť nedá využiť vzhľadom na to, že títo zamestnanci sa nezaraďujú do platových stupňov.